Na daňové přiznání je už jen pár dnů. Jaká pokuta vás čeká za pozdní podání

Podnikatelé a živnostníci mají na podání daňového přiznání už čas jen do konce dubna. Podat jej přitom musí jedině elektronicky. A tento termín ovšem platí třeba i pro některé zaměstnance s dalšími příjmy. Přečtěte si, kolik zaplatíte na pokutě finančnímu úřadu, pokud daňové přiznání podáte po termínu nebo špatně.
Už jen pár dnů zbývá na elektronické podání daňového přiznání. Nejzazší termín pro OSVČ je letos 2.května 2025. Týká se to především podnikatelů a živnostníků, ale také některých zaměstnanců. Pokud někdo tento termín nestihne, může se pokutě vyhnout jedině tak, že daňové přiznání podá prostřednictvím daňového poradce nebo advokáta do 1.července 2025.
Podnikající osoby mají ze zákona povinně zřízenou datovou schránku, a proto musí daňové přiznání podávat elektronicky. Má to i své výhody, jelikož se tak vyhnou dlouhému čekání ve frontě u podatelny finančního úřadu a mohou si své daňové přiznání odeslat kdykoliv a odkudkoliv potřebují. Daňoví experti nicméně doporučují, aby si lidé odevzdávání nenechávali na poslední chvíli kvůli případným výpadkům sítě, webů při velkém přetížení či zbytečně udělaným chybám ve stresu.
Kolik zaplatíte, když se zpozdíte
Za opožděně anebo nesprávně podané daňové přiznání pak finanční úřad uděluje sankce stanovené podle zákona. Letos sice platí termín pro odevzdání daňového přiznání 2.května, stále tam je ale podle daňových expertů ještě malá tolerance, pokud se jedná jen o pár dnů. „Zpoždění s podáním do pěti pracovních dnů po termínu finanční úřady ještě tolerují. Pak ovšem přicházejí sankce, a to ve výši 0,05 procent stanovené daně za každý den prodlení. Pokuta se následně může vyšplhat až na maximum v podobě 5 procent z vyměřené daně,“ vysvětluje daňová poradkyně z poradenské společnosti BDO Monika Lodrová a dodává, že v případě vyměřené pokuty pod tisícikorunu se pokuta ale neuděluje.
Existují ale i další speciální případy, kdy je možné pokutu snížit. „Pokuta se sníží na polovinu, pokud prodlení není delší než 30 dní a ve stejném kalendářním roce nedošlo k prodlení s jiným daňovým tvrzením. Také pokud má osoba více než 50 procent základu daně tvořeným příjmy ze závislé činnosti, snižuje se pokuta na desetinu,“ říká Lodrová.
Důležité také podle ní je nezapomenout uhradit případný nedoplatek ve lhůtě pro podání daňového přiznání. Při prodlení s platbou vzniká totiž úrok z prodlení od čtvrtého kalendářního dne od data splatnosti, aktuální výše je 12 procent nedoplatku ročně. Také úrok z prodlení se zpravidla neuděluje, jestliže nepřesáhne tisíc korun.
Co může způsobit chyby v daňovém přiznání
Špatně podané přiznání může být třeba i v takovém případě, kdy daňový poplatník, který má povinnost podat daňové přiznání elektronicky, podá přiznání na papírovém formuláři. Finanční úřady v těchto situacích nicméně posílají nejprve výzvu k nápravě a pokutu nastavují až tehdy, kdy na ni dotyčný poplatník nereaguje. Elektronicky podané přiznání se přitom podává přes portál MOJE Daně nebo prostřednictvím datové schránky.
Další chyby v daňovém přiznání budou letos nejspíš vznikat i kvůli množství změn, zvláště těch, na které byli lidé dlouhodobě zvyklí. Typickým příkladem je změna podmínek slevy na manžela či manželku, školkovné či sleva na studenta. Vzroste také daňová zátěž kvůli snížení hranice pro progresivní zdanění. Nově totiž platí sazba 23 procent už při ročním příjmu nad přibližně 1,58 milionu korun.
Kteří zaměstnanci musí také podávat daňové přiznání
Všichni, kdo měli vloni zdanitelné příjmy nad 50 tisíc korun, mají letos povinnost podat daňové přiznání za rok 2024. Do této skupiny daňových poplatníků patří vedle podnikatelů a živnostníků ovšem i zaměstnanci, kteří pracovali během roku u více zaměstnavatelů a nemají u všech podepsané prohlášení k dani. A povinnost se týká i zaměstnanců s dalšími příjmy mimo hlavní pracovní poměr, což mohou být třeba příjmy z kapitálového majetku, z pronájmu nebo jiné zdanitelné příjmy nad 20 tisíc korun.
Penzijní fondy mohou pomoci zvýšit dostupnost bydlení svými investicemi do rezidenčních nemovitostí, i když půjde jen o pár miliard korun ročně. Neznamená to však, že se kvůli tomu zvednou ceny nemovitostí. Naopak by se měla změnit celá situace na trhu nájemního bydlení. Objeví se více institucionálních vlastníků a majitelé i nájemníci by měli mít garantované své jistoty, říká v rozhovoru k novele zákona o podpoře bydlení pro Newstream CLUB šéf Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický.
Libor Vošický: Penzijní fondy mohou změnit trh s nájemním bydlením
Reality
Dluh na zdravotním pojištění vzniká nenápadně často z nepozornosti nebo opomenutí hlídat si změny záloh. Zdravotní pojišťovny přitom nemají povinnost o vzniku dluhu své klienty informovat. Shrnujeme proto nejčastější situace, kdy se lidé stávají dlužníky zdravotních pojišťoven a jak se tomu vyhnout. Ověřte si, zda se to náhodou netýká i vás, protože pojišťovny mají na uplatnění dluhu 10 let.
Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí a co dělat
Money
Důvodem pro zrušení této formy odvodu daně je nově navrhované jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů. Jeho prostřednictvím budou zaměstnavatelé posílat státu informace o zaměstnávání, pracovnících a jejích výdělcích. Stát na oplátku nabídne zaměstnancům takzvané předvyplněné daňové přiznání.
Dohodáře čeká zrušení srážkové daně. Desetitisíce zaměstnanců budou muset nově podávat přiznání
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.