Milionové dukáty. Kvůli inflaci je o staré mince mimořádný zájem
Na aukci Antium Aurum se prodaly staré mince za desítky milionů korun. Jsou staré peníze dobrým nástrojem na ochranu před inflací?
Inflace a snaha obrnit se proti klesající hodnotě peněz žene řadu lidí k alternativním investicím. Potvrdila to včerejší dražba aukčního domu Antium Aurum, na níž se prodaly mince a medaile za 2,35 milionu eur, tedy v přepočtu za zhruba 59,7 milionu korun. I s aukční přirážkou, která činí 20 procent, byla celková suma téměř 72 milionů korun.
„Nejdražšími mincemi aukce byly Svatováclavské desetidukáty – jeden z roku 1951 a druhý s letopočtem 1938. Každá mince se vydražila za 5,4 milionu korun,“ sdělil jeden z organizátorů aukce Patrik Kozlík. Na dražbě padly desítky rekordů.
Investice do mincí a medailí jsou v posledních měsících na vzestupu.Objevitel krevních skupin Jan Janský zdobí pamětní minci ČNB
Money
Podle aukčního domu se akce zúčastnilo zhruba 250 lidí, osobně nebo on-line. „Oproti loňsku nás nelimitovala vládní protiepidemická opatření, a do sálu tak dorazil vyšší počet účastníků,“ uvedl Pavel Kroužek, majitel aukčního domu Antium Aurum. O Svatováclavské dukáty mají podle něj sběratelé velký zájem. „Poptávka převažuje nad nabídkou. Majitelé se jich jenom těžko vzdávají,“ uvedl.
Běžné mince za statisíce
Na aukci se objevilo 32 Svatováclavských dukátů, dohromady se všechny vydražily téměř za 18 milionů korun. Za rekordní sumy se vydražily i mince, které byly kdysi normálně v oběhu. Například československá pětikoruna z roku 1951 se prodala za 600 tisíc korun, pětadvacetihaléř z roku 1932 za 360 tisíc korun.
Aukce nabídla i zlaté medaile. Nejdražší medailí večera se stala ta z období Františka Josefa I. Zlatá medaile (50 Dukát) - Zásnuby korunního prince Rudolfa a princezny Štěpánky Belgické se prodala za 1,8 milionu korun včetně přirážky. Ze stejného období se dražila také zlatá medaile (40 Dukát) k odhalení památníku arcivévody Karla ve Vídni, u ní se suma vyšplhala na přibližně 1,7 milionu korun.
Antium Aurum patří mezi tři největší české aukční síně zaměřené na numismatiku. Loni v říjnu vydražila v aukčním rekordu svatováclavský pětidukát z roku 1937 v přepočtu za 27 milionů korun (bez aukční přirážky asi 23 milionů korun). O měsíc později pak padl nový tuzemský rekord za vydraženou minci, když aukční síň Macho & Chlapovič vydražila desetidukát Ferdinanda III. vyražený v Kremnici v roce 1642 s vyvolávací cenou 5,3 milionu korun za 30 milionů korun včetně aukční přirážky.
Energetické komodity jdou nahoru o desítky procent, což povede k dalšímu zdražování zboží a služeb. Nahoru jdou ale ceny i dalších komodit. Naopak výrazně ztrácejí cenné kovy a také produkty ze sóji.Nejen plyn a ropa. Zdražuje vše, až na zlato
Money
Skvělá investice
O investice do pamětních mincí a medailí je v posledních měsících mimořádný zájem. Podle Petra Kovaljova, majitele firmy Numfil, která u nás zástupuje největšího evropského obchodníka s mincemi, německou firmu Künker, nárůst poptávky jasně potvrzují výsledky aukcí. Obdobná situace pak je i na celosvětovém trhu. „Například se letos v červnu v Monaku prodal luxusní 10ti dukát 1639 z období vlády Ferdinanda III. z mincovny Praha za asi pět milionů korun. O měsíc později se v Japonsku vydražil velmi vzácný 10ti dukát 1661 Leopolda I. rovněž v krásném stavu z mincovny Praha za cca devět milionů korun,” říká Kovaljov.
Šlechtický rod Lobkowiczů, který vlastní několik významných nemovitostí a mimořádnou sbírku umění, sází na takzvaná NFT. V sobotu proběhne největší konference o tomto fenoménu u nás.Na Hradě startuje obří výstava digitálního umění. Pořádají ji Lobkowiczové
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.