Lukáš Kovanda: Biden u Saúdů nepochodil, hrozí další zdražování ropy

Americký prezident Joe Biden nedokázal při své návštěvě Saúdy přesvědčit, aby se zavázali k výraznějšímu navýšení těžby ropy. Klíčový cíl jeho výpravy do blízkovýchodního regionu zůstal nenaplněn. Což pro Česko znamená hlavně jedno: pohonné hmoty moc zlevňovat nebudou, ba dokonce i citelně zdraží.
Biden sám naléhavě potřebuje, aby Rijád těžbu navýšil. Neboť by pak klesla cena pohonných hmot ve Spojených státech. A jak Demokratické straně, tak Bidenovi samotnému by stouply preference a šance na volební úspěch.
Ceny mědi na světových trzích prudce padají a klíčový výrobní kov prožil nejhorší týden letošního roku. Naposledy cena mědi takto výrazně padala v roce 2008. Náhoda? Nikoli, podle agentury Bloomberg aktuální pohyby na mědi znamenají nejsilnější potvrzení nadcházející recese a všeobecného zpomalení poptávky.
Měď zažívá volný pád. Výrobci po celém světě už počítají s recesí
Money
Jenže když americký prezident včera blízkovýchodní region opouštěl, pronesl pouze to, že ohledně ropy „dojde na další kroky v nadcházejících týdnech“. To je málo. Politický úspěch vypadá jinak. Rijád zato zdůraznil, že jakékoli rozhodnutí o navýšení těžby bude učiněno na půdorysu uskupení OPEC+. Jeho členy jsou jak tradiční členové kartelu OPEC, tak také další velcí těžaři ropy, v čele s Ruskem. Z vyjádření Rijádu tak plyne, že pokud navýšení těžby neodsouhlasí Moskva, Rijád Bidenovo přání nevyslyší.
Nejbližší jednání OPEC+ je plánováno na 3. srpna. A pokud Saúdové těžbu nakonec vskutku nenavýší, bude z právě skončené Bidenovy návštěvy definitivně fiasko.
Kauza Chášukdží stále rezonuje
Americký prezident totiž ve své předvolební kampani označil Saúdskou Arábii za vyvrhelský stát. A to kvůli zapojení rijádského režimu do vraždy jeho prominentního kritika, novináře Džamála Chášukdžího.
K vraždě žurnalisty došlo v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Podle tureckých úřadů by Chášukdží uškrcen a následně rozčtvrcen. Například americká zpravodajská služba CIA viní ze zosnování vraždy přímo saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, faktického vládce pouštního království. Ten podíl na vraždě odmítá.
Právě s korunním princem, donedávna ještě tedy „vyvrhelem“, Biden probíral navýšení těžby ropy, zjevně tedy bez výraznějšího úspěchu. Muhammadu bin Salmánovi ovšem vrátil legitimitu. Vždyť za ním přicestoval a jednal jako rovný s rovným. Rijád tedy získal, co v důsledku vraždy novináře alespoň na Západě ztratil, avšak Washington za to, zdá se, nic moc nemá.
Klika Rijád-Moskva
Aby toho nebylo málo, Bidenova návštěva, respektive to, že k ničemu moc nevede, stvrzuje, že spojenectví mezi Rijádem a Moskvou je stále nezlomné. Moskvě se hodí, když se těžba ropy nenavýší, jelikož tak zůstávají ceny ropy na světových trzích vysoko. Barel ropy Brent v pátek uzavřel na ceně přes 100 dolarů. Tudíž Kreml je s to svoji ropu, prodávanou kvůli sankcím ve slevě, i tak „udat“ Číňanům nebo Indům za stále velmi atraktivní cenu, kolem 70 nebo 80 dolarů za barel. Přitom ruský rozpočet na letošní rok počítal s cenami ropy kolem 60 dolarů za barel.
Biden tedy v Saúdské Arábii vrátil Rijádu legitimitu, aniž za to něco podstatného získal. A přitom si ještě hořce ověřil, že ropné království, někdejší oddaný spojenec Washingtonu, jenž v 80. letech svojí tehdejší těžební politikou pomohl přivodit pád SSSR, má nyní stále blíže k Rusku.
Z hořkého Bidenova poznatku nebudou mít radost ani čeští motoristé a vůbec celá tuzemská ekonomika. Pohonné hmoty v ČR sice v uplynulém týdnu zlevnily přibližně o 50 haléřů na litr, jejich cena je však stále vysoko. Benzín stojí kolem 47,40 koruny za litr a nafta kolem 47,60 koruny za litr. Další určité zlevnění v nejbližší době sice nastane, ale výraznější propad cen čekat nelze. Naopak, přetrvává riziko, že se ceny dostanou až nad 50 korun za litr – pokud Rusko příští týden neobnoví dodávky plynu do EU plynovodem Nord Stream 1.
Bidenovo saúdskoarabské fiasko znamená nejen dražší pohonné hmoty v Česku, ale i vyšší tuzemskou celkovou inflaci.
Červenec zatím rozhodně nepřipomíná nějakou okurkovou sezonu. Trhy, byť nejsou v panických výprodejích, opět především klesaly, a to i vzhledem k velké zásobě poměrně negativních makroekonomických dat.
Týden tradera: Globální ekonomika brzdí a Evropa přerozděluje
Názory
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA v červnu nečekaně zrychlilo na 9,1 procenta z květnových 8,6 procenta. Míra inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od listopadu 1981, uvedlo americké ministerstvo práce. Analytici odhadovali, že inflace vystoupá na 8,8 procenta.
Americká inflace ještě zrychlila na 9,1 procenta, je nejvýš za posledních 40 let
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.