MFF: Světová ekonomika příští rok poroste rychleji. Indie a Čína ale zpomalí

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta. V jarní prognóze čekal růst o půl procentního bodu nižší. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích.
Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.
„Přístup k vakcínám se ukázal jako hlavní linie zlomu, podél které se zotavení globální ekonomiky dělí na dvě části: na země, které se ještě letos mohou těšit na další normalizaci aktivit, a na ty, které se budou nadále setkávat s opakovanými případy infekce a rostoucím počtem úmrtí. Zotavení ale není jisté ani v zemích, kde je výskyt infekce nyní velmi nízký, jestliže virus bude přetrvávat jinde,” uvedl měnový fond.
Do první skupiny zemí patří podle fondu téměř všechny vyspělé ekonomiky. Naopak výhled pro velkou část rozvojových a mladých tržních ekonomik je proti dubnu horší.
Tempo růstu HDP Číny ve druhém čtvrtletí zvolnilo. Druhá největší světová ekonomika meziročně vzrostla o 7,9 procenta, je to méně, než odhadovali analytici.
Čínská ekonomika vzrostla o 7,9 procenta, dynamika růstu zpomaluje
Money
Výhled pro Českou republiku aktualizace neobsahuje. V jarní prognóze měnový fond uvedl, že česká ekonomika letos vykáže růst hrubého domácího produktu (HDP) o 4,2 procenta a v příštím roce o 4,3 procenta. Evropská komise (EK) na začátku července předpověděla českému hospodářství na letošek růst o 3,9 procenta a na příští rok o 4,5 procenta. České ministerstvo financí odhaduje letošní růst ekonomiky na tři procenta, Česká národní banka (ČNB) na 1,2 procenta.
Inflace nebude dlouhodobá
Vyšší inflace z posledních měsíců, která se objevila zejména ve Spojených státech a některých dalších vyspělých zemích, je podle měnového fondu z valné části reakcí na uvolnění protiepidemických opatření. V příštím roce by se tak měla vrátit na úrovně před pandemií. Vyšší inflace i v příštím roce podle fondu přetrvá v některých rozvojových zemích, kde má vliv tlak na růst cen potravin a také snaha dovozců promítnout do nákladů vyšší ceny ropy.
Měnový fond varoval, že pokud by inflace zůstala delší dobu vysoko, mohla by americká centrální banka (Fed) a s ní i centrální banky dalších vyspělých zemí přehodnotit svou měnovou politiku. Preventivní zpřísnění jejich měnové politiky by pak nepříznivě zasáhlo růst mladých tržních ekonomik, a to hned dvakrát - jednou kvůli odlivu kapitálu a podruhé kvůli přísnějším finančním podmínkám.
České banky hlídáme, hypoteční pravidla příliš neporušují. Nemovitosti jsou drahé, ale už jsou vidět signály ochlazení, říká v rozhovoru pro server newstream.cz viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora.
My nechráníme spotřebitele, ale finanční stabilitu, říká viceguvernér Mora
Leaders
Hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová na tiskové konferenci po zveřejnění výhledu řekla, že vysoká inflace je především záležitost Spojených států. V některých odvětvích se kvůli vysoké inflaci zvyšuje tlak na růst mezd, neplatí to ale obecně.
„Déletrvající problémy v dodavatelských řetězcích a prudký růst cen bydlení jsou jedny z faktorů, které mohou vést k trvale vyšší inflaci,” uvedla Gopinathová.
Indie a Čína zpomalí
Výrazné riziko představuje i snížení objemu financí, s nimiž Spojené státy počítají na infrastrukturu a sociální výdaje. O podobu tohoto programu se stále přou republikáni a demokraté v Kongresu. MMF odhaduje, že navrhované výdaje zvýší růst americké ekonomiky letos o 0,3 procentního bodu a příští rok o 1,1 procentního bodu.
Známý aktivistický akcionář firmy ČEZ Michal Šnobr v červenci prodá svůj herní řetězec JRC Czech. Jde prý trochu konsolidovat své rozkročení - chce se soustředit na rozvoj Amenity Resorts a návazný byznys včetně farem a současně se aktivněji vrátí i na kapitálové trhy. A s větším kapitálem. „Přichází správná doba,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz.
Michal Šnobr: Jsem investor, akcionář, hoteliér, zemědělec i fanda Lega
Leaders
Většinu doporučení ponechal MMF beze změn. Vlády by podle něj měly upřednostnit výdaje na zdravotní péči, především na očkování, dále na podporu chudších domácností a zranitelnějších firem, a také více investovat do vzdělání, školení a do projektů, které zvýší produktivitu. Urychlit by podle fondu měly i přechod k nízkouhlíkové ekonomice.
Výrazně lépe si proti jarnímu výhledu povedou zejména Spojené státy, kterým fond zlepšil výhled růstu HDP na letošní rok na sedm procent z původního odhadu 6,4 procenta. Příznivější výhled má fond například i pro Mexiko, naopak Indie a Čína porostou proti jarnímu výhledu pomaleji, i tak ale bude tempo jejich růstu proti jiným zemím nadprůměrné.
Masivní zdražování, rostoucí nedůvěra v systém, vzkazy vlivných influencerů i chování nejbohatších lidí planety. Zdá se, jako by digitální aktiva byla sázkou na jistotu.
Stanislav Šulc: Vsadit vše na bitcoin? Raději ještě počkejte
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.