Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Musk zřejmě odpískal dopravní megaplány v Kalifornii i jinde, chystá projekt v Texasu

Elon Musk při jedné z akcí své dopravně-stavební společnosti Boring Company.
Steve Jurvetson from Menlo Park, USA /Commons / CC BY 2.0
Dušan Kütner
duk

Megaplány miliardáře a nejbohatšího obyvatele planety Elona Muska na dopravní propojení Washingtonu a New Yorku či tunelu pod dálnicí v Kalifornii zřejmě vzaly za své. Uvedla to agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje, podle nichž se nyní hodlá šéf automobilky Tesla soustředit na projekt výzkumného a zkušebního centra pro stavbu tunelů v Texasu.

Reklama

Šest let poté, co společnost Boring Company Elona Muska oznámila a zahájila velkolepé plány na boj s „duši ničící dopravou“ v mnoha největších a nejpřetíženějších amerických městech, přesunula své zaměření převážně do Nevady a Texasu. Tedy dvou států, které slibují mnohem méně regulačních překážek, na něž naráží v jiných státech, uvedl Bloomberg.

Elon Musk

Musk zaplavil charitu miliardami, aby ušetřil na daních

Technokrál Tesly, jak zní oficiální titul šéfa automobilky, Elon Musk věnoval loni v listopadu na charitu pět milionů akcií Tesly v hodnotě asi 5,7 miliardy dolarů, vyplývá to z povinného hlášení pro regulátora. Muskovo filantropické vzedmutí má i krajní motiv, snížení jeho daňové povinnosti.

Přečíst článek

Boring Company tehdy navrhla několik infrastrukturních projektů v rozsahu, který je i v USA - zemi neomezených možností -  vzácným. Firma například oznámila plány na vybudování tunelů pro osobní dopravu mezi hlavním městem Washingtonem a New Yorkem, pod ucpanou dálnicí Interstate 405 v Los Angeles a mezi centrem Chicaga a tamním mezinárodním letištěm O'Hare International Airport.

Vedení společnosti Boring Company se ale nyní rozhodlo ustoupit od ambiciózních projektů ve státech včetně Kalifornie, alespoň podle důvěryhodného zdroje, který si nepřál být jmenován, protože není oprávněn veřejně mluvit o plánech firmy. Zástupce společnosti se odmítl vyjádřit.

Reklama

Elon Musk

Musk za den přišel o 26 miliard dolarů, na akciích tratila řada miliardářů

Poklesy akcií zejména technologických firem zamávaly pořadím a výší majetku nejbohatších obyvatel zeměkoule. Lídr žebříčku, spoluzakladatel Tesly a vizionář Elon Musk, jen během čtvrtka přišel o 25,8 miliardy dolarů (560 miliard korun). Meziročně chudší je 18 z 20 nejmovitějších miliardářů na světě, vyplývá z aktuálního žebříčku agentury Bloomberg.

Přečíst článek

Boring Company sídlí v rozlehlém areálu v texaském Austinu blízko tamní Gigafactory (Giga Texas) Tesly. V loňském roce požádala o povolení k rozvoji pozemků, které zakoupila v nedalekém okrese Bastrop, alespoň podle dokumentů, které má Bloomberg k dispozici.

Z dokumentů vyplývá, že Muskova firma pracuje na projektu, který má pomoci zdokonalit techniky pro stavbu nízkonákladových tunelů. V květnu požádala o povolení pro výzkumné a vývojové zkušební místo, které získala následující měsíc. Dokumenty ukazují, že plány se sestávají z většího počtu tunelů o délce 300 až 600 stop (90 až 180 metrů) a techniky potřebné například pro čerpání bahna při stavbách a také kanceláří a obytných domů pro zaměstnance.

Elon Musk

Osobností roku časopisu Time je vizionář bez domova, Elon Musk

Nenarodili jste se do saúdské královské rodiny, a přesto se chcete stát dolarovým miliardářem? Máte ještě několik možností, jak toho docílit, píše server magazínu Time, který za osobnost roku 2021 označil podnikatele a vizionáře Elona Muska.

Přečíst článek

Texas je logickým místem pro Muska, který se tam nedávno přestěhoval i se sídlem automobilky Tesla. Tamní představitelé a podnikatelské skupiny stát důrazně prezentují jako místo, kde mohou podnikatelé působit bez omezení, na rozdíl od jiných amerických států. „Regulační prostředí v Texasu je mnohem jednodušší než v Kalifornii,“ říká Katie Greerová z Texas Association of Business. „A to je rozhodně hlavní důvod, proč společnosti přicházejí,“ míní.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Miliardář Elon Musk chystá v Texasu vlastní „utopické“ město. Se svými továrnami i zaměstnanci

Vítejte u Šnečího potoka. Musk chystá v Texasu vlastní město s továrnami Tesly či Boring Co. a jejich zaměstnanci

Přečíst článek
Musk bude šéfovat "ministerstvu pro efektivitu" (DOGE)

David Ondráčka: Muskova čistící komise dopadne jako scénka z Jistě, pane ministře

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme