Londýnská burza je opět největší v Evropě. Nad Paříž ji vynesla silnější libra
Rally libry vynesla britský akciový trh zpět nad jeho francouzský protějšek, v dolarovém vyjádření je opět největším v Evropě. Londýn o tento titul přišel před deseti dny právě ve prospěch Paříže, kterou do čela vynesla akciová rally výrobců luxusního zboží, ta ale nyní polevuje.
Souhrnná tržní kapitalizace primárních kotací ve Velké Británii dosáhla ve středu 2,915 bilionu dolarů, což je o 63 miliard dolarů více než její francouzský ekvivalent. Je to způsobeno posílením britské libry. Ta si za poledních sedm dní vůči dolaru připsala 2,5 procenta, uvedla agentura Bloomberg.
„I když je na tom nyní Británie pravděpodobně lépe než před měsícem, stále čelíme výrazným růstovým překážkám, které bude opravdu obtížné zdolat,” uvedl Madison Faller, globální stratég JPMorgan Private Bank.
Británie více zdaní dividendy a příjmy z kapitálu. Zvýší daň z mimořádných zisků energetických gigantů z 25 na 35 procent a prodlouží ji o tři roky do roku 2028. Zmrazí také slevu na dani z příjmu a sníží hranici, při které lidé začínají platit nejvyšší sazbu daně z příjmu. Uvedl to britský ministr financí Jeremy Hunt, když představoval aktualizovanou podobu rozpočtového plánu. Londýn už ví, jak zalepí díry v rozpočtu. Zvýší daně
Politika
Poté, co byl Londýn po desetiletí největším akciovým trhem, se jeho převaha nad zbytkem Evropy po referendu o brexitu vytratila. Paříž, jako největší vyzyvatel Londýna, britskou metropoli před deseti dny dokonce přeskočila. Pomohl jí v tom růst akcií fancouzských výrobců luxusního zboží včetně vlastníka značky Louis Vuitton, společnosti LVMH, která má hodnotu asi 360 miliard dolarů a je největší evropskou společností podle tržní hodnoty.
V druhé polovině listopadu se právě růst francouzských akcií zpomalil. Důvodem je mimo jiné také narůstající počet případů nemoci covid-19 v Číně a „zero covid” politika čínských úřadů, která vede k zavírání celých oblastí a provozů při výskytu jen jediného případu nakaženého touto nemocí. Čínští zákazníci přitom před pandemií tvořili 35 procent celosvětové poptávky po luxusním zboží.
Londýnská burza přišla o titul největšího evropského akciového trhu ve prospěch Paříže. Zatímco britská aktiva tíži obavy z hospodářského růstu, čínské uvolnění tvrdých proticovidových pravidel posiluje akcie francouzských výrobců luxusního zboží, uvedla agentura Bloomberg.Londýn přišel o post největší burzy v Evropě. Novému lídru pomohla Čína
Trhy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.