Matadoři z Wall Street radí, kam investovat pro případ recese. Třeba do farmacie
Recese, stagflace, pokles trhů. Krize obchází nejen titulní stránky novin a internetové servery. Veteráni z Wall Street oslovení serverem CNBC se s investory podělili o osvědčené strategie, do čeho má v této fázi smysl vložit peníze.
Válka na Ukrajině, drahá ropa i ostatní energie, zasažené dodavatelské řetězce, inflační tlaky i silný dolar. To jsou jen některé faktory, které by v příštích 12 měsících mohly světovou ekonomiky uvrhnout do recese, píše server CNBC s odkazem na prognózu investiční banky Morgan Stanley.
Pravděpodobnost, že se tak stane, s každým dalším měsícem trvání a eskalace rusko-ukrajinského konfliktu stoupá. Investiční stratég Ed Yardeni z Yardeni Research ještě v dubnu odhadoval, že recese nastane s 30procentní pravděpodobností. O měsíc později přihazuje, pravděpodobnost recese nyní odhaduje na 40 procent.
Problémů z Evropy se bojí i američtí správci aktiv - krize se přenese jako ta finanční z roku 2008. Kontinent doplácí na stagflaci i blízkost válečnému konfliktu. Šéfové fondů mění strategii, chystají se na špatné časy
Money
Ještě v dubnu vyhlíželi investoři k ekonomickému vývoji s mírným optimismem, odstupem času ale na to, že recese skutečně přijde, sází mnohem častěji. Odkazují přitom nejenom na rekordní nárůst inflace – v USA i v Evropě – a extrémní zdražování energií. Server CNBC rovněž připomíná pokles akciových indexů, kdy Nasdaq se od začátku roku propadl o 23 procent a Index S&P 500 vykázal propad o 13 procent.
A zde jsou investiční tipy matadorů z Wall Street pro překonání turbulencí na akciových trzích :
-
Smysl mají tři sektory
Vzhledem k tomu, že Morgan Stanley počítá i nadále s volatilitou akciové trhu, doporučuje investice do defenzivních ekonomických sektorů: zdravotní péče, nemovitostí a veřejné služby, protože právě tyto akcie poskytují stabilní dividendy a zisky nezávislé na stavu trhu s cennými papíry.
Jako nejvýkonnější označuje instituce jednoznačně akcie farmaceutických a biotechnologických firem, prodávají se totiž stále za dobrou cenu a nabízí i zajímavé dividendové výnosy.
Dluhopisy jako jedna z klíčových tříd investičních aktiv mají za sebou nejhorší start do nového roku za poslední čtyři dekády. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond od začátku roku ztratil osm procent. Index výkonnosti českých vládních dluhopisů letos klesl o šest procent, uvedl Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.Sázka na dluhopisy je letos kvůli masivní inflaci předem prohraná
Money
Stabilní zisk podle Morgan Stanley i nadále přináší i sektor nemovitostí. Nicméně investice do firem ve veřejném sektoru vnímá banka spíše jako cestu, jak ochránit svoje peníze, než jak je vydělat.
„Vzhledem k tomu, že na všechna průmyslová odvětví citelně dopadají rostoucí náklady v souvislosti se zdražováním energií, může sektor veřejných služeb poskytovat relativní ochranu,“ uvažuje instituce.
-
Buďte trpěliví
Investice během recese „vyžadují zvláštní trpělivost“, míní investiční institut Wells Fargo. Jeho hlavní stratég Sameer Samana doporučuje investorům zvolnit tempo reinvestic. Propady na burzách mohou podle něj trvat asi rok a někdy mohou činit i 30 procent, upozorňuje.
„Investoři sázející na dlouhodobé investice se v situacích podobných té současné mají tendenci svá portfolia diverzifikovat. Já bych jim ale poradil vsadit hotovost na přírůstkové investice v horizontu roku i déle,“ dodal Scott Wren, senior stratég globálního trhu rovněž z Wells Fargo.
-
Nakupujte dluhopisy prověřených firem
„Vsaďte na kvalitní dluhopisy kvalitních firem, těm pochybným nebo vysoce výnosným se vyhněte,“ radí stratégové Morgan Stanley. Atraktivní příjem, který dluhopisy nabízejí, by například podle amerického správce aktiv Nuveen kompenzoval dopady rozšiřování rozpětí mezi nabídkovou a poptávkovou cenou v době recese.
Morgan Stanley doporučuje zejména firemní dluhopisy investičního stupně, které jsou považovány za druhé nejbezpečnější po státních dluhopisech.
Válka na Ukrajině, stupňující se sankce Západu a ruská odvetná opatření přepisují všechna letošní doporučení, jak a do čeho investovat. Pohnutá doba navíc přináší docela nečekané věci. Pro ty, kdo mají dostatek odvahy. Jak investovat za války? Do akcií německých zbrojařů, amerických bank nebo krvácejících ruských podniků
Money
Energetická firma ČEZ vydala takzvané udržitelné dluhopisy za 600 milionů eur (asi 14,7 miliardy korun). Dluhopisy s úrokem 2,375 procenta jsou spojené se závazkem snížení emisí. Když firma závazek nesplní, úrok vzroste o 0,75 procentního bodu. ČEZ to oznámil na svém webu. ČEZ vydal zelené dluhopisy za téměř 15 miliard
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.