Orbánovi docházejí peníze i nápady. Zavádí proto další windfall tax
Viktor Orbán se problémy státní kasy snaží lepit různými způsoby. Nejnověji se rozhodl uvalit dodatečnou daň na velké producenty léčiv. Půjde o progresivní daň a firmy zdaní osmi procenty tržby přesahující 150 miliard forintů, tedy zhruba 398 milionů dolarů. Začne díky tomu fungovat „Obránomics“?
Výrobci léčiv se stanou dalším cílem politiků snažících se lepit díry ve státních rozpočtech. Naznačuje to snaha maďarského premiéra Viktora Orbána, který v pátek pozdě večer představil plán nové windfall tax na velké farmaceutické firmy.
„Půjde o dodatečné osmiprocentní zdanění tržeb přesahujících 150 miliard forintů, tedy zhruba 398 milionů dolarů,“ uvedla agentura Bloomberg. Podle propočtů serveru Portfolio.hu by například jen v Budapešti sídlící společnost Gedeon Richter mohla na základě této daně odvést do státní kasy dalších 108 miliard forintů (téměř 290 milionů dolarů). Server přitom upozorňuje, že firmy budou takto danit příjmy za roky 2022 a 2023.
Protiruské sankce se začínají obracet proti Evropské unii, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán ve státním radiu. Podle vlivného evropského politika aktuální problém s energiemi dovede Unii nevyhnutelně do recese. Viktor Orbán: Evropa upadne do recese, už je to nevyhnutelné
Leaders
Rekordní inflace v Evropské unii
Orbán hledá peníze, kde se dá. Důvodem jsou výrazné propady příjmů z Evropské unie. Ta Maďarsku v tuto chvíli zadržuje kolem 22 miliard eur z fondu na obnovu. Důvodem opatření je přetrvávající destrukce právního státu právě ze strany premiéra Orbána a jeho vládní strany Fidesz.
Maďarsko se tak nejen kvůli pandemii a válce ocitlo ve velkých ekonomických problémech. Má jednu z nejvyšších inflací v Evropské unii (v listopadu vystoupala na 22,5 procenta). Zároveň se tak děje navzdory vysokým úrokovým sazbám, které centrální banka na konci září zvedla již na 13 procent a další růst by znamenal nebezpečí pro stát i soukromou sféru.
Změní se limit obratu pro povinnost registrace k DPH, nový rok zamíchá i paušální daní, jež bude nově rozdělena do tří pásem, a finanční správy začnou sbírat údaje o prodejcích na elektronických platformách. Jana Jáčová z firmy UOL Účetnictví rozebírá každou novinku.Co přinese nový rok podnikatelům? Tři hlavní daňové změny, seznamte se
Money
České firmy v ohrožení?
Maďarsko v současnosti vyššími sazbami zdaňuje vedle výrobců léčiv ještě producenty ropných produktů zpracovávající ruskou ropu. Ani tam to však nemusí skončit, pokud „Orbánomics“ nezačne nějakým zázrakem fungovat. Do hledáčku Viktora Orbána by se tak mohly dostat i další firmy ze zdravotního sektoru. A tam už najdeme například i české firmy.
Na maďarském trhu totiž působí od letošního podzimu Pilulka ovšem jako prodejce drogistického zboží.
Razantní propad životní úrovně a stále vysoká inflace jsou hlavními příčinami nepříliš veselé reality letošních vánočních svátků. Češi za ně zaplatí nejvíc v historii, ale zároveň nakoupí nejméně zboží za nejméně dekádu.Lukáš Kovanda: Vánoce 2022 budou nejdražší a nejchudší za dlouhá léta
Názory
„Budování osobní značky je pro profesní směřování velmi důležité, přesto jde o oblast osobního rozvoje, která je stále poměrně nevědomým procesem,” říká Katarína Krajčovičová v pořadu Eva Talks Evy Čerešňákové. Katarína z pozice marketingové specialistky na budování osobní značky ve svém novém pořadu na Newstreamu ukazuje, že jde naopak o vědomý a dlouhodobý proces. „Hledala jsem průnik mezi tím, čemu jsem se roky profesně věnovala a zároveň aby to diváky bavilo. Vsadila jsem na uvolněnější nádech pořadu, ve kterém například hostům servírujeme míchaný drink jako odraz jejich osobní značky,” popisuje v rozhovoru Katarína. Katarína Krajčovičová: Strategie budování osobního brandu nesmí zničit autenticitu člověka
Newstream TV
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.