Ministerstvo obrany si pronajme kanceláře v Praze. Platit má přes sto milionů ročně
Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na sedmiletý pronájem kancelářských prostor v budově Tokovo v Praze 7, roční nájem bude 103 milionů korun. Dočasné prostory jsou potřeba kvůli nutné rekonstrukci památkově chráněné budovy ministerstva v Praze 6. Cena za pronájem vzbudila před rokem kritiku médií a politiků, dojednaná částka je vyšší. Ministerstvo kritiku odmítá, kromě růstu cen pronájmů kvůli inflaci se podle něj oproti loňsku mimo jiné zvýšil rozsah pronajímané plochy. Na pronájem upozornil deník Právo.
Úředníci by se měli do budovy Tokovo začít stěhovat nejpozději v dubnu 2026, celkem by v ní do července 2033 mělo sídlit téměř 800 zaměstnanců. Kromě nájmu 15 654 metrů čtverečních ministerstvo zaplatí 311,7 milionu korun za úpravu vnitřního uspořádání a vybudování specifických prostor pro práci s utajovanými informacemi nebo pro zabezpečená jednání.
Do otevřeného výběrového řízení se podle ministerstva přihlásily dvě firmy, nabídku nakonec podala jen jedna z nich, společnost Marissa West. „Výše vysoutěžené nabídky odpovídá realitě současného trhu a jeho dynamickému vývoji v posledních letech a rovněž nevybočuje z průměru, kolik jiné státní instituce platí za své působení v prostorách soukromých vlastníků,“ uvedl úřad. Cenu pronájmu také ministerstvo nechalo ověřit znalcem.
Přísnější parametry
Výběr budovy Tokovo byl loni na podzim kritizován poté, co server Seznam Zprávy uvedl, že ministerstvo má platit nájem 66 milionů ročně, zatímco předchozí nájemník, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), platil nájemné kolem 18 milionů korun ročně. Podle ministerstva nelze výši pronájmu srovnávat, NKÚ si pronajímal výrazně menší prostory a smlouvy uzavíral v letech 2006 a 2013. „Dramaticky stouply nejen ceny nemovitostí, ale i výše pronájmů, a to i v oblasti pronajímání kancelářských prostor,“ uvedlo ministerstvo. Dalším faktorem podle něj může být to, že NKÚ a ministerstvo nepožadovaly stejné parametry. „Neboť v případě ministerstva lze předpokládat výrazně přísnější, a to nejen při ochraně informací,“ doplnilo.
Památkově chráněná budova na náměstí Svobody v Praze byla postavena v roce 1924 jako dočasné sídlo tehdejšího ministerstva národní obrany. Objekt označovaný jako budova A od té doby neprošel generální opravou a podle ministerstva je ve špatném technickém stavu. Veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci rekonstrukce budovy A vyhrálo podle ministerstva sdružení Best Army Designers, úřad za ni zaplatí asi 143 milionů korun.
Není to žádné překvapení. Vláda se necelý rok před volbami celkem jednoduše dohodla, že milionu lidí, kteří jsou placeni z daní pracujících lidí a podnikatelů, přidá od příštího roku peníze. Mluví se o sedmi procentech v průměru, ale pro některé profese to bude i dvanáct procent. Učitelé, policisté, čert ví kdo ještě, prostě milion lidí, které tak trochu potřebujeme, ale kteří se také tak trochu umí vozit za cizí peníze, vydírat, a kteří nikdy nemají daleko k tomu, aby, když si usmyslí, vyhrožovali státu stávkou.Dalibor Martínek: Levicová vláda Petra Fialy opět přidává na platech státních zaměstnanců
Názory
Patří k nejúspěšnějším portfolio manažerům v zemi. Rok 2024 na trzích byl podle Michala Semotana z J&T Investiční společnosti úspěšný, přesto jej překvapilo, jak koncentrovaný ten úspěch byl. Co očekává od roku 2025? „Uvidíme, jak se vlády ujme Donald Trump,“ říká v rozhovoru zkušený investor.Michal Semotan: Evropa bude muset hodně přidat, aby jí Amerika neutekla
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.