Letošní sklizeň je o něco nižší než loni, ceny obilovin výrazně neklesnou

Letošní žně jsou v České republice u konce, k 25. srpnu zemědělci sklidili 99,63 procenta obilovin a 99,99 procenta řepky. Sklizeň letos výrazně urychlilo sucho, loni bylo touto dobou sklizeno 76 procent obilovin a 95 procent řepky. Na agrosalonu Země živitelka to uvedli ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Zbylého méně než půl procenta nesklizené plochy obilnin představují plochy podmáčené kvůli deštivému počasí nebo je obilí znehodnocené jinak.
Zemědělci z různých koutů republiky se letos shodují: sklizně běží rychleji, skončí dříve než loni. S tím, jak léto postupuje, jsou přitom stále více a více optimističtí ve svém odhadu úrovně letošní celkové sklizně. Potvrzují to i data ČSÚ.
Zemědělci mají dobrý rok, sklizeň je nadprůměrná. Pečivo ale nezlevní
Trhy
Letošní sklizeň v číslech:
- sklizeno 7,8 milionu tun obilí a 1,16 milionu tun řepky. Průměrně se sklidilo 6,02 tuny na hektar obilovin, což je meziročně pokles o 0,28 tuny na hektar. Průměrný výnos řepky je 3,38 tuny na hektar, oproti roku 2021 to je o 0,27 tuny na hektar více.
- Pšenice ozimé, která je nejvýznamnější tuzemskou obilovinou, se letos sklidilo pět milionů tun, výnos je také o něco horší než loni. Průměrný výnos je 6,33 tuny na hektar, co že je meziročně o 0,45 tuny na hektar méně než loni.
- Ječmene jarního se sklidilo 1,16 milionu tun, průměrný výnos je 5,49 tuny na hektar, což je o 0,02 tuny na hektar méně než loni.
- Lepší průměrný výnos než loni je pouze u ječmene ozimého, meziročně stoupl 0,29 tuny na hektar na 6,31 tuny na hektar.
Zlevňování pečiva a dalších potravin nelze přes světový pokles cen pšenice v blízké době v Česku očekávat. Zdražování by ale mělo být pomalejší než doposud, řekl agrární analytik Petr Havel. Podle něj bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet ceny energií.
Agrární analytik Havel: Cena pečiva dál poroste. Jen mírněji než doposud
Money
„Průběh sklizně ukazuje, že produkce základních potravin bude na dobré úrovni,“ řekl Nekula. Zemědělská politika podle něj má být ambiciózní směrem k environmentálním změnám. „Je zřejmé, že počasí posledních let nebude výjimkou, spíše pravidlem a bude potřeba, abychom při hospodaření a obnově krajiny počítali s těmito faktory. Výkyvy počasí se budou více vyhrocovat,“ řekl Nekula s odkazem na letošní sucha.
Doležal poznamenal, že po zkušenostech z minulých let je rozdíl mezi statistikou žňového zpravodajství a reálným množstvím plodin na skladech. „V minulých letech byly rozdíly na úrovni pět, někdy až deseti procent,“ doplnil.
Horší sklizeň je i ve světě
Z globálního pohledu bude podle něj hrát velkou roli úroda v Evropě a celém světě, protože ceny vznikají na světových trzích. „Máme zprávy ze Španělska, Francie, Maďarska nebo u z Ukrajiny o výrazně nižší sklizni, tak nemůžeme očekávat výrazný pokles cen obilovin,“ dodal.
Obrovské zásoby kávových zrn ve Vietnamu se snižují a podle odhadu obchodníků do konce září klesnou na polovinu. Místní ceny kávy robusta už vyskočily na rekordní úroveň, a vzhůru tak zřejmě zamíří i světové ceny, uvedla agentura Bloomberg. Vietnam je největším vývozcem kávy robusta na světě a druhým největším producentem kávy.
Milovníci kávy, zbystřete. Hlavní producent hlásí propad zásob a nárůst cen
Money
Podle Agrární komory se letos zemědělci potýkali hlavně se suchem, které se netýká pouze povrchové vody, ale sahá do hloubky. Problematické je, že několik deštivých dní během léta nestačí k nasycení nižších vrstev půdy. Sucho nejvíce zasáhlo Jihomoravský kraj, severozápad Čech a Polabí.
Sklizeň postupovala nejrychleji v Jihomoravském a Zlínském kraji, nejpomaleji postupovala v Karlovarském a Moravskoslezském kraji.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.