Pobídka přes půl miliardy korun pro Onsemi. Síkelův rezort láká amerického výrobce čipů
Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo pro amerického výrobce čipů Onsemi investiční pobídku 546 milionů korun, což představuje 22,53 procenta nákladů. Veřejná podpora zahrnuje slevu na dani z příjmů a hmotnou podporu pořízení dlouhodobého hmotného i nehmotného majetku. Návrh ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení a následně ho bude schvalovat vláda.
Onsemi, která už Česku působí ve třech výrobních závodech v Rožnově pod Radhoštěm a v Brně, chce do rozšíření výroby čipů investovat dvě miliardy dolarů, tedy zhruba 44 miliard korun. Firma by měla do letošního září rozhodnout, zda technologickou investici umístí ve svých výrobních závodech v USA, Koreji nebo v Česku. Rozhodne přitom výše státních pobídek. Ty by podle firmy měly představovat minimálně 20 procent chystané investice.
„Čipy tvoří základ mnoha výrobků, bez kterých si naše životy nedovedeme představit. Investice společnosti Onsemi je důležitým krokem k posílení českého čipového odvětví, které je zásadní pro budoucí rozvoj v oblasti energetiky či elektromobility. Rozvoj polovodičů je pro Česko klíčová záležitost, díky které se sníží závislost na dovozu čipů,” uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Evropská komise (EK) schválila plán americké firmy GlobalFoundries a nizozemské společnosti STMicroelectronics postavit ve Francii s finanční podporou státu závod na výrobu polovodičů. Celková hodnota projektu činí 7,4 miliardy eur (173,8 miliardy korun), oznámila komise.Brusel posvětil stavbu další továrny na polovodiče v EU za téměř dvě stě miliard
Money
Více než 800 milionů do 10 let
Investice podle Síkely otevře nové příležitosti pro české podniky a povede k vytvoření nových pracovních míst. Spolupráce umožní sdílení nejmodernějších technologií a know-how mezi českými firmami a Onsemi. „Tato investice s vysokou přidanou hodnotou by měla do deseti let přinést do státní kasy přes 814 milionů korun, což jasně převyšuje vynaložené náklady,” dodal ministr.
Síkela se s vedením Onsemi setkal ve Spojených státech a následně v Praze. „Spolupráce s Onsemi zvýší stabilitu průmyslu a sníží riziko nedostupnosti čipů v případě globálních dodavatelských problémů,” dodal ministr. S nedostatkem polovodičů se potýká například automobilový průmysl nebo výrobci elektroniky.
Během českého předsednictví se podařilo dosáhnout společné pozice evropské sedmadvacítky k návrhu Aktu o čipech. Má pomoci zabránit nedostatku čipů pro klíčové sektory, jako jsou právě autoprůmysl, zdravotnictví či energetika.
Celosvětová výroba automobilů by do roku 2026 mohla klesnout asi o 20 procent, což je zhruba o 18 milionů vozidel, pokud se nepodniknou potřebné kroky k řešení přetrvávajícího nedostatku čipů. Ve své zprávě to uvedlo německé sdružení automobilového průmyslu VDA. Odvolává se přitom na studii, kterou si nechalo vypracovat.Čipový hladomor se potáhne až do roku 2026. Hrozí obří propad v produkci aut
Zprávy z firem
Tři továrny v Česku
Onsemi se specializuje na širokou škálu čipů pro různá odvětví. Její čipy jsou navrženy tak, aby minimalizovaly spotřebu energie a optimalizovaly výkon a spotřebu energie v závislosti na aktuálních požadavcích. Onsemi, dříve On Semiconductors, má v Česku kolem 2200 zaměstnanců, kteří se ve třech závodech zabývají návrhem integrovaných obvodů, výrobou křemíkových desek a výrobou polovodičových čipů. Hlavní závod je v Rožnově pod Radhoštěm v areálu bývalé Tesly.
Mateřská společnost, která má hlavní sídlo ve Scottsdale v Arizoně, si vyrábí více než polovinu čipů sama. Investovala do uceleného dodavatelského řetězce pro polovodiče z karbidu křemíku, produkuje jak surové materiály, tak hotové čipy.
Společnost Applied Materials, která je největším světovým producentem nástrojů používaných při výrobě čipů, hodlá investovat až čtyři miliardy dolarů, tedy zhruba 88 miliard korun, do výzkumného centra v Silicon Valley v Kalifornii. Cílem investice je urychlit pokrok ve výrobě polovodičů. Čipová soběstačnost. Applied Materials chce v Silicon Valley investovat čtyři miliardy do výzkumného centra
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.