Lidí bez práce je v ČR až nezdravě málo

Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,5 procenta, a byla tak o 0,1 procentního bodu nižší než v září a srpnu. Prakticky nerostoucí míra nezaměstnanosti je z pohledu vývoje české ekonomiky až nezdravá, shodují se experti.
Místo si prostřednictvím úřadů práce ke konci října hledalo 260 641 lidí, o 2379 méně než předchozí měsíc. Ubylo ale i volných pozic, a to o 1499 na 280 496. Vyplývá to z údajů zveřejněných Úřadem práce ČR, podle kterého je nezaměstnanost v Česku nejnižší v celé Evropské unii.
Absolutní míra nezaměstnanosti Českou republiku skutečně netrápí a trápit nebude, zdravější by dokonce byla vyšší nezaměstnanost, shodují se experti.
„V České republice přetrvává a zřejmě ještě pár čtvrtletí přetrvávat bude ekonomická recese. Z tohoto pohledu je nízká a prakticky nerostoucí míra nezaměstnanosti až nezdravá. Firmy věří, že ekonomické ochlazení bude krátkodobé a v blízké budoucnosti budou moci opět navyšovat svou výrobu a dále růst. Proto zatím nesahají k unáhlenému snižování počtu lidí a chtějí se vyhnout tomu, že za pár měsíců obtížně budou zaměstnance opět hledat,“ komentuje čerstvá data expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová.
Česká ekonomika dle předběžných údajů klesla ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 procenta. „Slábnoucí ekonomika způsobuje, že firmy zastavují nábory a některé začínají postupně propouštět. Jelikož ovšem v Česku je stále strukturální nedostatek pracovní síly, nebude dopad na trh práce zásadní. Letos očekáváme mírný nárůst podílu nezaměstnaných osob na 3,6 procenta a v příštím roce pokles na 3,4 procenta díky pozvolnému oživení ekonomiky,“ uvedl ekomon Filip Pastucha z Deloitte.
Nová čísla vývoje ekonomiky potvrzují pokles výkonnosti České republiky. Meziročně česká ekonomika poklesla o 0,6 procenta. Co se to děje, Češi nepracují? Omyl, je to úplně jinak.
Dalibor Martínek: Proč česká ekonomika klesá? Protože má každý práci. Absurdní, ale pravdivé
Názory
Slabý výkon české ekonomiky na přelomu roku podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče povede přece jen k viditelnějšímu nárůstu míry nezaměstnanosti, žádné drama se ale na trhu práce nerýsuje, spíše převažují překvapení ve směru nižší než očekávané míry nezaměstnanosti.
Mzdová inflace
„Vysoká zaměstnanost zároveň znamená vyšší tlak na růst mezd a postupné roztáčení inflační spirály. Vyšší nezaměstnanost by z tohoto pohledu přispěla k poklesu míry inflace v České republice,“ míní generální ředitel ISS International Michael Almasy.
Pokud recese přetrvá, projeví se to v dalších čtvrtletích i na trhu práce. Prvním indikátorem bude jako vždy stavebnictví a real estate development. Dlouhodobě také platí, že neobsazené zůstávají především hůře placené pozice. Řadou zaměstnavatelů jsou totiž systematicky přehlížené méně atraktivní pozice, pracovníci na těchto pozicích jsou proto i velmi zranitelní. V době vysoké inflace a drahých energií obzvláště. Tato zaměstnání jsou v České republice často obsazována agenturními pracovníky, případně jsou práce prováděny v šedé zóně ekonomiky na různé dohody, výpomoci nebo úplně bez smlouvy. A firmy se začínají soustředit na to, aby minimálně část těchto pozic dokázaly nahradit postupnou digitalizací a automatizací.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v říjnu v Ústeckém kraji s 5,4 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost, a to shodně 2,6 procenta, byla ve Zlínském, Jihočeském a Plzeňském kraji a na Vysočině.
Loni v říjnu byla míra nezaměstnanosti v Česku stejná jako letos, tedy 3,5 procenta. Bez práce bylo tehdy 255 792 lidí a volných míst bylo 297 360.
Přehřátý trh práce
Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v říjnu 0,9 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s téměř deseti uchazeči na jednu pozici. Naproti tomu nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadalo na Mladoboleslavsku, a to 0,2 uchazeče na jedno místo.
Zaměstnance aktuálně hledají zejména firmy působící ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. Dlouhodobě pak podniky poptávají kvalifikované řemeslníky.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Česku v říjnu 237 303.
V následujících měsících nezaměstnanost v souvislosti s útlumem sezonních prací pravděpodobně vzroste, což odpovídá klasické vývojové křivce, uvádí úřad práce. Situaci podle něj mohou, i přes aktuální stabilizaci, nadále ovlivňovat ekonomické a sociální změny, a také vývoj válečného konfliktu na Ukrajině.
Zvyšovat mzdy bude v příštím roce 60 procent zaměstnavatelů v ČR. Mzdy by se nejčastěji měly zvednout o pět až deset procent, díky čemuž by měly stoupnout i v reálném vyjádření, vyplývá z průzkumu Hospodářské komory ČR. Inflace se podle ní bude blížit dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky.
Většina zaměstnavatelů v příštím roce zvýší mzdy, především ve velkých podnicích
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.