Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Na Maltě je stavební boom. Táhne ho i česká banka

Malta
Tereza Zavadilová/Newstream
Tereza Zavadilová

Slunečná ostrovní země staví nové hotelové, rezidenční a apartmánové domy s více než 50 tisíci lůžky. „Země odstartovala během pandemie stavební boom,” říká český šéf maltské banky.

Ačkoli je Malta poměrně konzervativní katolická země, zároveň je i multikulturní. Do ostrovního státu s půl milionem obyvatel a o rozloze necelých 400 kilometrů čtverečních míří ročně přes dva miliony turistů a také v ní žijí lidé z celého světa. „Malta je stále plná kontrastů - někde jsou moderní oblasti jako Sliema, jiné části jsou naprosto zanedbané.  Vláda proto masivně podporuje výstavbu,” říká Marcel Homolka, šéf maltské FCM Bank.

Mezi vlajkové lodě současné výstavby na Maltě patří Mercury Tower, což je jeden z posledních projektů Zahy Hadid. Financuje ho místní známý developer J. Portelli Projects. Třiatřicetipatrová budova se má stát ostrovní atrakcí, vyroste tam designový hotel, luxusní byty i obchody známých značek.

Další výstavní projekt Shoreline, který podle maltských médií spolufinancuje dubajská vláda, bude mít skoro 400 bytů a mall v emirátském stylu. Novým symbolem dynamicky se rozvíjející Sliemy bude 28patrový Townsquare, na jehož financování se podílí i FCM Bank, která patří do skupiny SAB Finance podnikatele Radomíra Lapčíka (je zároveň investorem zpravodajského portálu newstream.cz, pozn. redakce). Lapčík ji koupil jako ztrátovou banku na konci roku 2017, loni se dostala do zisku ve výši dva miliony eur. 

Fronty před bankami

Maltský bankovní systém není příliš konkurenční ani vyspělý - před bankomaty i bankami se často stojí fronty, běžně se používají i šeky. V zemi je celkem 26 licencovaných bank. Největším finančním ústavem je státní BOV, následuje APS Bank vlastněná církví a ze zahraničních bank má nejsilnější pozici britská HSBC. Zbytek jsou menší banky. „FCM Bank je nyní nejrychleji rostoucí korporátní bankou v zemi,” říká Homolka. Kostru banky tvoří zkušený management z České republiky, banka zaměstnává desítky lidí na Maltě a několik expertů v Česku. Za poslední rok zdvojnásobila původní tým. „Loni jsme se pustili do implementace nového informačního systému, který používá většina švýcarských bank. Letos se tento systém bude nasazovat i v ostatních společnostech skupiny SAB,” dodává Homolka. 

FCM má bilanční sumu 270 milionů eur, úvěrové portfolio, které aktuálně činí 120 milionů eur, chce banka letos zdvojnásobit. „Jsme butiková banka zaměřující se především na korporátní financování realitního sektoru. Jsme poměrně dost konzervativní, na nic nespekulujeme a naše portfolio je celé zajištěné. Od konkurence se nejvíc lišíme rychlostí. Když si chce korporace založit na Maltě podnikový účet, trvá to obvykle šest měsíců. My to umíme za dva dny. Čerpání úvěru dokážeme do dvou měsíců od první schůzky s klientem,” říká Homolka.

Tipsport Malta Cup 2022

Čechům se podařilo udělat ze zimního poháru na Maltě mezinárodní událost

Již čtvrtým rokem sponzoruje sázková společnost Tipsport utkání Tipsport Malta Cup na Maltě. Sportovní klání, které vzniklo jako součást zimního tréninku fotbalistů, už má v ostrovní zemi vlivnou pozici. A kolik to celé stojí?

Přečíst článek

Depozita získává maltská banka především na evropském trhu. „Máme spořicí účty se zajímavými sazbami, na eurové účty dáváme půl procenta. A protože máme pasportizaci pro eurozónu, většinu depozit získáváme z Německa, a nemalou část také z České republiky,” říká šéf banky s tím, že těchto retailových klientů má banka již přes pět tisíc. „Většinu korporátních klientů znám osobně nebo jsem si s nimi alespoň podal ruku. Osobní přístup a schopnost najít řešení na míru nám hodně pomáhá v růstu, protože v oblasti servisu se Malta zastavila někde v devadesátkách,” poznamenává s tím, že banka chce na svůj úspěch v korporátním finančnictví navázat vytvořením pobočky pro privátní bankovnictví ve švýcarském stylu.    

Brexit vyhání lidi i firmy na jih

Současný stavební boom nastartoval na Maltě aktuální ministr financí Clyde Caruana. Podařilo se mu tak radikálně snížit nezaměstnanost i přitáhnout na ostrov zahraniční pracovníky, kteří dále táhnou místní ekonomiku. Se stavebním sektorem bude spojen růst maltské banky s českým pozadím i nadále. 

Výstavbě pomáhá v poslední době brexit. Co se týče rezidenčních nemovitostí, Malta je i po brexitu velmi oblíbeným nákupním cílem Britů. „Tak jako Němci rádi tráví svou penzi ve Španělsku nebo na Kanárech, tak snem Brita je prožít důchod na Maltě,” dodává Homolka. Oblast kancelářských budov dostala impuls poté, co z Británie na Maltu kvůli evropskému domicilu a nižším daním přesídlily online sázkové kanceláře včetně gigantu Bet365 win. Malta zavedla velkorysé podmínky pro sázkovky v roce 2007 - dovolila se zde registrovat globálním společnostem, daň činí jen pět procent. 

Deník Times of Malta píše, že zatímco ostrov je díky výhodné poloze, členství v EU a daňovým podmínkám dlouholetým finančním centrem, je známa svými tradičními hodnotami, nikoli orientací na rychlý zisk. Proto třeba finanční krizi přestála velmi dobře - fakticky na ostrově nikdy žádná finanční krize nebyla. 

pole, ilustrační foto

Lék na inflaci? Zemědělská půda. Láká čím dál víc investorů

Nárůst inflace a snaha ukrýt před ní kapitál přitáhla pozornost drobných investorů k zemědělské půdě, ukazuje průzkum.

Přečíst článek

Hotel Andaz

O pražské hotely by se investoři servali. Nestaví se jich ale dost, tvrdí studie

O nákup hotelů v Praze mají zahraniční investoři stále eminentní zájem. Loni ale trh příliš transakcí nezaznamenal. Není to ale kvůli nejistotě z budoucnosti hotelnictví, důvodem je nedostatek hotelů.

Přečíst článek

 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Mikrobyty jsou trend

Nejmenší byt na světě má tři metry čtvereční. Je v Polsku. Češi potřebují víc prostoru

Přečíst článek
Doporučujeme