Miliardář Šmejc do konce roku prodá podíl v Home Creditu skupině PPF

Jedenáctileté partnerství mezi největší tuzemskou investiční skupinou PPF rodiny Kellnerových a společností Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce ve finančním sektoru ukončí obří transakce. Šmejc prodá svůj podíl v Home Creditu.
Ke konci letošního roku má skončit spolupráce PPF a Emma Capital, která trvala 11 let. PPF to uvedla ve své zprávě o hospodaření za první pololetí letošního roku, upozornily dnes Hospodářské noviny (HN). PPF informaci nechtěla více komentovat.
„V textu účetní závěrky za první pololetí je vše řečeno,“ řekl na dotaz mluvčí PPF Leoš Rousek.
PPF podle zprávy vykoupí podíl v Home Credit Group, který drží Šmejcova Emma Capital prostřednictvím společnosti Emma Omega. Ta vlastní ve skupině Home Credit 8,82 procenta, uvedly HN. Home Credit Group poskytuje spotřebitelské úvěry. PPF tímto krokem podle HN zcela ovládne nejen Home Credit v Číně, Vietnamu, Česku nebo na Slovensku, ale rovněž tuzemskou Air Bank.
Příběhy nejbohatších Čechů v roce 2022 naznačují zásadní změny na českém byznysovém nebi. Po smrti Petra Kellnera růst jeho impéria zbrzďuje, naopak apetit Karla Komárka stát se skutečným globálním hráčem se projevil hned několikrát. A téměř úspěšně. Renáta Kellnerová a Karel Komárek tak jsou dalšími osobnostmi roku 2022 podle byznysového portálu newstream.cz.
Klíčové příběhy českého byznysu 2022: Kellnerová převzala rodinnou firmu, Komárek vyrazil dobýt svět
Leaders
„Po řádném ukončení smlouvy, ke kterému dojde 31. prosince 2023, Emma Omega prodá všechny své akcie v Home Credit Group za jejich reálnou hodnotu,“ píše se v pololetní zprávě PPF. Podle zprávy může být smlouva za dohodnutých a stanovených okolností ukončena i dříve.
Nabyvatelem akcií má být neurčená společnost, která je součástí PPF Financial Holdings. Kromě Home Creditu pod holding patří ještě PPF banka, ClearBank a srbská Mobi Banka. HN uvedly, že PPF se nad rámec informací zveřejněných ve zprávě odmítla k celé věci blíže vyjadřovat. Obchod nechtěl komentovat ani mluvčí Emma Capital Pavel Zuna.
Jak bude stanovena cena podílu, není jasné. V pololetní zprávě se píše, že má být odvozena od „průměrné tržní ceny jakékoli významné dceřiné společnosti Home Credit Group, pokud bude v té době kótována na burze“. HN doplňují, že s akciemi žádné společnosti této skupiny se ale neobchoduje.
Renáta Kellnerová s rodinou odkoupili minoritní podíly ostatních akcionářů skupiny PPF, Ladislava Bartoníčka a J.-P. Duvieusarta a stali se tak stoprocentními vlastníky skupiny PPF. Bartoníček i Duvieusart shodně vlastnili 0,535 procenta akcií skupiny.
Bartoníček a Duvieusart prodali podíl v PPF. Kellnerovi jsou jediní vlastníci
Leaders
HN upozornily, že dohodu uzavřely PPF a Emma Capital ještě v době, kdy v čele investiční skupiny stál Petr Kellner, který tragicky zemřel v březnu 2021 při heliskiigu na Aljašce. Šmejc od loňského května stojí v čele PPF, vypořádání obchodu mezi oběma společnostmi tak bude za jeho vedení.
Investiční skupina PPF podniká ve 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Do skupiny patří kromě Home Credit a Air Bank také telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll. K 30. červnu letošního roku zaměstnávala PPF celosvětově 50 tisíc lidí.
PPF pod vedením Jiřího Šmejce mění strategii, nový šéf skupiny chce přenést těžiště podnikání na tradiční trhy vyspělých zemí. Rychlý odchod z Ruska, který PPF stál miliardy, a postupné stažení z asijských trhů jsou toho důkazem.
Šmejc: Úprk z Ruska PPF bolel, ale byl správný. Ztráty kompenzovala jiná teritoria
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.