Na Start pražské burzy si jde pro sto milionů výrobce dveřního kování z Dobrušky

Česká společnost M&T 1997, která je výrobcem dveřních klik a kování se sídlem v Dobrušce, potvrdila svůj záměr vstoupit na trh Start pražské burzy. Veřejnou nabídku akcií včetně jejich přijetí k obchodování očekává společnost do konce června 2022. Uvedl to poradce transakce František Bostl ze společnosti Starteepo.
Akcie na trhu Start pražské burzy nabídne současný stoprocentní akcionář společnosti M&T 1997 Ivo Ulich, který skrze veřejnou i neveřejnou nabídku umístí mezi investory celkem 35 procent akcií firmy. Samotnou veřejnou nabídkou by se měla prodat zhruba třetina zamýšleného objemu. Výnosy z prodeje se očekávají minimálně ve výši 112 milionů korun. To by společnost ohodnotilo minimálně na 320 milionů korun.
„Vstup na burzu je pro M&T prestižním milníkem v její 25leté historii,“ uvedl ke vstupu na burzu Ivo Ulich. Poradcem transakce je finanční skupina Starteepo, jejíž fond Czegg Ventures se touto transakcí stává více než dvacetiprocentním akcionářem M&T 1997.
Tržby společnosti vzrostly v roce 2021 meziročně o 16 procent na 150,5 milionu korun. Provozní zisk EBITDA stoupl o 87 procent na 42,1 milionu korun a čistý zisk po zdanění vzrostl o 139 procent na 30,3 milionu korun.
Fond kvalifikovaných investorů Pro arte, který se zabývá investicemi do umění, vstupuje na regulovaný trh pražské burzy.
Na pražské burze se bude obchodovat s uměním. Vstoupí na ni fond Pro arte
Money
Letos v květnu se změnila právní forma společnosti a z Material & Technology se stala akciová společnost M&T 1997. Základní kapitál vzrostl na 128 milionů korun při počtu 12 800 akcií. Společnost je již také v pokročilé fázi jednání s Českou národní bankou při schvalování prospektu veřejné nabídky. V těchto dnech se zaknihovávají její akcie u Centrálního depozitáře.
Trh Start je určen pro rozvíjející se malé a střední české firmy, pro které je cestou, jak se dostat ke kapitálu. Těmto podnikům nabízí možnost získat kapitál přímo od investorů za zjednodušených podmínek.
Čím dál více původně českých společností expanduje za hranice. V Česku vznikli již dva „jednorožci“, tedy startupy, jejichž hodnota přesahuje miliardu dolarů. Budou další? A ve kterých sektorech jsou nejzajímavější startupy? „Segment zde nehraje hlavní roli. Jde spíš o schopnost a chuť využít synergií přeshraničního trhu,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz šéf právní kanceláře Arrows International Vojtěch Sucharda, který bude jedním z řečníků na chystané konferenci Business MeetUp o financování a rozvoji startupů.
Vojtěch Sucharda: Pro firmu je zahraniční expanze jako první večeře u rodičů přítelkyně. Neznáte pravidla a nevíte, na koho narazíte
Leaders
V nadcházejících 12 měsících by se na pražské burze mohlo objevit hned několik nových titulů, předpokládá šéf burzy Petr Koblic. „Na trh START se mohou dostat i tři společnosti, ale může se stát, že jich bude až pět. Co se hlavního trhu týče, debatuje se o několika velkých industriálních firmách vlastněných finančními investory,” prozrazuje Koblic v rozhovoru pro newstream.cz. Akcie na pražské burze letos rekordně rostou, trápí je ale nízké objemy obchodu.
Šéf burzy Koblic: S dividendovými akciemi se u nás bohužel obchoduje málo
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.