Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Mzdy v Česku loni stouply o více než deset procent. Nejvíce si polepšili podlaháři či architekti

Mzdy v Česku loni stouply o více než deset procent
ČTK
 ČTK

Nástupní mzdy, které firmy nabízely na pracovním portálu JenPráce.cz během roku 2023, stouply proti předloňskému roku o 10,4 procenta. U některých profesí, jako třeba podlahářů, architektů či trenérů vzrostly loni nástupní mzdy až o desítky procent, vyplývá z dat portálu. Průměrná mzda v Česku se podle prosincových dat Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí 2023 zvýšila meziročně o 7,1 procenta. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla osmi procent, se ale mzda reálně snížila o 0,8 procenta.

„Zveřejněné průměrné minimální nástupní odměny reflektují firmami poptávané pracovní pozice, kdy průměr táhnou nahoru nedostatkové profese, jako například pozice specialisty v energetice, kde se meziročně v průměru zvedly nástupní mzdy o 47 procent. Celkový průměr 10,4 procenta tedy zároveň dokumentuje fakt, že u řady profesí rostly nástupní mzdy v jednotkách procent,“ řekl datový analytik portálu Michal Španěl.

Nejvyšší nárůst zaznamenaly profese trenéra a specialisty v energetice, u nichž nástupní mzda stoupla o 47 procent na 42 275 korun, respektive 52 865 korun. Následovala profese architekta s nárůstem o 40 procent na 49 839 korun a vedoucího obchodu s růstem o téměř 28 procent na 45 460 korun. Podobně na 55 205 korun se zvedla nástupní mzda technickým manažerům v energetice, vyplývá z dat portálu.

Bankovky

Dalibor Martínek: Je smutné, že českou korunu obhajuje jenom ex-prezident Václav Klaus

Prezident Petr Pavel si při novoročním projevu pustil ústa na špacír, když lobboval za euro proti české koruně. Co ho k tomu vedlo může být tématem spekulací. Sám není ekonom, což není nic proti ničemu. Moudře se obklopuje poradci, kteří mu v ekonomické oblasti dávají dobré rady.

Přečíst článek

„Data ukázala rovněž na výrazné průměrné zvýšení nástupních odměn u pozic techniků IT či podlahářů,“ uvedla ředitelka portálu Anna Kevorkyan. Letos očekává další navyšování nástupních odměn. „Nezaměstnanost bude pravděpodobně stále nízká a řada domácností je s rozpočtem ve velkém tlaku skrze zdražování,“ dodala.

Příspěvek na stravování si loni uhájil s devíti procenty pozici nejčastěji nabízeného zaměstnaneckého benefitu. Rok před tím byl jeho podíl téměř deset procent, uvedla ředitelka. Nepatrná ztráta popularity je podle ní důsledkem faktu, že firmy začaly nabízet ve větší míře finanční benefity. Konkrétně finanční bonusy a prémie hned v několika měsících roku 2023 kralovaly žebříčku zaměstnaneckých benefitů.

Jiří Hlavenka: Češi jsou dobří tvůrci produktů, ale mizerní obchodníci

Jiří Hlavenka: Češi jsou dobří tvůrci produktů, ale mizerní obchodníci

Když někdo na Západě přijde se startupovým nápadem, obvykle přemýšlí hlavně o trhu, obchodu, marketingu. „My jsme spíše velmi dobří tvůrci produktů, možná v něčem lepší než Silicon Valley,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz investor a podnikatel Jiří Hlavenka. „Silicon Valley říká – my jsme tvůrci byznysu. Většina českých startupů, jeden vedle druhého – a mám zkušenosti s mnoha desítkami – hapruje v obchodě,“ zdůrazňuje finančník, který je také radním Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum a inovace.

Přečíst článek

Kevorkyan upozornila na to, že konsolidační balíček povede k tomu, že některé zaměstnanecké benefity už nebudou tak daňově výhodné. „Firmy budou mít i v nadcházejících měsících tendenci přecházet k peněžním benefitům,“ odhadla.

Pracovní portál JenPráce.cz patří mezi největší pracovní portály v České republice a funguje od roku 2013.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Průměrná mzda v Česku vzrostla ve 2. kvartále reálně o necelá čtyři procenta

České mzdy dál rostou, blíží se k hranici 46 tisíc. Nejvíce si polepšili zdravotníci

Přečíst článek
Doporučujeme