Globální trhy s plynem obnovují balanc. Vyhráno ale ještě nemají, hrozbou je i nedostatek LNG

Na globálních trzích s plynem se po šoku způsobeném ruským útokem na Ukrajinu začala obnovovat rovnováha, přetrvává však řada nejistot. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své zprávě o situaci na trhu s plynem.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zároveň varovala například před hrozbou nižší dostupnosti zkapalněného zemního plynu (LNG) a dalšího poklesu ruských dodávek prostřednictvím plynovodů do Evropy.
Těžba plynu v Rusku se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o deset procent na 180 miliard metrů krychlových. Produkce státního plynárenského podniku Gazprom, který má monopol na vývoz plynu z Ruska sítí potrubí, klesla o 18 procent. Uvedl to ruský deník Kommersant.
Výpadek dodávek do Evropy bolí. Těžba plynu v Rusku spadla o desetinu
Money
„Ceny plynu na klíčových trzích v severovýchodní Asii, Severní Americe a Evropě od poloviny prosince do konce letošního prvního čtvrtletí klesly o zhruba 70 procent, zatímco zásobníky skončily topnou sezonu výrazně nad pětiletými průměry. Snížené napětí a relativně dobře naplněné zásobníky před létem jsou důvodem k opatrnému optimismu ohledně zabezpečení dodávek,” uvedla IEA.
Navzdory tomuto optimismu jsou nicméně podle IEA zapotřebí „další opatření ke zmírnění potenciálních rizik, která by mohla rychle obnovit napětí na trhu a cenové výkyvy”.
Dovoz LNG závisí na Číně
„Globální dodávky plynu letos zřejmě zůstanou omezené a globální rovnováha bude čelit neobvykle široké škále nejistot. Ty zahrnují nepříznivé počasí, nižší dostupnost LNG a možnost dalšího poklesu ruských dodávek prostřednictvím plynovodů do Evropské unie,” varovala IEA.
Role Ruska jako globálního hráče na energetickém trhu se bude snižovat. Na trhu s zkapalněným zemním plynem (LNG) z toho bude těžit řada zemí, například Spojené státy nebo Katar, informoval s odkazem na analytiky server CNBC. Sankce, které západní státy uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, odčerpaly z ruského sektoru LNG většinu zahraničních investic.
Rusko vyklidí pozice. Velkými hráči na trhu se zkapalněným zemním plynem budou Spojené státy a Katar
Trhy
LNG se nyní podle zprávy podílí zhruba dvěma třetinami na celkovém dovozu plynu do Evropy. IEA upozornila, že Evropě loni pomohl zvýšit dovoz LNG výrazný pokles poptávky v Číně, kde ekonomickou aktivitu brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru. Dovoz LNG do Číny loni podle zprávy klesl o 20 procent, letos se však očekává nárůst o deset až 15 procent.
Letos bude poptávka stagnovat
IEA odhaduje, že celosvětová poptávka po plynu se v loňském roce snížila o 1,5 procenta, a to zejména kvůli poklesu spotřeby na klíčových importních trzích v Evropě a Asii. V letošním roce počítá se stagnací globální poptávky, protože vyšší spotřebu v Asii a na Blízkém východě by měl kompenzovat pokles spotřeby v Evropě a Severní Americe.
Země EU a skupiny G7 loni a ještě letos na přelomu roku v rámci svých sankcí zakázaly nebo zásadně omezily dovoz ruské ropy a ropných produktů. Ve skutečnosti ale i přes tyto sankce proudí ruská ropa ve velkém na Západ dále. A to ve zpracované podobě – třeba jako motorová nafta. A skrze třetí země typu Číny. Ve velkém tak dochází k „praní špinavé ruské ropy“. To zjišťuje dnes zveřejněná studie finského Střediska výzkumu energií a čistého ovzduší, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Čína a další země závratně vydělávají na „praní špinavé ruské ropy“ a jejím přeprodeji na Západ
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.