Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Úsporný tarif je pro všechny...až na chalupáře

chalupa, ilustrační foto
Pixabay
Lukáš Kovanda

Energetický úsporný tarif, jehož detaily v týdnu zveřejnila vláda, se nevztahuje k místu trvalého bydliště, ale k nastavenému, smluvně danému tarifu pro odběr energií. Nespornou výhodou úsporného tarifu je to, že lidé si o podporu nemusí nijak žádat. Nemusí tedy měnit stávající způsob platby za energie. Dodavatel energie jim úsporu plynoucí z úsporného tarifu prostě automaticky zaúčtuje, takže ať už standardně platí energie jakkoli, účet jim bude adekvátně ponížen, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

To, zda bude účet za energie ponížen o částku plynoucí z úsporného tarifu, se odvíjí nikoli od místa trvalého bydliště, ale právě od nastaveného tarifu pro odběr energií.

Víkendoví chalupáři mají smůlu   

Například lidé, kteří na chatách a chalupách využívají takzvaný víkendový tarif, nebudou moci úsporný tarif využít. Víkendový tarif je konkrétně tarif D61d. Elektřina se v rámci tohoto tarifu čerpá od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin. Za elektřinu se platí o dvě třetiny méně než během týdne.

Arsen Lazarevič: Nový úsporný tarif ignoruje novou realitu energetického trhu

Arsen Lazarevič: Nový úsporný tarif ignoruje aktuální realitu energetického trhu

Cena elektřiny roste, spotřebitelé si na vytápění mohou připlatit v příštím roce desítky tisíc navíc oproti současným, už tak vysokým cenám. Úsporný tarif téměř nic neřeší, zvláště u ohrožených domácností, míní analytik Arsen Lazarevič.

Přečíst článek

Ti lidé, kteří se rozhodnou na chalupě žít trvale, třeba z úsporných důvodů, ovšem pochopitelně budou využívat už jiný tarif než víkendový. Budou tedy využívat tarif, na který se úsporný tarif již vztahuje a v jehož rámci tedy mohou státní pomoc čerpat.

Trvalé bydliště nerozhoduje

Nevadí v takovém případě právě ani to, že člověk na své chalupě či chatě nemá trvalé bydliště. Rozhodující je tarif a příslušná smlouva s dodavatelem energie na danou nemovitost, ať jde o byt ve městě či chalupu. Trvalé bydliště o možnosti čerpat úsporný tarif nerozhoduje, důležitý je nastavený tarif.

Strakova akademie v Praze, sídlo české vlády

Lukáš Kovanda: Vláda měla úsporný tarif zacílit – a navíc snížit DPH na potraviny

Stěžejní problém nynější koncepce vládní pomoci s drahými energiemi tkví v tom, že není dostatečně adresná. Pokud by například dnes blíže představený energetický úsporný tarif byl koncipován tak, aby od drahých energií ulevil pouze skutečně potřebným, tedy chudým a lidem z nižších středních vrstev, a ne plošně všem, bude sociálně a koneckonců i ekonomicky dávat daleko větší smysl, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Takže pokud třeba manželé mají trvalé bydliště každý v jiné nemovitosti a mají-li v obou nemovitostech standardně nastavený tarif, ke kterému se úsporný tarif váže, podporu v rámci úsporného tarifu získají. Jestliže však daný manželský pár například využívá jednu z uvedených dvou nemovitostí jako chalupu či chatu a má tam nastavený víkendový tarif, tak na tuto nemovitost úsporný tarif čerpat nelze.

Pokud člověk bydlí v nájmu a trvalé bydliště má na druhém konci republiky, tak má-li energie v nájmu psány na sebe, jeho platby od odvíjí od standardního, stávajícího tarifu, tedy tarifu, který není víkendový. Využít úsporný tarif tedy může, i když má trvalé bydliště jinde. V místě trvalého bydliště úsporný tarif také využít může, pokud tedy nemá na nemovitost svého trvalého bydliště nasmlouván třeba zmíněný víkendový tarif.

Petr Dufek: Tlak energetického trhu na domácnosti bude až neuvěřitelný

Z příběhu o tom, že stále vyšší ceny budou mít jen krátkého trvání a časem odezní, se čím dál více stává čistá fantasy. Cena elektrické energie na německém trhu dál prudce narůstá, a to jak v případě spotového trhu, tak i toho forwardového, kde se obchodují kontrakty na další roky. Nejenom, že přepisují dosavadní maxima, ale změnil se i jejich poměr. Cena elektřiny pro další rok je vyšší než ta současná, což znamená odklad happy endu, na nějž jsme doposud spoléhali, na neurčito, míní hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.

Přečíst článek

 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

ČEZ

Lukáš Kovanda: Proč vláda nyní couvá se svým plánem znárodnit ČEZ a klíčové elektrárny v ČR?

Přečíst článek
Vagon Škodovek, export

Lukáš Kovanda: Zahraniční obchod ČR se po roce vrací „do plusu“. Hlavně díky zlevnění energií a silné koruně

Přečíst článek
Doporučujeme