Miliardový úvěrový program pro Ukrajinu zkoumá Mezinárodní měnový fond
Mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) zahájila první přezkum úvěrového programu za 15,6 miliardy dolarů, tedy zhruba 343 miliardy korun, pro Ukrajinu, který fond schválil v březnu. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo financí. Čtyřletý program od MMF je součástí celosvětového souboru pomoci v objemu 115 miliard dolarů na podporu ukrajinské ekonomiky.
Ministerstvo informovalo, že jednání mezi ukrajinskými představiteli a experty z MMF se uskuteční ve Vídni a přes internet. Ve Vídni se bude diskutovat o výkonu ukrajinské ekonomiky, situaci v energetickém sektoru, úsilí o zajištění právního státu, zvýšení transparentnosti a boji proti korupci.
Klíčová pomoc Západu
Aby si Ukrajina zajistila pokračující podporu MMF, musí splnit řadu podmínek. Patří k nim kroky ke zvýšení daňových příjmů, udržení stability směnného kurzu, zachování nezávislosti centrální banky a posílení protikorupčního úsilí. Ukrajinská ekonomika je zdevastována válkou a vláda při financování svých sociálních a humanitárních plateb spoléhá z velké části na pomoc západních zemí.
Úvěr pro Ukrajinu z rozšířeného rámce EFF je prvním velkým konvenčním finančním programem, který MMF schválil pro zemi ve válečném konfliktu, uvedla agentura Reuters.
Obnova ukrajinské ekonomiky po ruské invazi bude stát 411 miliard dolarů (devět bilionů korun), což je 2,6násobek odhadovaného hrubého domácího produktu (HDP) Ukrajiny za loňský rok. Vyplývá to z nové studie Světové banky (SB), OSN, Evropské komise (EK) a Ukrajiny, na kterou se odvolává agentura Reuters. Předchozí odhad z loňského září počítal s náklady 349 miliard dolarů.Obnova ukrajinské ekonomiky bude stát 411 miliard dolarů, tvrdí nový odhad
Money
Ukrajinská ekonomika loni kvůli dopadům ruské vojenské invaze klesla o 29,1 procenta. Je to nejvýraznější propad hrubého domácího produktu od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz. Vláda očekává, že letos by ekonomika díky zlepšení v dopravě, maloobchodu a stavebnictví mohla vykázat růst o jedno procento.
Šok, kterému ukrajinská ekonomika čelí od 24. února loňského roku, je enormní. Ze dne na den přišla země o možnost exportovat do velké části světa, řada firem se musela přeorientovat na válečnou ekonomiku. Ale Zelenského ekonomické kroky jsou natolik efektivní, že dosavadní účet za válku je výrazně lepší, než se dalo čekat. A chválí jej i Mezinárodní měnový fond. Ukrajinská ekonomika se po roce války hrabe z nejhoršího. Bez pomoci Západu to nezvládne
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.