Lidé se snaží na poslední chvíli předzásobit. Tržby v maloobchodu vzrostly o 6,2 procenta

Tržby v maloobchodě v dubnu meziročně stouply o 6,2 procenta, o měsíc dříve rostly podle revidovaných údajů o 5,7 procenta. K nárůstu tržeb pomohly zejména vyšší prodeje oděvů a obuvi. Proti loňskému dubnu si však polepšily prodejny všech druhů zboží, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byly maloobchodní tržby o 0,1 procenta vyšší.
Maloobchodní tržby v dubnu vykázaly meziročně růst o 6,2 procenta, což bylo v souladu s očekáváním analytiků. Meziročně se dařilo reálně navyšovat tržby ve většině sledovaných skupinách obchodníků, nejvíce ovšem v těch segmentech, které byly v loňském roce postiženy pandemií koronaviru.
„Výrazněji rostly tržby v prodejnách s nepotravinářským zbožím, které byly loni zavřené v důsledku covidu,” uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.
„Meziroční tempo maloobchodní tržeb kvůli loňským lockdownům vlastně nic moc o vývoji útrat domácností nevypovídá,” komentuje Petr Dufek, hlavní ekonom banky Creditas.
Nejkřiklavěji to podle něj ilustruje meziroční dramatický skok tržeb v obchodech s oblečením a obuví (+121,3 procenta), nicméně úrovně z předpandemického roku 2019 nedosáhly. „Stále prodávají o pětinu méně zboží, i když za mnohem vyšší ceny,” dodal Dufek.
Vysoká meziroční tempa růstu vykázaly i další skupiny prodejen s nepotravinářským zbožím, např. prodejny výrobků pro kulturu (+ 17 procent). Asi o 15 procent se zvýšily tržby obchodníků s domácími potřebami, s počítači a kosmetickými a toaletními výrobky, zdravotnické prodejny měly tržby proti loňskému dubnu o osm procenta vyšší.
V Česku probíhá historicky rekordní pád životní úrovně. Reálné mzdy se letos v prvním čtvrtletí meziročně propadly o 3,6 procenta. I když meziročně sice přidaly přes sedm procent nominálně, takže většina lidí má pocit, že „bere více“, reálně, tedy po zohlednění více než 11procentní inflace, se historicky propadly. Potvrzují to nejnovější data Českého statistického úřadu.
Lukáš Kovanda: Potvrzeno. Mzdy se letos reálně propadají nejvíce v tomto tisíciletí
Názory
Tržby v maloobchodu v podstatě stagnují
Internetovým obchodům tržby v meziročním srovnání výrazně klesly s tím, jak se zákazníci vrátili do kamenných obchodů. E-shopy si v tržbách meziročně opět pohoršily o 14,2 procenta. Důvodem byla vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy protiepidemická opatření omezila prodej v kamenných obchodech, což přimělo zákazníky nakupovat více prostřednictvím internetu. „Při srovnání se situací před pandemií, s rokem 2019, se však internetovým obchodům tržby výrazně zvýšily,” uvedla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková.
„Dubnová data z maloobchodu ukazují, že nadále trvá poměrně solidní chuť domácností utrácet. Důvodem může být i obava z dalšího zdražování a snaha se ‚na poslední chvíli‘ předzásobit. Snižování reálných mezd vinou vysoké inflace a vysoké úrokové sazby zdražující úvěry se ale do útrat domácností nutně projeví a očekáváme, že za celý letošní rok spotřeba domácností výrazně zpomalí,” komentuje Jiří Pour, ekonom české a slovenské UniCredit Bank.
„S ohledem na vývoj kupní síly je zřejmé, že už lidé musejí sahat do rezerv. Částečným vysvětlením může být snaha předejít dalšímu zdražení zboží, avšak poklesu se nejspíš maloobchod ani tak nevyhne. Výrazně spoléhat na rezervy z dob kovidu totiž může jen část obyvatel a zbytek se bude muset vyrovnávat s rostoucími částkami na fakturách za energie. Maloobchod, který reprezentuje spotřebu domácností, čekají slabší měsíce,” uzavřel Dufek.
Průměrná mzda za první čtvrtletí letošního roku zvýšila o 7,2 procenta. Na první pohled vysoké číslo. Po započtení inflace ale měsíční výdělek ve srovnání se stejným obdobím loni v průměru klesl o 3,6 procenta, uvádí Český statistický úřad.
Reálné mzdy prudce propadají. Dno ale teprve přijde, míní ekonomové
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.