Máslo, mléko, eidam, vejce. Zdražily opět téměř všechny základní potraviny
V polovině července v Česku opět meziročně zdražily základní potraviny jako máslo, mléko, vejce, mouka či cukr. A to rapidně – oproti loňskému stejnému období činí nárůst cen u těchto potravin dvacet procent až tři čtvrtiny, jako třeba u mouky. Vyplývá to z šetření průměrných cen potravinářských výrobků Českého statistického úřadu. Důvodem zdražování jsou dopady ruské invaze na Ukrajině na potravinářský a energetický trh, přičemž růst se stále podle všeho ještě nezastavil.
Kromě mouky nejvíce meziročně stouply ceny ve 28. týdnu letošního roku (od 11. do 18. července) chleba (o 41 procent), krystalového cukru (o dvě pětiny), másla, vajec a pečiva (o třetinu). Eidamská cihla byla dražší o 28 procent, mléko v průměru o 21 procent a jogurt o téměř pětinu.
Růst cen základních potravin je tak vyšší než průměru za všechny potravinářské výrobky – podle údajů ČSÚ za červen vzrostla v uplynulém měsíci cena potravin meziročně o 18 procent. Každopádně se ceny potravin zásadně podepsaly na celkové červnové meziroční inflaci, která činila 17,2 procenta, což bylo nejvíce od prosince 1993. Růst v červnu zrychlil již podvanácté za sebou.
Ceny základních potravin ve 28. týdnu 2022 a srovnání s vybranými týdny předtím:
Zdražování je podle Potravinářské komory způsobeno stále se zvyšujícími cenami vstupů, jako jsou ceny vstupních surovin, ceny elektřiny a plynu, ceny pohonných hmot a dalších. „V dnešní době zdražuje téměř vše a potravináři musí promítnout svoje zvýšené náklady do cen potravin. Do této situace vstupuje i válka na Ukrajině a protože Rusko i Ukrajina jsou velkými vývozci zemědělských komodit, vznikla panika a vyšponovala ceny obilovin na dlouholetá maxima,“ řekla již dříve mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová.
Vše o inflaci čtěte zde
Co se týče zastavení růstu cen potravin, bude hodně záležet na cenách energií, tedy elektřiny a zejména plynu, jehož cena stále závratně stoupá.
Vrchol inflace teprve přijde
Vývoj tuzemské inflace v červnu byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení, hlavně cenami plynu a elektřiny, a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, uvedl ČSÚ. „Drtivá většina inflace jde na vrub válce na Ukrajině. Tento konflikt zvyšuje ceny potravin, pohonných hmot i energií. A ani vláda ani ČNB s tím nic zásadního nezmůže,“ uvedl k červnové inflaci hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka.
Evropská centrální banka (ECB) zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,5 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od roku 2011. Raketová inflace přiměla ECB po jedenácti letech zvýšit sazbu. Konečně, říkají experti
Money
„Oproti loňskému roku zdražuje téměř vše. Výrazný zářez do rodinných rozpočtů udělají především energie, protože plyn je už nyní dražší o téměř 58 procent a elektřina o skoro 32 procent,“ uvedl tehdy také hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.. „Navíc musíme počítat s tím, že zdražování elektřiny a plynu ještě není u konce, respektive že se do inflace ještě zcela nepropsalo. Proto lze počítat s tím, že inflace se i v následujících měsících dále zvýší,“ dodal.
S rostoucími cenami energií a potravin a obecně s inflací, která dosahuje maxim za několik desítek let, se potýkají desítky zemí ve světě, z obdobných důvodů jako v Česku.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.