Globální ekonomika letos poroste méně, než Mezinárodní měnový fond čekal

Kvůli problémům s dodávkou a zvedajícím se číslům nových případů nakažených musel Mezinárodní měnový fond (MMF) podle serveru CNBC snížit svou prognózu globálního růstu ekonomiky pro tento rok na 4,4 procenta. To je o půl procenta nižší číslo, než MMF ve svých odhadech uvádělo dříve. Vyhlídka se opírá hlavně o horší předpověď pro dvě největší ekonomiky světa Spojených států a Číny.
Loni podle fondu stouplo světové HDP o 5,9 procenta. „Globální ekonomika vstupuje do roku 2022 ve slabší pozici, než jsme očekávali,“ uvedl fond a zdůraznil, že svět letos mohou potkat ještě další události, které s ekonomikou dokáží nepředvídatelně zamávat. Letošní inflace by měla vydržet déle, protože se očekává polevení od globálních problémů, které světové politiky sužují.
Vývoj globální ekonomiky podle Mezinárodního měnového fondu (v procentech):

pramen: Bloomberg, MMF
Ekonomika Spojených států bude v roce 2022 růst o procenta, což je o 1,2 procenta méně, než se odhadovalo v říjnových výhledech MMF. Prognózy pro Čínu říkají, že bude růst o 4,8 procent, což je o 0,8 procent méně, než činil původní odhad. Situaci v nejlidnatějším státě ovlivňují striktní proticovidová nařízení a také finančním tlak na místním realitním trhu.
Miliardář Igor Fait, brněnský průmyslník a finančník, kupuje prostřednictvím své investičky Jet 2 Kappa německou tiskařskou skupinu Euro-Druckservice. Ta v Česku vlastní tiskárny Typos, Svoboda Press a Severotisk. Spojení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na svém webu.
Miliardář Fait sází na papír. Investuje do tiskáren
Zprávy z firem
„Když se podíváme na výhledy na rok 2023, předpovídaný růst jeo 0,2 procentního bodu na 3,8 procenta. Každopádně je to předpověď, která nebere v úvahu možnost vzniku nového typu koronaviru a říká, že zotavení ekonomiky závisí na spravedlivém celosvětovém přístupu k vakcínám a zdravotní péči,“ píše MMF ve své zprávě.
Aktualizace výhledu neobsahuje data za všechny země světa. Co se týče Česka, mise MMF v listopadu předpověděla, že tempo růstu české ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,5 procenta z loňské hodnoty 2,6 procenta. Ministerstvo financí minulý týden zhoršilo výhled růstu HDP České republiky na letošní rok na 3,1 procenta, zatímco prognóza z listopadu počítala s růstem o 4,1 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.