Lidí bez práce bude přibývat. Česko je na tom ale nejlíp z EU
Česká republika si v červnu udržela nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech zemí EU. Zatímco průměr unijních zemí se drží na šesti procentech, v ČR se nezaměstnanost oproti květnu snížila o desetinu procentního bodu na 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů Eurostatu.
Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu v červnu stagnovala míra nezaměstnanosti v zemích EU a eurozóny na 6 procent, respektive 6,6 procenta. I když ekonomika EU ještě ve druhém čtvrtletí vykázala podle předběžných odhadů velmi solidní výsledek, na trhu práce to tedy až tak vidět nebylo.
Loni v červnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,9 procenta a v celé EU na 7,2 procenta.
Nelichotivá je zvlášť situace mladých do 25let, u který se nezaměstnanost začala opět zvyšovat a aktuálně dosáhla v EU i eurozóně 13,6 procenta. V EU bylo bez práce 2,546 milionu mladých lidí, v eurozóně práci nemělo 2,073 milionu mladých. V květnu činila míra nezaměstnanosti mezi mladými v EU 13,3 procenta a v eurozóně 13,2 procenta.
Tuzemská ekonomika podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu ve druhém čtvrtletí oproti tomu předchozímu vykázala mírný růst. Je to pozitivní výsledek, i když zatím jen předběžný. V každém případě české hospodářství výrazně zpomaluje. Ještě na začátku roku překvapilo mezikvartálním tempem 0,9 procenta, které se nyní přiblížilo nule (0,2 procenta).Česká ekonomika se plácá na hraně stagnace. A bude hůř
Money
Třetina mladých Řeků je bez práce
„Extrémní je přitom situace v Řecku, kde je téměř 30 procent mladých oficiálně bez práce nebo Španělsko (27,9 procenta),” uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.
Pro srovnání. Míra nezaměstnanosti mladých roste i v ČR. Není sice dvojciferná (7,7 procenta), ale pořád třikrát vyšší než v případě celkové nezaměstnanosti. „Stále je vidět, že mladým lidem bez pracovních zkušeností se hledá práce obtížněji a trh práce ve většině zemí EU navíc není po covidu tak ve stresu, aby jim nalezení pracovního uplatnění více ulehčoval,” vysvětluje Dufek.
V ČR je i nadále celková nezaměstnanost ve srovnání s EU méně než poloviční (aktuálně 2,4 procenta) a je tak i nadále v rámci celé EU nejnižší. Stále platí, že je zde nejvíce napjatý trh práce, protože s nízkou mírou nezaměstnanosti zde jde ruku v ruce i nejvyšší míra volných pracovních míst. Byť se ve druhém čtvrtletí nejspíše už mírně snížila (volných míst citelně ubylo), stále je však ČR z pohledu neobsazených pozic v rámci celé unie rekordmanem.
Nejlepším lékem na inflaci je inflace samotná. Tak by se dala vystihnout aktuální situace v českém průmyslu. Rapidní inflace uplynulých měsíců vede k takzvané destrukci poptávky, protože nahlodává kupní sílu odběratelů. Nižší zájem o průmyslové zboží ovšem nutí podniky už i propouštět. Inflační tlaky však zmírňují, právě kvůli klesající poptávce.Vysoká inflace dusí českou průmyslovou výrobu. Firmy už propouštějí
Názory
V ČR nezaměstnaných začně přibývat
V pořadí za námi je Polsko, kde míra nezaměstnanosti dosahuje 2,7 procenta a Německo s 2,8 procenta. Na opačném konci žebříčku je Španělsko s 12,6 procenta a Řecko s 12,3 procenta.
„Druhá polovina roku vzhledem k inflačnímu zchlazení ekonomiky přinese nejspíš i obrat na trhu práce a nezaměstnaných začne přibývat. První jasné signály ostatně už přinesly dnešní evropská PMI. Vzhledem k charakteru nabídkového šoku by však nemělo dojít k tak dramatickému nárůstu jako po pádu Lehman Brothers, kdy světovou ekonomiku ohrožovalo zamrznutí finančních trhů,” uzavřel Dufek.
Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.
V případě Česka Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v červnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,1 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.
Žádná pozitiva ani jistoty. Taky by se daly shrnout výsledky červencového průzkum důvěry v české ekonomice. Důvěra spotřebitelů se dokonce propadla na nejnižší hodnotu v historii zjišťování.Žádná pozitiva ani jistoty. Spotřebitelé se bojí utrácet, podnikatelé jsou skeptičtí
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.