Na jih Moravy se valí staletá voda, Brno před ní není chráněno

Jihomoravské obce se musí připravit na stoletou vodu a aktivovat své povodňové plány. Například Brno, kde se protipovodňová opatření budují, před ní ale nyní chráněno není, řekl ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma.
Z Brněnské přehrady již nyní vodohospodáři odpouští maximum. Lze očekávat, že voda bude i přepadat. Druhé a třetí stupně povodňové aktivity způsobené počasím očekává Povodí Moravy v horních částech v sobotu, v nižších v noci na neděli. Zatím zvýšené stupně způsobuje řízený odtok z nádrží.
FOTOGALERIE: Vodohospodáři snižují hladinu Brněnské přehrady
Povodí Moravy pokračuje v upouštění vodních děl, aby mohly zachytit očekávané povodňové průtoky. Aktuální volný objem v nádržích je podle Tůmy téměř 200 milionů metrů krychlových. Na základě předpovědí se ale vodu v nádržích zřejmě zachytit nepodaří. „Snížíme a oddálíme kulminaci, abychom se připravili. Stoprocentně ale budou dosaženy třetí stupně. Veřejnost to musí brát vážně, uvolňovat záplavová území a připravit se na stoletou vodu,“ sdělil Tůma. Dodal, že Brno před ní chráněno není a voda se bude rozlévat ze Svratky a Svitavy.
FOTOGALERIE: Brněnské městské části se připravují na zvýšení hladiny Svitavy i Svratky
Ochrana se teprve buduje
V Brně se komplexní protipovodňová ochrana teprve buduje. V současnosti není před účinky povodní ochráněna podstatná část zástavby města. Je to území o rozloze asi deseti kilometrů čtverečních, kde žije okolo 24 tisíc lidí. V celém Brně žije zhruba 400 tisíc obyvatel.
Odtoky budou vodohospodáři dál zvyšovat podle potřeby, z Vranova například z 85 metrů krychlových za sekundu na 100 až 110. Z Brněnské přehrady už nyní ale odpouští téměř 60 metrů krychlových za sekundu, což je maximum spodní výpusti.
Od katastrofálního tornáda, které na jižní Moravě srovnalo se zemí několik obcí, letos v létě uplynuly tři roky. Pojišťovny následně zaznamenaly zvýšený zájem lidí o změny pojistek svých nemovitostí. „Po moravské katastrofě poučení nastalo, ale stále existují odmítači pojistného, kteří si myslí, že jim po případné katastrofě pomůže stát. Jsou problémem celého trhu,“ uvedl manažer pojišťovny Generali Josef Hrdý.
Tornádo na Moravě varovalo málo. Třetina obytných domů v Česku zůstává stále bez pojistky
Zprávy z firem
Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) svolal na odpoledne jednání se starosty obcí s rozšířenou působností. „Prognózy ukazují, že může přijít stoletá voda, podle pozitivnějších padesátiletá. Z hlediska rozlivu je to ale v podstatě stejné. Musíme se na to připravit a obce musí postupovat podle svých povodňových plánů,“ řekl.
Hasiči budou dále pokračovat v pytlování. Vedle toho také zasahují u událostí v souvislosti s počasím. Ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán sdělil, že za čtvrtek evidují 40 událostí a k dnešní 8:00 bylo zásahů 18. Nejvíce jich bylo na Blanensku, Brněnsku a v Brně.
Povodně z let 2002 a 1997 představují vůbec nejnákladnější živelní pojistné události v historii České republiky. Jde zároveň o jediné dvě pojistné události, které způsobily pojištěnou škodu ve výši deseti miliard korun u více.
Čechům hrozí povodně a škody za více než 200 miliard. Pojištění však stále podceňují
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.