Lukašenkův pakt s Putinem dovedl Bělorusko do bankrotu

Bělorusko ani v ochranné lhůtě neuhradilo část závazků vůči zahraničním věřitelům. Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service proto považuje Bělorusko za zemi v platební neschopnosti. Přidala se tím ke konkurenční agentuře Fitch Ratings, která toto hodnocení vydala už dříve.
Bělorusko je hlavním spojencem Ruské federace při jejím tažení proti Ukrajině, kam ruská vojska vtrhla 24. února. Západní státy pak začaly Rusko co nejvíce ekonomicky izolovat, mimo jiné mu neumožňují přístup k mezinárodní finanční architektuře. To byl pak i důvod, proč Rusko nemohlo zaplatit úroky dluhopisů zahraničním věřitelům a západní ratingové agentury jej označily za zemi v platební neschopnosti, přestože Moskva peníze na zaplacení má a je také ochotna platit.
Světově významná ratingová agentura Moody’s v noci na dnešek středoevropského času oficiálně potvrdila, že Rusko se ocitlo v platební neschopnosti – tedy v bankrotu – vůči svým zahraničním věřitelům.
Lukáš Kovanda: Část věřitelů Ruska se chce „zahojit“ ze zmrazeného majetku oligarchů
Názory
Bělorusko mělo v červnu zaplatit dluh z desetiletých eurobondů v objemu 22,9 milionu dolarů (téměř 559 milionů korun), ochranná lhůta skončila 13. července. Běloruské ministerstvo financí se rozhodlo, že platbu dluhu provede v běloruské měně, zahraniční držitelé běloruských dluhopisů ale zaplaceno nedostali.
Konkurenční agentura Fitch Ratings už dříve snížila hlavní rating Běloruska na stupeň C z dosavadní známky CC. To znamená, že Bělorusko není podle tohoto hodnocení schopno dostát závazkům vůči věřitelům.
Rusko je v platební neschopnosti, potvrdila to mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service, která je jednou z autorit, která může takové prohlášení učinit. Věřitelé podle ní nedostali na účet platbu úroků.
Potvrzeno. Rusko je podle Moody's v platební neschopnosti
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.