Čína zavírá Šanghaj. Lockdowny ji stojí desítky miliard dolarů měsíčně
Minimálně 46 miliard dolarů měsíčně. Tak výrazný dopad mají dosavadní tvrdé lockdowny čínských měst ve snaze zabránit šíření covidu, tvrdí studie Čínské univerzity v Hongkongu. A to je ještě ta optimistická varianta, která nepočítá s vlivy inflace. Včera přitom začala platit uzávěra Šanghaje s 26 miliony obyvatel, která bude znamenat další ekonomické ztráty.
V Číně se rozjíždí další vlna pandemie. Nejlidnatější země světa s ní bojuje velmi tvrdými uzávěrami celých aglomerací, které přinášejí ohromné ekonomické ztráty. Tak velké, že se dokonce projeví na celkovém ekonomickém výkonu druhé největší ekonomiky světa. Dosavadní uzávěry měsíčně podle odhadů hongkongské Čínské univerzity vyšly Čínu na 46 miliard dolarů, což odpovídá zhruba 3,1 procentům měsíčního HDP celé Číny.
„Tvrdost opatření v čínských aglomeracích je taková, že vidíme vyšší ekonomické dopady než v jiných zemích,“ konstatuje Čeng Michael Song, jeden z autorů studie. Odhady honkongských ekonomů přitom vychází z předpokladu, že čínské aglomerace generují dohromady asi 20 procent HDP země (celkové čínské HDP byl v roce 2021 14,7 bilionu dolarů).
Odhady jsou podle Songa však stále ještě poměrně konzervativní. Pokud by došlo na tu nejpřísnější uzavírku všech čtyř největších čínských měst na celý měsíc a započetla by se inflace, HDP by se podle ekonoma propadl dokonce o 12 procent. Samotná uzávěra Šanghaje by z toho činila propad HDP ve výši čtyř procentních bodů, odhadli akademici.
Čína se pandemií koronaviru zdaleka ještě nevypořádala. Uzavírá oblast kolem Šanghaje, což je drtivé pro byznys. Pandemie nekončí. Čínská Šanghaj nasadila tvrdý lockdown
Politika
Čína s 1,4 miliardy obyvatel od začátku března bojuje s další covidovou vlnou, ač počet nakažených není v souvislosti s počtem obyvatel nijak dramatický. V posledním týdnu počet denních případů stoupl na úroveň šesti tisíc. Většina z nich zatím připadá na Šanghaj.
Uzavírky ve velkých průmyslových metropolích má na celkový výkon čínské ekonomiky výrazný vliv. Goldman Sachs Group odhaduje, že oblasti, kde hrozí střední a vysoké riziko propuknutí ohniska nákazy, generují asi 33 procent HDP země. Vyhlídky čínské ekonomiky tedy závisí na tom, jak přísná opatření budou zaváděna a také na jak dlouho.
Rusko kvůli sankcím a válce do konce příštího roku ztratí výsledek ekonomického růstu uplynulých patnácti let. Asijské velmoci si nebudou pálit prsty, protože Západ je pro ně větším partnerem, píše v komentáři ekonom Lukáš Kovanda. Rusko padá do propasti. Čína mu může pomoci jen trochu
Názory
Nejlépe lockdown zvládli v Šen-čenu se zhruba 17,5 miliony obyvatel. Týdenní uzávěra od 13. do 20. března, během níž byli obyvatelé tříkrát týdně testováni, s sebou nepřineslo dramatické ekonomické dopady.
„Týdenní totální lockdown se ukázal mnohem efektivnější. Pokud se všechna města k zastavení pandemie postaví podobně, ekonomický propad nebude tak výrazný,“ uvedl Song s tím, že je třeba se vyvarovat poklesu, který přineslo první čtvrtletí roku 2020, kdy HDP reálně propadl téměř o 20 procent. Oficiální statistiky ovšem hovořily o poklesu pod sedm procent.
Vepřové maso na burze, jež určuje ceny v ČR, od ruské invaze zdražilo už o 60 procent. A cena půjde ještě výš. Před Velikonocemi se budou tuzemští prodejci masa snažit využít paniky na trhu a jako u pohonných hmot si navýšit marže.Raketově zdražuje i vepřové maso. Nárůst ceny o desítky procent pocítí Češi už o Velikonocích
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.