Mutace delta krájí zisky i těm největším světovým firmám

Velkým firmám ve třetím čtvrtletí poprvé po 18 měsících růstu klesne souhrnný zisk.
Největším světovým společnostem, jejichž tržní kapitalizace činí nejméně jednu miliardu dolarů (21,8 miliardy korun), ve třetím čtvrtletí pravděpodobně poprvé po 18 měsících klesne souhrnný zisk. Sestoupí tak z rekordu ve druhém čtvrtletí. Hlavním důvodem je koronavirová mutace delta, jejíž šíření zasáhlo dodavatelské řetězce a zvýšilo náklady na práci, napsala agentura Reuters, která vychází z vlastních propočtů. V úvahu bere 2542 velkých světových firem.
Masivní fiskální opatření na podporu hospodářského oživení a uvolnění pandemických omezení vyvolaly ve druhém čtvrtletí vysokou poptávku spotřebitelů. Společnosti, které se potýkají s narušením dodávek a poklesem zásob, tak zvýšily ceny, upozornil analytik společnosti SEI James Solloway. To pomohlo k tomu, že čistý zisk sledovaných společností ve druhém čtvrtletí vzrostl na rekordních 734 miliard dolarů. V období červenec až září ale zisk podle propočtů Reuters patrně klesne o osm procent na 678,2 miliardy dolarů.
Objem dividend vyplacených akcionářům letos ve světě vzroste o 10,7 procenta na 1,39 bilionu dolarů (přes 30 bilionů korun), předpovídá to studie, kterou zveřejnila britská investiční společnost Janus Henderson.
Objem vyplacených dividend letos rekordně vzroste, tvrdí studie
Money
Na vině je čipový hladomor a mutace delta
V Číně v červenci výrazně zvolnil růst výroby v továrnách i růst maloobchodních tržeb, neboť provoz firem narušily nové případy nemoci covid-19 a záplavy. Růst podnikatelské aktivity v USA pak v srpnu třetí měsíc za sebou zpomalit. Také měsíce trvající nedostatek čipů donutil automobilky snížit výrobu a výrobci chytrých telefonů šetří čipy pro oblíbené modely. V asijských zemích, které jsou důležité pro globální dodavatelské řetězce, pak přibývá případů covidu-19, což se začíná měnit v novou krizi.
„Problémy v dodavatelském řetězci, problémy s pracovní silou a růst cen vstupů pravděpodobně utlumí růst ve třetím čtvrtletí,” poznamenal analytik společnosti Wells Fargo Asset Management Brian Jacobson. „Vyhnout se ztrátám tržeb kvůli problémům v dodavatelském řetězci je dnes akutnější problém než kdykoliv v minulosti. Náklady na dopravu jsou vysoké. Slábnoucí podpora stimulačních šeků může změnit strukturu spotřebitelských výdajů,” dodal.
Automobilky v Česku vyrábí pod svými kapacitami, zdaleka nedosahují předpandemických čísel. Poptávka po vozech je, výrobu ale brzdí nedostatek dílů.
Automobilky vyrábí pod své možnosti. Chybí jim díly i lidi
Zprávy z firem
Silný dolar se podepíše na exportu
Zisk amerických firem by ve třetím čtvrtletí mohl podle odhadu klesnout o 7,2 procenta, zatímco ve druhém čtvrtletí o 12,4 procenta vzrostl. Solloway upozornil, že silný dolar by mohl způsobit potíže americkým vývozcům a že další pokles úrokových sazeb sníží zisky bank. U zisků evropských společností propočty ukazují na pokles o 10,3 procenta, u zisků firem v Asii pak na pokles o 9,6 procenta.
Z jednotlivých odvětví čeká největší pokles realitní sektor, a to o 22,2 procenta. Zisky ve finančním sektoru se sníží o 18,8 procenta a v sektoru spotřebního zboží, které není považováno za nezbytné, o 16,2 procenta.
Americké akcie posílily, indexy S&P 500 a Nasdaq skončily na rekordech. Absence negativních indikátorů podnítila na trhu chuť riskovat.
Americké akcie rekordně posílily. Růst táhly technologické společnosti
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.