Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Maďarská ekonomika neroste. Na vině je stagnace té německé

Maďarský ministr hospodářství Márton Nagy
ČTK
 ČTK

Růst maďarské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání blíží nule, varoval maďarský ministr hospodářství Márton Nagy.

Zdůvodnil to stagnací ekonomiky v Německu, které je pro Maďarsko největším exportním trhem. Podle agentury Bloomberg se tak ukazuje, že hospodářský pokles Maďarska je hlubší, než se předpokládalo. Nagy zopakoval, že vláda příští rok odhaduje růst ekonomiky na tři až čtyři procenta, což je podle něj konzervativní odhad.

Premiér Viktor Orbán se snaží nastartovat hospodářský růst před volbami plánovanými na rok 2026. Maďarská ekonomika loni klesla, když míra inflace přesáhla v prvním čtvrtletí 25 procent, což byla nejvyšší úroveň v Evropské unii. Letos v září se míra inflace v Maďarsku poprvé od roku 2021 dostala pod tříprocentní cíl maďarské centrální banky.

Peking se ohradil proti kanadským clům na elektromobily, vyzval k jejich zrušení

Česko utrpí šok z elektromobility. O práci přijde až 75 tisíc lidí, spočítal MMF

Přechod na elektromobilitu může v českém automobilovém průmyslu připravit o práci 75 tisíc lidí, varuje Mezinárodní měnový fond ve své nové studii.

Přečíst článek

Ekonomové podle agentury Reuters až dosud očekávali, že maďarská ekonomika ve třetím čtvrtletí vykáže růst meziročně o 1,3 procenta.

„Náš vnitřní růst je zajištěn,“ uvedl Nagy na podnikatelské konferenci. „Ale vnější růst na nás nezávisí,“ řekl. „V ekonomice, kde podíl vývozu představuje 80 procent hrubého domácího produktu (HDP) a expozice vůči německé ekonomice je tak silná, je to obtížná otázka,“ dodal.

Vídeňský institut pro mezinárodní ekonomická studia (wiiw) ve svém výhledu uvedl, že přestože některé země střední a východní Evropy výrazně trpí recesí v Německu, jejich ekonomiky rostou mnohem silněji než v eurozóně a tento region ji ekonomicky dohání.

Lukáš Kovanda: Český průmysl dál dusí vysoké úroky. Sevření ale povoluje

Český průmysl je v útlumu už 2,5 roku. I proto výrobní ceny stagnují. Odvětvi by pomohl pokles úrokových sazeb.

Přečíst článek

„Krize v Německu doléhá jako mlýnský kámen na mnoho ekonomik v regionu a omezuje jejich růstové vyhlídky,“ řekl nicméně Richard Grieveson, který je hlavním autorem podzimní prognózy institutu pro 23 zemí v regionu střední a východní Evropy. To se podle institutu projevuje i v klesající výrobě v automobilovém průmyslu, který v Maďarsku podobně jako v České republice a ve Slovinsku tvoří zhruba 15 procent HDP. Propad výroby však probíhá s časovým zpožděním, a proto lze v této oblasti očekávat ještě další potíže, píší autoři prognózy.

Státy Visegrádské čtyřky (V4) Polsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko porostou spolu se Slovinskem v letošním roce v průměru tempem 2,3 procenta. V příštím roce pak jejich ekonomiky zrychlí růst na 3,1 procenta, uvádí wiiw. Pro srovnání - růst zemí eurozóny institut letos odhaduje na 0,4 procenta a příští rok na 1,4 procenta.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Friedrich Merz

Týden tradera: Historická otočka Německa. Dostala Evropa konečně nový impuls?

Přečíst článek
Německý kancléř Olaf Scholz

Z Německa stalo „vetešnictví“, kterému hrozí, že bude rozvojovou zemí. Co s tím?

Přečíst článek
Doporučujeme