Najít práci přes internet? Lidé zkouší pracovní portály i sociální sítě
Hledat uplatnění mohou lidé nejen přes pracovní portály, ale také prostřednictvím sociálních sítí. Jen 15 procent najde práci přes známé.
Více než polovina nezaměstnaných hledá pracovní uplatnění na internetu. Z celkového počtu 298 tisíc nezaměstnaných tak shání práci téměř 150 tisíc uchazečů. Na úřad práce spoléhá jen pětina z nich. Data vyplývají z výzkumu agentury Ipsos pro projekt KVASAR.
Téměř 15 procent nezaměstnaných hledá práci prostřednictvím někoho blízkého, zbytek přes personální agenturu nebo absolventskou školu. On-line pracovní nabídky lze přitom dohledat nejen na tzv. pracovních portálech, ale také na sociálních sítí, kde funguje množství skupin zaměřených na poptávku a nabídku míst v konkrétních oborech.
Z průzkumu dále vyplynulo, že téměř 80 procent respondentů by pro nalezení lepšího pracovního uplatnění zvážilo rekvalifikaci a devět procent respondentů již nějakou rekvalifikaci absolvovalo. Rekvalifikaci zprostředkovanou úřadem práce by volily téměř dvě třetiny respondentů. Zbylí by si rekvalifikaci zajistili sami nebo s pomocí zaměstnavatele v době trvání pracovního poměru.
Rekvalifikace za státní peníze
Velký zájem o rekvalifikace zprostředkované úřady práce je dán skutečností, že jsou takto zajištěné kurzy dotovány státem. Uchazeči o zaměstnání mají možnost vybírat mezi tzv. rekvalifikací zabezpečenou, nebo zvolenou. „Teoreticky je zájem o rekvalifikace zprostředkované úřady práce velký, prakticky se však rekvalifikuje nízký počet osob. V západních zemích, kde je konkurence na pracovním trhu poměrně vysoká, je přitom průběžné zvyšování kvalifikace nedílnou součástí běžného pracovního života a životního stylu,“ uvedl výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek.
O nízkém zájmu o rekvalifikace svědčí i data za loňský rok, kdy se ve srovnání s rokem 2010 rekvalifikovalo desetinásobně méně osob, jen něco před osm tisíc. Přitom zájem je až desetinásobný. „Skutečný nízký počet realizovaných rekvalifikací, který je zlomkem zájmu, je dán jak nízkou nabídkou zajímavých zabezpečených rekvalifikací, tak málo efektivním stávajícím systémem rekvalifikací, který je zdlouhavý a administrativně náročný,“ upozornil partner společnosti Moore CR Radovan Hauk.
Projekt KVASAR (KVAlita Systému Akreditací a Rekvalifikací) si dal za cíl nastavit pravidla a připravit podmínky pro kvalitativní změny v rekvalifikacích, a to prostřednictvím úzké spolupráce se zaměstnavateli, vzdělavateli a dalšími zainteresovanými regionálními partnery.
Foto: ČTK
Průměrný Čech stráví prací (či jejím hledáním) 36 let svého života. Kvůli pandemii došlo poprvé od roku 2008 k poklesu délky pracovního života.Lukáš Kovanda: Češi jsou na pracovním trhu déle než průměr Unie
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.