Mladí lidé v IT: Přinese nová generace nové příležitosti?

Dnešní mladá generace vyrůstá v době, kdy tvoří technologie součást každodenního života. Již od útlého věku jsou v kontaktu s internetem, dotykovými telefony a notebooky. Právě tato generace může do světa IT vnést svěží nápady i nový způsob myšlení.
Přístup mladých lidí k práci se od předešlých generací často liší. Touží po flexibilitě, kreativitě a možnosti rychle vidět výsledky svého úsilí. Tento odlišný přístup však nemusí být překážkou – naopak, představuje novou příležitost. Mladí IT odborníci rádi hledají nové cesty, jak pracovat efektivněji, a jejich kreativní myšlení často vede k novým řešením.
Přesně takový přístup podporuje i Česká spořitelna, která je se svým vývojovým týmem o více než 1 500 zaměstnancích jednou z největších IT organizací v České republice. „Pro společnost, která chce být v digitálním světě lídrem, je schopnost zaujmout a podporovat mladé IT talenty klíčová. Sledujeme aktuální trendy nejen z pohledu zaměstnavatele, ale také z pohledu IT. Aktivně do našich služeb integrujeme nové technologie, které mohou být pro naše klienty užitečné. Chceme posouvat možnosti toho, co může moderní banka klientům nabídnout,“ vysvětluje Petra Horová, Tribe Lead for IT Risk Solutions České spořitelny.
Obecně je zásadní důvěra v přímé podřízené a prostředí, které podporuje zodpovědnost a poučení z chyb. Tento přístup napomáhá vytvářet pracovní atmosféru, kde má každý možnost se rozvíjet. Také je důležité zaměstnancům poskytnout prostor se rozhodovat samostatně. Současně s tím se však Česká spořitelna zaměřuje na kulturu sdílení know-how a společné práce, kde si kolegové navzájem předávají zkušenosti a učí se jeden od druhého.
„Vysoká dostupnost informací a příležitostí umožňuje mladým lidem proniknout do IT světa rychleji než kdykoliv dříve. Jako zaměstnavatel usilujeme o to, aby byl jejich nástup do zaměstnání ještě komfortnější. Vývojářům dopřáváme rovnováhu mezi pracovním a osobním životem i příjemné pracovní prostředí. Klademe důraz také na psychické zdraví, o které se mladá generace zajímá více než ty předchozí. Není pro ni atraktivní rutinní práce a má zájem spíše o projekty s reálným dopadem a viditelnými výsledky,“ doplňuje Petra Horová.
Oblast IT se neustále vyvíjí a stejně tak se mění i bankovní trh – klienti očekávají rychlost a možnost zařídit si prakticky vše online. Česká spořitelna na tyto změny aktivně reaguje a přizpůsobuje své služby potřebám moderních zákazníků. Mladá generace, která vyrůstá v digitálním světě, zde získává přirozenou výhodu. Je zvyklá na rychlost a flexibilitu digitálních řešení, což je v prostředí, kde se změny dějí takřka okamžitě, zásadní. Společnosti, které dokážou přitáhnout mladé talenty a nabídnout jim podmínky pro rozvoj si tak do budoucna zajistí úspěch.
Početná komunita krajanů se postupně prosazuje na Kanárských ostrovech. Pomohla tomu i pandemie, která na ostrovy přilákala řadu lidí, protože tu nepanovaly tak přísné podmínky jako jinde. Navíc tu je stabilní klima, příjemné permanentní jaro. Češi se tu potkávají na letištích i na plesech. A daří se jim tu podnikat – v realitách, hoteliérství i gastru. Už dávno neplatí, že „Kanáry“ jsou jen pro celebrity a extrémně zámožné.
Češi na Kanárech hledají lepší work-life balance. Nikdo tu neřeší, jaké máte auto, ale jestli je grilovačka na pláži
Enjoy
Práce a profese už nemají dřívější stabilitu skoro pro nikoho. Pro klid v duši a budoucnost je tedy nutné přehodnotit dřívější názory. Profesní cesta člověka se měni v něco nového, už neexistuje lineární cesta k úspěchu, zamýšlí se April Rinne v aktuální eseji prestižního Harvard Business Review (HBR). Newstream.cz články z HBR na základě licence přináší pravidelně.
Tradiční kariéra skončila. Co teď s ní?
Leaders
Přátelské vztahy, loajalita i nostalgie. To vše může bránit odejít z práce, ačkoli je jinak neuspokojivá. Pět oblastí, které psychologicky brání výpovědi a co s tím, popisuje Marlo Lyonsová v článku prestižního Harvard Business Review (HBR). Newstream.cz články z HBR na základě licence přináší pravidelně.
Harvard Business Review: Práce není sekta ani rodina. Proč je těžké dát výpověď, i když zaměstnání nestojí za nic?
Leaders
Jak zabránit tomu, aby se nákaza vyhoření nerozšiřovala od demotivovaných manažerů po celé firmě? Autoři, manažeři Microsoftu, sdílejí své poznatky v článku prestižního Harvard Business Review (HBR). Newstream.cz články z HBR na základě licence přináší pravidelně.
Harvard Business Review: Polovina manažerů je vyhořelá. Co s tím?
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.