Miliardář Křetínský je blízko koupi podílu ve fotbalovém West Hamu United

Český miliardář Daniel Křetínský zvažuje koupi 27procentního vstupního podílu v britském fotbalovém klubu West Ham United. Postupně by měl svůj podíl navýšit, uvedl sportovní server The Athletic, který s informací přišel. Britská televize Sky uvedla, že Křetínského podíl ve West Hamu by měl mít hodnotu zhruba 700 milionů liber, tedy přibližně 21,3 miliardy korun.
Na trhu se již delší dobu spekuluje, že Křetínský by mohl koupit menšinový podíl v některém z významných, nejspíše právě britských klubů. Už v roce 2017 se v některých tuzemských médiích šířily zvěsti, že by mohl pořídit FC Southampton.
Letos v červnu se Miroslav Pelta, někdejší Křetínského sportovní ředitel ze Sparty Praha a také exšéf Fotbalové asociace ČR, nechal v médiích slyšet, že Křetínský zvažuje koupi menšinového podílu v jistém předním evropském fotbalovém klubu. Pelta tehdy uvedl, že to bude „bomba“.
Facebook se přejmenuje. Bude z něj Meta. Změní i logo na symbol nekonečna.
Facebook bude Meta. V logu bude mít symbol nekonečna
Zprávy z firem
Otázkou zůstává, zda by Křetínský mohl získat ve West Hamu podíl většinový, jak spekuluje The Athletic. To proto, že pravidla evropské fotbalové asociace UEFA zapovídají v evropských fotbalových soutěžích účast více týmů s jedním většinovým majitelem. Od jara roku 2019 je přitom Křetínský většinovým majitelem klubu Sparta Praha.
West Ham United je jeden z nejstarších anglických fotbalových klubů. Založen byl v roce 1895, současný název získal o pět let později. Sídlí ve čtvrti Stratford ve východním Londýně. Největší slávu zažíval v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy třikrát vyhrál anglický FA Cup a jednou tehdejší evropský Pohár vítězů pohárů. V současnosti má na soupisce hned tři české reprezentanty – Vladimíra Coufala, Alexe Krále a Tomáše Součka.
Akvizicí části klubu britské Premier League, jedné z nejprestižnějších fotbalových soutěží světa, by Křetínský výrazně upevnil své postavení v evropském fotbalu. To by se například z reputačního hlediska příznivě promítlo v dalších oblastech, v nichž mezinárodně podniká.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.