Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Inflace v eurozóně v lednu nepolevila, vystoupila na rekordních 5,1 procenta

Eurobankovky, ilustrační foto
Pixabay

Lednová míra inflace v zemích eurozóny vystoupila na 5,1 procenta, to je rekord od zavedení eura před dvaceti lety, uvádí Eurostat.

Výsledek je překvapivý, analytici totiž očekávali, že tlak na růst cen poleví a míra inflace z prosincových pěti procent klesne zhruba na 4,4 procenta.

Stejně jako v předchozích měsících se i v lednu zvyšovaly hlavně ceny energií a potravin, vysoko ale zůstávají i ceny služeb a průmyslového zboží. Míra inflace tak v 19 zemích platících eurem zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila na dvě procenta. V samotném lednu se ceny podle odhadu Eurostatu zvýšily o 0,3 procenta.

Superjachta (ilustrační foto)

Boháči se bojí inflace, a tak utrácejí. Prodej superjachet byl loni rekordní

Vloni se prodalo téměř devět set superjachet. Podobně dobře se nejdražší plavidla prodávala jen v roce 2007, tedy v roce předcházejícím pádu burz a následné hluboké finanční krizi, upozorňuje společnost VesselsValue, která prodeje drahých lodí dlouhodobě sleduje.

Přečíst článek

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje ceny energií a čerstvých potravin a kterou pozorně sleduje ECB, klesla na 2,5 procenta z prosincové hodnoty 2,7 procenta. Míra inflace v užším měřítku, kde se nepočítá ani s cenami alkoholu a tabákových výrobků, se pak snížila na 2,3 z prosincových 2,6 procenta.

Nejvyšší inflaci má za leden Litva, kde předběžně vystoupila na 12,2 procenta z prosincové hodnoty 10,7 procenta. Následuje Estonsko (+11,7 procenta) a Belgie se Slovenskem (obě +8,5 procenta). V případě Slovenska jde o citelný nárůst, protože v prosinci tam podle harmonizovaných údajů byla inflace na 5,1 procenta.

Investování v roce 2022 bude zkouškou nervů. Ne všichni jsou připraveni, zvláště nováčci ne

Strach z inflace vhání Čechy do sítě investic. Ne všichni ale mají silné nervy na to, co přijde. Pro letošní rok snad více než kdy jindy platí, že minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích.    

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Raketová inflace přiměla ECB po jedenácti letech zvýšit sazbu. Konečně, říkají experti

Přečíst článek
Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v Evropské unii

Česko zkrotilo inflaci. Aktuálně má jednu z nejnižších v Evropské unii

Přečíst článek
Doporučujeme