Masivní blackout paralyzoval Španělsko a Portugalsko. Způsobil problémy v dopravě

Celé pevninské Španělsko v pondělí kolem 12:30 postihl výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a přerušen byl provoz na železnici v celé zemi, problémy hlásí také letiště v Madridu či Lisabonu. Informují o tom španělská média. Výpadek údajně způsobil vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí, uvedla portugalská společnost REN, která spravuje distribuční síť.
Příčina výpadku není známa a zatím není ani jasné, kolika přesně lidí se dotkl. Výpadky proudu zaznamenali také v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok, a v některých částech Francie sousedících se Španělskem. Podle deníku El País výpadek nepostihl španělské ostrovy - Kanárské ani Baleárské.
Španělská vláda kvůli nouzové situaci svolala krizový štáb do sídla energetické společnosti Red Eléctrica, kromě premiéra Pedra Sáncheze dorazili ministři dopravy či financí. Společnost Red Eléctrica už předtím oznámila, že kolem 12:30 se spotřeba energie ve Španělsku snížila na polovinu, a aktivovala nouzový plán. Kolem půl druhé uvedla, že dodávky elektřiny pomalu obnovuje od severu a jihu země.
Výpadek způsobil velké problémy zejména v dopravě, zastavilo se metro, vlaky a mnohde nefungovaly semafory. Také některé obchody podle deníku El País zavřely, protože zhaslo světlo, nebo nepouštěly dovnitř další zákazníky. Některé ale mají vlastní generátory, takže výpadek jejich chod neomezil.
Nemocnice nepřestaly fungovat díky generátorům, ale zdravotnická střediska měla problémy, protože se vypnuly počítače se záznamy údajů o pacientech.
Výpadek zastavil metro v Madridu a Barceloně. Také železniční společnosti Adif a Renfe oznámily, že byl zastaven provoz vlaků. Stovky lidí uvázly i ve vysokorychlostních vlacích, které stojí na tratích. Jedna cestujících popsala deníku El País, že vlak se kousek od Madridu zastavil v obilném poli.
Lidé uvázli také například ve výtazích v domech a firmách. Problémy měly také některé banky, jimž nefungovaly služby internetového bankovnictví či mobilní služby.
Výpadek proudu zastavil krátce i chod některých továren, například automobilky Ford ve valencijském Almussafes či v továrnách firmy Iveco v Madridu a Valladolidu, napsal El País.
Celý svět prakticky v přímém přenosu každý den sleduje oběti ruského bombardování na Ukrajině, kterým bylo možné aspoň částečně zabránit včasnými dodávkami zbraní ze Západu. Posílení systémů protivzdušné obrany bezpochyby pomůže v přímém boji proti Putinově agresi, ta ale v posledních měsících napáchala obrovské škody v ukrajinském týlu. Tamní energetika se bude vzpamatovávat hůře než loni a podle některých pozorovatelů to může být klíčový faktor celkového ruského úspěchu, zaznívá v analýze Jana Žižky, editora webu Export.cz.
Energetické lekce z války: Ukrajinci našlapují mezi ozvěnami Černobylu a vyhlídkami obnovy
Politika
Zimbabwe má s přehledem nejvyšší inflaci na světě přesahující 200 procent, její hlavní úrokové sazby jsou na tom podobně. Přesto se tamní vláda rozhodla vybudovat nové hlavní město v Mount Hampdenu, a to ne ledasjaké. Bude určeno zejména pro bohaté, investice činí asi 60 miliard dolarů a kvůli plánovaným technologiím se mu přezdívá „Cyber City“. Podle kritiků vlády je to poslední marný pokus oživit rozdrcenou ekonomiku.
Pryč od chudoby, špíny a blackoutů. Zimbabwe staví nové město pro elity, za peníze z Číny
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.