Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Michl se dohodl s odbory. Mzdy zaměstnanců ČNB už neporostou o inflaci

ČNB
ČTK
 ČTK

Zatímco členové bankovní rady si platy zmrazili, ostatním zaměstnancům každoročně mzdy rostly kousek nad inflaci. To už nyní neplatí. Michl se dohodl s odbory a mzdy v ČNB příští rok porostou o 4,5 procenta, tedy výrazně méně, než jakou odhaduje ČNB inflaci. Aktuální prognóza ČNB počítá s průměrnou inflací v příštím roce na úrovni 9,1 procenta.

Průměrná nominální mzda v České národní bance (ČNB) v příštím roce vzroste o 4,5 procenta. Inflační doložka v kolektivní smlouvě byla zrušena. Vyplývá to z dodatku ke kolektivní smlouvě uzavřeného mezi ČNB a odbory, o jehož obsahu informovala vedoucí odboru komunikace ČNB Petra Krmelová.

„Česká národní banka tak jde příkladem, jak prostřednictvím umírněných mzdových požadavků bojovat s inflací. Vážím si toho, že i odbory si uvědomují svou odpovědnost za cenovou stabilitu v zemi a akceptovaly kompromisní návrh, za což jim děkuji,” uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Aleš Michl je novým guvernérem ČNB

Guvernér ČNB Aleš Michl: Připravte se na inflaci 20 procent. A v příštím roce na propad ekonomiky

A je to tady. Nová makroekonomická prognóza ČNB už nepočítá s růstem české ekonomiky v příštím roce. České hospodářství v roce 2023 čeká pokles o 0,7 procenta, řekl po jednání bankovní rady guvernér ČNB Aleš Michl.

Přečíst článek

Odborová organizace se chová odpovědně a zastává pragmatický přístup k věci. Proto přistoupila na jednání o změně kolektivní smlouvy, neboť zajištění dlouhodobého sociálního smíru je důležité pro obě strany dohody,” řekla předsedkyně odborové organizace v ČNB Jitka Svobodová.

Podle původní kolektivní smlouvy měl letos a příští rok růst mzdových prostředků vyplácených zaměstnancům odpovídat inflaci navýšené o 2,5 procentního bodu. Podle aktuální prognózy by to znamenalo letos nárůst mzdových prostředků o 18,3 procenta a příští rok o 11,6 procenta.

„V době vysoké inflace je největším nebezpečím rozpoutání mzdově-inflační spirály. Navázání růstu mezd na inflaci je z makroekonomického pohledu nevhodné, a proto jsme ho zrušili,” uvedl Michl.

Nákup v Kauflandu v Havířově

Opatření proti drahým energiím stlačila inflaci, stále je jedna z nejvyšších

Inflace v Česku v říjnu meziročně vzrostla o 15,1 procenta, což bylo o 2,9 procentního bodu méně než v září. Zpomalení bylo ovlivněno zejména cenami v bydlení, kde ceny elektřiny klesly o 38,2 procenta. Naopak v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje meziroční růst cen opět zrychlil, uvedl Český statistický úřad.

Přečíst článek

„Tím ovšem úspory nekončí. Mzdy členů bankovní rady zůstávají zmraženy do doby, než se podaří snížit inflaci. Zaměříme se na racionalizaci provozu instituce. Zadal jsem audit všech agend, který bude ukončen koncem ledna, a od toho se budou odvíjet i případné personální úspory,” dodal.

Centrální banka momentálně zaměstnává 1467 lidí. Loni na platy šlo podle kolektivní smlouvy 1,385 miliardy korun. Na letošek bylo v rozpočtu vyčleněno 1,497 miliardy korun.

Michl se guvernérem ČNB stal 1. července. Od vzniku současné ČNB v roce 1993 je jejím v pořadí pátým guvernérem. Jeho předchůdci byli Josef Tošovský, Zdeněk Tůma, Miroslav Singer a Jiří Rusnok.

Bývalý guvernér ČNB Rusnok loni podle roční zprávy o hospodaření ČNB pobíral roční hrubou mzdu 5,9 milionu korun, tehdejší viceguvernéři Marek Mora a Tomáš Nidetzký 4,7 milionu korun. Roční mzda členů bankovní rady loni byla čtyři miliony korun.

ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Spletl jsem se, napsal Zuckerberg a propustil tisíce lidí

Ve stopách Twitteru Elona Muska kráčí i další z amerických miliardářů, Mark Zuckerberg. Ve společnosti Meta Platforms chystá obří propouštění. Matku Facebooku musí opustit 11 tisíc lidí, což představuje asi 13 procent její pracovní síly.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady

Zamrazilová: Pro zvýšení sazeb bych byla, pokud se rozjede mzdová spirála

Přečíst článek
Guvernér České národní banky Aleš Michl

Guvernér ČNB Michl: Skladbu rezerv nyní měníme tak, aby v budoucnu přinášely desítky miliard korun

Přečíst článek
Doporučujeme