Musk chce koupit celý Twitter a stáhnout akcie z burzy
Miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk chce koupit Twitter. V provozovateli stejnojmenné sociální sítě už má podíl 9,2 procenta a je tak jeho největším akcionářem. Jeho nabídka společnost podle agentury Bloomberg ohodnocuje zhruba 43 miliard dolarů (963,4 miliardy korun). Společnost má podle něj mimořádný potenciál, který on zcela rozvine, cituje Muska Bloomberg. Akcie Twitteru po oznámení stouply až o pětinu, naopak negativně zareagovaly akcie Muskovy Tesly.
V sobotu šéf Twitteru Parag Agrawal oznámil, že Musk nebude členem správní rady. Podle dřívější dohody měl Musk do roku 2024 zastávat funkci ředitele. Po dobu, kdy by byl členem správní rady, a 90 dní po ukončení členství nesměl sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 procenta akcií Twitteru.
Bývalí akcionáři společnosti Twitter žalují Elona Muska, protože podle nich oznámil nákup akcií Twitteru později, než mu ukládá zákon. Tvrdí, že kvůli tomu, že příliš dlouho čekal se zveřejněním koupě podílu 9,2 procenta akcií, je připravil o peníze a sám mohl další akcie nakupovat za nižší ceny.Akcionáři Twitteru žalují Muska o ušlý zisk. Koupi svých akcií oznámil pozdě
Leaders
Musk do 4. dubna letošního roku nakoupil přes 73 milionů kusů akcií. Podíl měl v té době podle ceny závěrečné ceny akcií Twitteru hodnotu 2,89 miliardy dolarů. Nejbohatší člověk světa s majetkem 259 miliard dolarů nabízí za akcii 54,20 dolarů v hotovosti, což představuje 54procentní prémii oproti závěrečné ceně z 28. ledna. Musk uvedl, že má v plánu společnost stáhnout z burzy a udělat z ní čistě soukromou společnost, vyplývá z jeho oznámení americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Twitter sdělil, že jeho nabídku zváží.
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,9 miliardy dolarů).Forbes: Musk je nejbohatší na světě, předběhl Bezose
Leaders
Nabídka 54,20 dolaru za akcii je „příliš nízká" na to, aby ji akcionáři nebo správní rada přijali, uvedl ve zprávě Adam Crisafulli ze společnosti Vital Knowledge. Dodal, že akcie společnosti před necelým rokem vystoupaly na 70 dolarů.
„Akcie Twitteru vylétly o 20 procent poté, co vyšlo najevo, že ho chce koupit Elon Musk a stáhnout z burzy. Dle Muska bude Twitter moci následovat principy svobody slova teprve, pokud bude mimo burzu, s nynějším managementem není spokojený,“ uvedl v reakci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
[[Twitter status: https://twitter.com/LukasKovanda/status/1514551669325021186]]
„Musk, zakladatel, hlavní akcionář a generální ředitel automobilky Tesla, tak zjevně usiluje Twitter ovládnout v rámci nepřátelského převzetí,“ míní Kovanda v souvislosti s nabídnutou cenou. Pokud by se Muskovi podařilo sociální síť ovládnout, je pravděpodobné, že se tvář Twitteru výrazně promění. „Zřejmě by se na něj vrátil třeba exprezident Donald Trump,“ zmínil Kovanda kauzu, kdy byl Trumpův účet byl Twitterem zrušen na konci jeho prezidentování, neboť měl porušovat zásady sítě. Trump poté ohlásil plány na vlastní podobnou síť.
Generální ředitel společnosti Tesla a nejbohatší člověk na světě Elon Musk v poslední době získal podíl 9,2 procenta v sociální síti Twitter. Vyplývá z pondělního prohlášení pro americké regulační úřady, uvedla agentura Reuters. Akcie Twitteru – který Musk rád a často využívá k marketingu – před zahájením obchodování na americké burze vyletěly až o 26 procent. Musk se stal největším akcionářem populární sítě.Musk získal téměř desetinový podíl v jeho oblíbeném Twitteru, akcie firmy vystřelily nahoru
Money
Naopak akcie Tesly se v reakci na zveřejnění Muskova úmyslu koupit klesly, o 1,5 procenta. „Investoři se obávají, že Musk se nebude moci soustředit tolik na rozvoj automobilky, pokud bude zaměstnán rozvojem Twitteru. Navíc na nákup sociální sítě by padly finanční prostředky, které by Musk mohl využít na investice do rozvoje Tesly,“ míní Kovanda.
Twitter byl založen jako sociální síť pro krátké zprávy o 160 znacích v roce 2006 Jackem Dorseym. Na konci loňského roku měl 217 milionů uživatelů. Příjmy Twitteru loni dosáhly 5,08 miliardy dolarů, provozovatel ale skončil ve ztrátě 221 milionů dolarů.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.