Lidé z Greenpeace bránili stavbě ropovodu. Organizace musí zaplatit odškodné 15 miliard

Ekologická organizace Greenpeace musí zaplatit americké energetické firmě Energy Transfer přes 650 milionů dolarů (téměř 15 miliard korun) odškodné za blokování stavby ropovodu ve státě Severní Dakota. Podle agentury AP o tom rozhodla soudní porota, která se zabývala žalobou firmy týkající se protestů z let 2016 a 2017. Greenpeace v únoru uvedla, že v případě nepříznivého verdiktu jí bude v USA hrozit bankrot. Po verdiktu oznámila, že se odvolá.
Podle firmy organizace financovala lidi snažící se blokovat výstavbu ropovodu, opatřovala jim vybavení a šířila o stavbě nepravdivé informace. Protestní taktika stoupenců Greenpeace zdržela výstavbu potrubí Dakota Access Pipeline, kterým se začala přepravovat ropa v roce 2017, uvedla firma.
Ekologické hnutí tvrdí, že protesty, které do lokality poblíž siouxské rezervace Standing Rock přilákaly tisíce lidí, neorganizovalo. Žalobu označilo za ohrožení svobody slova.
Německá maloobchodní skupina Rewe dostala v Rakousku pokutu 70 milionů eur (1,76 miliardy korun) za porušení antimonopolních pravidel. Informovala o tom agentura APA, podle které jde o nejvyšší pokutu, jaká kdy byla v zemi za podobný prohřešek vyměřena. Firma, která provozuje obchody Billa, měla původně zaplatit 1,5 milionu eur, nejvyšší soud ale pokutu mnohonásobně zvýšil.
Firma Rewe dostala v Rakousku rekordní pokutu
Zprávy z firem
Devítičlenná porota soudu v severodakotském městě Mandan dala dnes za pravdu texaské firmě a její dceřiné společnosti Dakota Access, které mají podle porotců nárok na stovky milionů odškodného. Greenpeace podle poroty poškodila dobré jméno firmy a dopustila se i dalších prohřešků.
„Víme, že tenhle boj není u konce,“ reagovala podle AP právní zástupkyně Greenpeace Deepa Padmanabhaová na dotaz, zda se organizace proti verdiktu odvolá. Greenpeace tento záměr krátce poté potvrdila v prohlášení.
Ani nepříznivý verdikt podle Padmanabhaové nebude znamenat, že by organizace byla kvůli bankrotu nucena ukončit svou činnost. „Nikdy neskončí. To je důležitá zpráva,“ uvedla právnička, podle níž musí nyní Greenpeace vyhodnotit další postup.
Jediná továrna, která dokáže takzvaně recyklovat uran z 56 reaktorů francouzských jaderných elektráren, je v Rusku. Napsal to deník Le Monde. Až do října francouzská skupina Orano posílala uran na Sibiř do závodu v Seversku, který patří ruské firmě Rosatom. Pokračující válka na Ukrajině, kvůli které zavedly evropské země protiruské sankce a která zdůraznila energetickou závislost Evropy na Moskvě, tak může ovlivnit i zpracování odpadu z francouzské jaderné energetiky.
Francie recyklovala uran na Sibiři. Kvůli válce teď nemá kde
Money
Firma verdikt přivítala, podle ní je vítězstvím pro obyvatele oblasti, kde se ropovod nachází. „Je to vítězství pro lidi z Mandanu a celé Severní Dakoty, kteří museli snášet každodenní obtěžování a potíže ze strany protestujících financovaných a cvičených Greenpeace," uvedla firma v prohlášení zaslaném AP.
Provozovatelem ropovodu Dakota Access Pipeline je společnost Energy Transfer Partners. Na projektu se podílely také firmy Phillips 66, Enbridge a Marathon Oil. Potrubí vede pod povrchem, začíná v Severní Dakotě a vede přes státy Jižní Dakota a Iowa do státu Illinois. Ropovod je schopen přepravit až 750 tisíc barelů ropy denně.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.