Mírný optimismus firem z konce roku je pryč

Důvěra v české ekonomice v lednu přerušila sérii zlepšování, kterou zaznamenala ve všech měsících loňského závěrečného čtvrtletí. Tahounem lednového poklesu byla slabší důvěra mezi podnikateli, především v průmyslu.
Důvěra v českou ekonomiku letos v lednu po tříměsíčním růstu meziměsíčně klesla o 1,3 bodu na hodnotu 92,5 bodu. Snížila se u podnikatelů, zatímco u spotřebitelů po předchozím výrazném propadu stoupla. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Předčasný optimismus
Mezi podnikateli důvěra v předchozích třech měsících narůstala. Nyní v lednu ale meziměsíčně poklesla o 2,8 bodu na 92,7 bodu. „Nejvýraznější pokles důvěry podnikatelů v ekonomiku byl v lednu zaznamenán v odvětví průmyslu. Více než třetina podnikatelů se potýká s nedostatečnou poptávkou. Navíc téměř čtvrtinu respondentů, zejména v automobilovém průmyslu, limituje i nedostatek materiálu,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.
„Ještě před koncem roku bylo vidět, jak se především v průmyslu objevovaly známky optimismu, pokud jde o očekávaný růst výroby, exportu a celkové finanční situace. První letošní průzkum důvěry však ukazuje, že bez nových zakázek se tento optimismus pomalu a jistě vytrácí,“ okomentoval čerstvá data statistiků hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Optimismem na začátku roku podle Dufka příliš nehýří ani firmy v oblasti obchodu a služeb. „Zvlášť u služeb je to vcelku paradoxní výsledek, protože ty si na nedostatečnou poptávku téměř vůbec nestěžují. Přes 40 procent firem zde dokonce uvádí, že nemají žádné překážky k růstu, poptávka limituje ani ne pětinu podnikatelů působících ve službách,“ dodal ekonom.
Propad inflace
Velmi dobrou zprávou, plynoucí z lednového průzkumu, je pak pokles cenových očekávaní v české ekonomice. „Ten byl patrný napříč všemi sektory a zejména pak ve službách, v maloobchodu a mezi spotřebiteli,“ dodal hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Horší jsou už očekávání ohledně zaměstnanosti. „V průmyslu a ve službách to vypadá na další propouštění, pouze ve stavebnictví se pracovníci budou hledat,“ doplnil Dufek.
Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku po dvouměsíčním poklesu v lednu meziměsíčně zvýšila o 5,8 bodu, a vrátila se tak na svou listopadovou hodnotu 91,2 bodu. „Převážná část sledovaných ukazatelů zaznamenala určité meziměsíční zlepšení, přesto ale většina respondentů zůstává v hodnocení klíčových ukazatelů pesimistická,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Počet spotřebitelů očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace v následujících 12 měsících se ve srovnání s prosincem v lednu snížil. Ubylo i domácností hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími 12 měsíci nebo účastníků průzkumu očekávajících zhoršení finanční situace. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se rovněž mírně snížil.
Regály překypující různým zbožím. Od omlácených kladívek za desetikorunu po nová hifi sluchátka za několik tisíc. Pro někoho představuje sortiment nabízený v zastavárnách a bazarech bezcenný šrot a přehlídku nevkusu, ale jiní zákazníci zde dokáží objevit poklady do svých sbírek.
Obyčejný byznys: Zlaté doby jsou pryč, říká majitel bazaru a zastavárny
Zprávy z firem
Premiér podle informací, které někdo podstrčil médiím, držel milion korun v jisté záložně a příjmy z investice nedanil. Ať je to, jak je to, z politického hlediska je to aférka na pár dní, pěna dní. Ale z hlediska pevnosti vlády to ukazuje na něco hlubšího. Zajímavé na celém „případu“ není ani tak to, že by premiér chtěl obcházet zákony a nedanit. To bychom od pana profesora skutečně nečekali. Zajímavé je, že tato informace vůbec vešla na veřejnost.
Jurečka na mejdanu, Rakušan v šatně, Fialův milion. Zvířátka se začala požírat
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.