Lubomír Lízal: Sedmiprocentní sazby zůstanou déle, než si dnes všichni myslí
Česká národní banka ponechala sazby na úrovni sedmi procent. Podle členů rady tak zatím nehrozí utrhnutí mzdově-inflační spirály, ale inflace zatím neklesá dostatečně razantně, aby bylo možné sazby snížit. „Rozhodnutí to je očekávané. Cokoli jiného by vyvolávalo víc otázek než odpovědí,“ myslí si bývalý člen rady České národní banky Lubomír Lízal.
Česká národní banka ponechala sazby na úrovni sedmi procent. Je to správné rozhodnutí?
Rozhodnutí to je nepřekvapivé a v současné době členové rady ČNB asi ani nemohli dělat nic jiného, protože takto mají nyní nastavená dlouhodobá očekávání a vlastně i argumentaci svých kroků. Jinými slovy: Kdyby se sazbami něco udělali, vyvolalo by to víc otázek než odpovědí.
Čelní členové rady ČNB přiznávali, že k růstu sazeb by přistoupili jen za podmínky, že by mzdy rostly enormně rychle, konkrétně viceguvernérka Eva Zamrazilová mluvila o průměrném růstu mezd o více než deset procent. Mzdy tedy zatím nerostou tak rychle?
Domnívám se, že v okamžiku, kdy začnou mzdy růst excesivně, tak je svým způsobem pozdě. To by znamenalo, že se to překlopilo z roviny očekávání do reality, do faktů. Ta hranice je velmi tenká. A nepomohly tomu ani podobné výroky, kterými si rada poněkud svázala ruce. Při vysvětlování aktuálního rozhodnutí mohou využít také argumenty o problémech v globálním bankovním sektoru. Ačkoli i minulá krize ukázala, že tuzemský bankovní sektor je dostatečně izolovaný a výrazně odolný a stabilní.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na středečním, prvním měnově-politickém zasedání v novém složení ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Uvedla to mluvčí ČNB Petra Krmelová. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.ČNB zatím úroky nemění. K jejich snížení přistoupí nejdřív v srpnu, míní analytici
Money
Platí dál konsenzus na tom, že sazby na aktuální úrovni budou po většinu letošního roku?
Určitě platí, a dokonce si myslím, že na této úrovni budou sazby i déle.
Je varianta, že by letos sazby začaly klesat? Respektive: Za jakých podmínek by ČNB přikročila ke snižování sazeb?
Řeknu to takhle: Zatím nevidíme, že by ekonomika výrazněji ochlazovala. To přitom má být hlavní efekt vyšších úrokových sazeb a v důsledku toho začne klesat i inflace. To se ale prostě zatím neděje.
Pokud by nová prognóza České národní banky v květnu předpověděla růst mezd o deset procent, musela by centrální banka velmi vážně uvažovat o zpřísnění měnové politiky. Poslancům ze sněmovního rozpočtového výboru to řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová, když jim představovala zprávu o měnové politice z letošního února. Česká národní banka v odhadu klíčových indikátorů, který zveřejnila 3. února, uvedla, že očekává letošní nominální růst mezd o 8,5 procenta, což by znamenalo jejich reálný pokles o 0,4 procenta. Poprvé o obavách z roztočení mzdové spirály Zamrazilová promluvila v lednu na konferenci Investiční výhledy pořádané investiční společností Emun. Zamrazilová: Pokud mzdy porostou moc rychle, ČNB zváží zvýšení úrokové sazby
Money
Odhady roční inflace 2023 se pohybují kolem deseti procent. Je varianta, že by skončila pod touto hranicí?
Hodně bude záležet na okolí. Dostat inflaci na nízkou jednocifernou úroveň bude mnohem jednodušší, když bude nižší inflace v eurozóně než to dělat v okamžiku, kdy inflace v Německu a dalších státech bude vysoká.
ČNB chce s inflací nadále bojovat prostřednictvím kurzu koruny. Podle Lukáše Kovandy by koruna mohla posílit až pod 23,50 za euro. Je to reálné?
Kurz se může hýbat opravdu výrazně, protože v současnosti je koruna hodně volatilní. Nakolik bude volatilní, určuje nyní ČNB svými kroky. Ostatně oni nyní více hlídají kurz než sazby, vidíme téměř situaci řízeného kurzu.
Je kurz koruny stále držen hlavně především verbálními intervencemi?
Ano, v současnosti korunu drží hlavně závazek ČNB, že ji nenechá oslabit, což ale opět centrální bance poněkud svazuje ruce při hýbání s úroky.
Současný guvernér ČNB Aleš Michl nás dnes podle všeho opět ujistí, že silná koruna zásadně pomáhá tlumit inflační tlaky v tuzemské ekonomice, což centrální bance umožňuje držet sazby bez změny, míní ekonom Lukáš Kovanda.Lukáš Kovanda: Koruna může posílit pod 23,50 za euro
Názory
Česká národní banka dnes rozhodne o svých úrokových sazbách. Tlaky na růst sazeb v posledních týdnech kvůli hrozící bankovní krizi opadly. Přesto existuje možnost, že právě nyní ČNB sazby zvedne. Důvody? Relativně vysoké nárůsty mezd v prvních měsících roku a skutečnost, že jádrová inflace zpomalila pokles. Stanislav Šulc: ČNB by dnes mohla zvýšit sazby. Mzdy rostou moc rychle
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.