Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Libra se propadá nejrychleji od Thatcherové. Nová premiérka má problém

Libra
ČTK
Stanislav Šulc
sta

Nová britská premiéra má před sebou spoustu úkolů. Jedním z těch nejpalčivějších bude volný pád kdysi slovutné libry, která je vůči dolaru nejslabší od roku 1985, tedy od vlády Železné lady Margaret Thatcherové.

Brexit, problémy s dodavatelskými řetězci a aktuální obavy z nedostatku energií před blížící se zimou. To vše žene britskou inflaci do závratných výšin a spolu s ní libra výrazně oslabuje. Proti americkému dolaru se dostala na nejnižší úroveň za posledních 37 let, když za 1 libru lidé dostanou 1,141 dolaru. Vůči koruně libra také padá a momentálně se prodává za 28,34 koruny. 

„Británie se tak dostává mezi dvě mlýnská kola. Na jedné straně je vlekoucí se dvouciferná inflace, na straně druhé výrazná recese. Bank of Englad již počítá s nejméně roční recesí,“ uvádí Greg Ritchie z Bloombergu. 

Libra jen za letošní kalendářní rok odepsala 15 procent hodnoty. Další tlaky navíc přicházejí s nástupem nové premiérky Liz Trussové. Podle Bloombergu má řada investorů obavy z jejích ekonomických návrhů. 

Šéfka ECB Christine Lagardeová

ECB čeká historické rozhodnutí. Jak moc zvýší sazby?

0,5, nebo 0,75 procentního bodu? Čtvrt procentního bodu dělí dva klíčové scénáře Evropské centrální banky, která již za pár dní bude rozhodovat o zvýšení úrokových sazeb pro eurozónu. Že sazby porostou, je téměř jisté. Inflace v zemích platících eurech vystoupala na další rekord.

Přečíst článek

Obchod (ilustrační foto)

Češi přestávají nakupovat. Tržby v maloobchodě klesly třetí měsíc v řadě

Češi více kupovali jen léky a zdravotnické potřeby, ostatní zboží propadá. Šetří se i na jídle. Tržby se propadly do roku 2019.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Libra

Londýnská burza je opět největší v Evropě. Nad Paříž ji vynesla silnější libra

Přečíst článek
Americký ministr financí Scott Bessent

Sorosovi pomáhal položit libru. Nyní má nový ministr financí USA Bessent úkol nenechat příliš posilovat dolar

Přečíst článek
Doporučujeme