AKTUALIZOVÁNO: Lidé opět nakupovali méně, jedenáctý měsíc v řadě. A lepší to ještě dlouho nebude
Tržby v tuzemských obchodech se v březnu snížily reálně o 8,1 procenta, meziměsíčně klesly o 0,7 procenta. Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Tržby klesly jedenáctý měsíc v řadě a podle analytiků se trend ještě dlouho neobrátí.
„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy v březnu meziročně poklesly, a to již jedenáctý měsíc po sobě. Oproti loňskému březnu se prodalo méně nepotravinářského zboží i potravin, naopak více pohonných hmot. Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen a také internetové a zásilkové obchody,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.
Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,1 procenta a meziročně klesl o 0,2 procenta. Uvedl to ČSÚ.AKTUALIZOVÁNO: Ekonomika se ve čtvrtletí meziročně propadla, vymanila se však z recese
Money
„Za celé první čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily reálně meziročně o 7,3 procenta. Tržby za nepotravinářské zboží klesly o 8,4 procenta, za potraviny o 7,8 procenta, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 0,3 procenta. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby zvýšily o 4,3 procenta,“ dodává ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková.
V Česku zdražuje oblečení rychlejí než v EU
„Na klesajícím trendu nakupování se stále nic nemění. S vysokou inflací a klesající kupní sílou se snad ani nic jiného čekat nedá, i když si část domácností třeba vypomůže dřívějšími úsporami,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Energetické firmy budou úřadům poskytovat širší data o skutečných cenách elektřiny a plynu než dosud. Statistiky by měly zahrnovat platby všech zákazníků. Uvedl to předseda vlády Petr Fiala (ODS) po jednání se zástupci tuzemských dodavatelů, Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a Českého statistického úřadu (ČSÚ).Fiala zakročil. Energogiganti budou muset odkrýt, kolik si účtují
Money
Prim v rozpočtech domácností hraje podle Dufka bydlení, a především faktury za energie a nájem, zatímco ostatní musí jít stranou. Slabší jsou i prodeje potravin, což ovšem vzhledem k jejich prudkému zdražení snad není až tak překvapivé. „Mimochodem oblečení u nás stále – navzdory silné koruně – zdražuje rychleji než ve všech ostatních zemích EU,“ podotkl Dufek.
Tržby začnou růst až příští rok
„Dokud zde bude vysoká inflace a budou klesat i reálné mzdy lze jen velmi těžko očekávat návrat k růstu maloobchodu. Inflace mění přístup k nakupování, vede k odkládání a substituci zboží v košících spotřebitelů, k vyhledávání alternativ nejenom na domácím trhu, ale i v zahraničí. Slabá poptávka by sice měla tlačit prodejce k nižším cenám, avšak na inflaci to zatím vidět není,“ podotkl Dufek.
„Výhled maloobchodu není příliš optimistický. Pokles reálných mezd bude pokračovat po zbytek tohoto roku. Reálně růst by mohly mzdy až v příštím roce," řekl ekonom společnosti Deloitte Václav Franče.
Jarní kolo potravinové sbírky startuje už příští týden. Potravinovou pomoc podle předsedy federace potravinových bank Aleše Slavíčka potřebuje kvůli všeobecnému zdražování stále více Čechů.Pro jídlo do potravinových bank chodí i lidé, kteří dřív pomoc nepotřebovali
Filantropie
Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku ode dneška zastropuje ceny vybraných potravin. Opatření bude trvat tři měsíce. České řetězce zatím nic takového nechystají, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Ve všech směrech výhodnější než zastropování cen by podle Prouzy byla nižší DPH na základní potraviny. K jejímu prosazení dnes opět vyzval ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL).Velké řetězce na Slovensku zastropovaly ceny základních potravin. Ty české se na to nechystají
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.