Lidé důvěřují české ekonomice nejvíce od loňského března. Ale vyhráno ještě není
Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského srpna. Takzvaný souhrnný indikátor důvěry v lednu vzrostl proti prosinci o 2,3 bodu na hodnotu 92,0. Důvěra se zvýšila mezi podnikateli i spotřebiteli, u kterých se dostala nejvýše od loňského března. Vyplývá to z informací na webu Českého statistického úřadu. Proti loňskému lednu je důvěra v hospodářství u podnikatelů, spotřebitelů i celkově na nižší úrovni.
Ukazatel důvěry podnikatelů v lednu meziměsíčně stoupl o 1,3 bodu na hodnotu 93,8, zvýšil se poprvé od loňského května. Důvěra vzrostla v průmyslu, obchodu i vybraných službách, ve stavebnictví podruhé po sobě klesla, ale stále se tam jako v jediném odvětví drží nad dlouhodobým průměrem.
Na místě je opatrnost
"Po pětiměsíčním nepřetržitém poklesu byl v průběhu prosince a ledna zaznamenán růst důvěry v odvětví průmyslu. Tuto pozitivní informaci je ale nutné hodnotit velice opatrně, protože mezi respondenty je patrná velká nejistota ohledně budoucího vývoje," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Průmyslové podniky podle něj ve čtvrtletním průzkumu bariér růstu označily za hlavní překážku zvyšování produkce nedostatečnou poptávku.
Kurz koruny, který se v posledních dnech dostal pod hladinu 23,90 koruny za euro, což je nejsilnější úroveň od roku 2008, je pro Česko momentálně dobrou zprávou, protože pomáhá tlumit inflaci zlevněním dováženého zboží, včetně energetických surovin. Naopak problémem může být pro tuzemské vývozce. Shodli se na tom oslovení analytici.Analytici: Rekordně silná koruna pomáhá tlumit inflaci zlevněním dovozu
Money
Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 7,4 bodu na hodnotu 82,9. "V lednu sice většina sledovaných ukazatelů spotřebitelského průzkumu zaznamenala meziměsíční zlepšení, nicméně mnoho z nich stále vyznívá výrazně hůře ve srovnání s dlouhodobými průměry," podotkla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Recese by měla být mírná a krátká
"Tyto náznaky mírného optimismu lze přičítat třeba pozitivnímu obratu na komoditních trzích, kde v posledních týdnech docházelo k poměrně zajímavému propadu cen energií. Svoji roli mohly sehrát i cenové stropy u energií, které jsou pojistkou pro domácnosti i firmy," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Celkově první průzkum letošního roku vyznívá podle Dudka mírně pozitivně a nahrává tak scénáři jen velmi mírné a poměrně krátké recese. "Žádné drama v číslech vidět není, dokonce s nimi může být i spokojená ČNB, protože naznačují další útlum inflačních očekávání, a to dokonce i v případě spotřebitelů," míní.
Čtvrtina domácnosti vyjde jen tak tak
Stále přibližně 28 procent domácností uvádí, že sotva vyjdou se svými finančními prostředky, a desetina musí sáhnout do úspor nebo si půjčovat, dodala.
Češi rekordně omezují své nakupování. Nikoli nutně částku, kterou za nákupy utrácí, ale počet pořízeného zboží a služeb rozhodně ano. Případně se spokojují s jejich nižší kvalitou a přechází tudíž z dražších na levnější varianty.Lukáš Kovanda: Češi rekordně omezují své nákupy. A letos to nebude jiné
Money
Na začátku nového roku poklesl počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře než v předchozích 12 měsících. Ve srovnání s prosincem zároveň ubylo domácností, které očekávají další zhoršení svých financí v následujícím roce.
Oproti minulému měsíci se domácnosti také méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace a snížil se podíl spotřebitelů, podle kterých současná doba není vhodná k velkým nákupům.
Lednové prognózy letošního výkonu české ekonomiky hovoří poměrně jasně: letos skončí v recesi. Americká banka Morgan Stanley jí předpovídá pokles o 0,9 procenta, italská banka UniCredit o 0,6 procenta a třeba švýcarská Credit Suisse nebo americká Citi o 0,7 procenta. Lukáš Kovanda: Česko letos čeká recese. Pere se s pandemickými dluhy
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.