Londýn je jen pro milionáře, bouří se davy. Metropole kolabuje
Ostrovní království zažívá nejhorší sociální nepokoje za téměř půl století. Brexit, následovaný koronavirovou a energetickou krizí prohloubily ekonomické problémy domácností. Především státní zaměstnanci se nechtějí smířit s poklesem reálných mezd, který jim znemožňuje žít v Londýně, kde řada z nich pracuje.
Velká Británie je uprostřed největší vlny stávek za poslední desetiletí a jejich rozsah narůstá. V únoru se během jediného dne připojilo k masové akci více než půl milionu lidí napříč obory. Stávkovali lékaři, hasiči, zdravotní sestry, učitelé, profesoři na univerzitách, pošťáci a další státní zaměstnanci, stejně jako řidiči autobusů či pozemní personál na letištích.
Dnes Britové například čelí stávce železničářů. Stávka odborů RMT ochromila především dopravu do a z Londýna. Zároveň dnes končí třídenní stávka juniorních doktorů, tedy kvalifikovaných lékařů jen s pár lety praxe. Ti ale tvoří bezmála polovinu lékařů ve veřejném zdravotnictví.
Luxusní obchodní dům Harrods v centru Londýna bude i v oslabeném ekonomickém prostředí vzkvétat, protože „bohatí v recesi bohatnou”, napsal list Financial Times s odvoláním na rozhovor s výkonným ředitelem Michaelem Wardem, z nějž cituje agentura Bloomberg.Výkladní skříň luxusu Harrods si mne ruce. Bohatí i v recesi utrácejí jako smyslů zbavení
Money
Chce to kalendář
Stávek se ve Velké Británii v posledních měsících a týdnech koná tolik, že tamní veřejnoprávní televizní stanice BBC začala vést kalendář, aby lidem pomohla sledovat, kdo a kdy zrovna stávkuje. Lidé tak alespoň vědí, kdy se připravit na uzavření škol, nejezdící metro nebo na zrušené lety z Heathrow.
Stávky jsou jen probubláním na povrch delší dobu trvajícího sociálního napětí. Řada státních zaměstnanců, ale nejen jich, kvůli vysoké inflaci pociťuje rychlý pokles reálných příjmů. Život v hlavním městě Londýně si řada pro chod státu důležitých lidí nemohla dovolit už ani před několika lety. Nyní se situace ještě výrazněji zhoršuje.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
Porážka konzervativců
S rostoucími cenami klesá podpora současné konzervativní vlády. Konzervativci jsou u moci již 13 let a poslední průzkumy jim aktuálně přisuzují drtivou porážku v příštích volbách, které se ale budou konat až na přelomu let 2024 a 2025.
„Oni si neumí představit jaké to je vyjít s obyčejným platem. Jsou to všechno miliardáři,“ uvedla na adresu současné vlády učitelka Kerry z východního Londýna. „Vždy jsem si myslela, že když budu ve škole šéfovat jednomu z oddělení, v klidu vychovám a uživím své dvě děti, ale Londýn je prostě příliš drahý,“ dodala samoživitelka.
Média v posledních dnech kvůli neúnosné situaci s odbavováním pasažérů opanovalo londýnské letiště Heathrow. Podle analýzy společnosti Hopper ale není, co se týče průměrného zpoždění letů, vůbec nejhorší. Těmi jsou Brusel, Frankfurt a Eidhoven. Naproti tomu nejméně se načekáte v italském Bergamu. Kde se načekáte? Deset aktuálně nejhorších i nejlepších letišť v Evropě
Money
Klesající mzdy
Ještě hůře na tom s výplatou jsou londýnští hasiči. Britská média pravidelně přinášejí příběhy těchto záchranářů, kteří jsou nuceni denně dojíždět do práce i přes sto kilometrů, protože bydlení v Londýně si nemohou dovolit. Podle odborového svazu hasičů (FBU) klesly od roku 2010 hasičům reálném mzdy o 12 procent.
Odborové svazy unisono tvrdí, že mzdy, zejména ve veřejném sektoru, v posledních deseti letech reálně klesly a současná krize životních nákladů způsobená prudce rostoucími cenami potravin a energií způsobila, že mnozí mají problémy s placením svých běžných účtů.
Venture kapitálový fond Tilia investorky Silke Horákové a partnerů bude mít brzy mladšího bratra, Tilia 2. Bude v něm více peněz. Silke Horáková: Impaktové investování už je v kursu, děláme větší fond
Newstream TV
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.