Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Miliardář Chrenek opustil vedení školy CEVRO, za desítky milionů jej vyplatil exministr Langer

Prezident Miloš Zeman a miliardář Tomáš Chrenek na snímku z roku 2015.
Profimedia.cz
 ČTK

Miliardář Tomáš Chrenek opustil soukromou vysokou školou CEVRO, vyplatil ho z ní další ze zakladatelů školy - bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Operaci potvrdil Langer Ekonomickému deníku. Cena finančního vypořádání se podle neoficiálních informací pohybovala v desítkách milionů korun, napsal server.

Chrenek v pozici zakladatele CEVRO Institutu skončil v polovině loňského června, vyplývá z obchodního rejstříku. V září Chrenek ukončil svoje členství ve správní radě CEVRO.

Snaha o transformaci školy

"V minulém roce došlo, po vzájemné shodě, k ukončení naší spolupráce v pozicích zakladatelů Vysoké školy CEVRO Institut z.ú., neboť pan Tomáš Chrenek přestal mít zájem se na činnosti vysoké školy dále podílet a rozvíjet ji k transformaci na soukromou vysokou školu univerzitního typu," uvedl Langer.

Třinecké železárny: Největší podíl na objemu prodeje měl stejně jako v předchozích letech drát.

Chrenek může být spokojen. Třinecké železárny loni ztrojnásobily zisk na 1,3 miliardy

Třinecké železárny ze skupiny Moravia Steel ovládané slovenskými miliardáři v čele s Tomášem Chrenkem loni téměř ztrojnásobily zisk na 1,306 miliardy korun. Tržby podniku meziročně stouply o 8,6 miliardy na 43,715 miliardy korun, uvedla mluvčí skupiny Petra Macková Jurásková.

Přečíst článek

CEVRO Institut je soukromá vysoká škola neuniverzitního typu v Praze, působí také v Českém Krumlově. Zaměřuje se na práva, ekonomii, politologii, mezinárodní vztahy a bezpečnostní otázky. Akreditované vysokoškolské studium nabízí v bakalářském a navazujícím magisterském stupni studia. Langer je přesvědčen o tom, že převést CEVRO na školu univerzitního typu se podaří, i když bude potřeba splnit náročné podmínky Národního akreditačního úřadu ČR.

Původním zakladatelem školy byl spolek CEVRO, který vznikl v roce 1999. CEVRO Institut vznikl v roce 2006, jeho původní formou byla obecně prospěšná společnost. V roce 2015 se CEVRO Institut přetransformoval v zapsaný ústav a jeho novými zakladateli se stali Ivan Langer a politolog Ladislav Mrklas.

Jan Czudek, šéf Třineckých železáren

Green Deal jsme nechtěli. Ale české firmy to zvládnou, říká Chrenkův muž

Jan Czudek je viceprezidentem českého Svazu průmyslu. Zároveň je deset let šéfem Třineckých železáren, což je jedna z největších českých fabrik. Koncern zaměstnává patnáct tisíc lidí a vyrábí ocel. Koleje, trubky. A další ocelové komponenty. Czudka magazín Forbes ve své nové anketě vyhodnotil jako druhého nejlepšího generálního ředitele v Česku. On sám prožil celou pracovní kariéru, přes třicet let, v jedné továrně. Pro majitele, miliardáře Tomáše Chrenka, ji přitom významně rozvinul. Nyní je pro firmu jednou z hlavních výzev energetická doktrína Green Deal. Stejně jako pro celé Česko. Jak jde dohromady výroba oceli a ekologie?

Přečíst článek

Chrenek vystřídal Mrklase v pozici zakladatele v roce 2018, po jeho odchodu je jediným zakladatelem Langer. Ve správní radě CEVRO Institutu jsou Ivan Langer, Jaroslav Salivar a Radek Šťastný, jediným členem dozorčí rady je Jiří Frgal.

Jeden z nejbohatších Čechů Chrenek podniká zejména v ocelářství a ve zdravotnictví. Vlastní majoritní podíl ve Třineckých železárnách a v síti zdravotnických zařízení Agel.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme