Naděje zhasly. Čínský ekonomický motor se po covidu rozjel, a zase zadřel
Květnová data z čínského průmyslu a maloobchodu potvrzují, že ekonomické oživení se zadrhává. Údaje se sice zvýšily, ale z loňské nízké základny, kdy hospodářství zatížila přísná pandemická opatření. S odkazem na vládní údaje o tom informují tiskové agentury.
Podle analytiků tak narůstají očekávání, že čínská vláda musí přijmout více opatření, aby podpořila zatím dost nejisté oživení po pandemii.
Čínská průmyslová produkce v květnu vzrostla o 3,5 procenta, což je zhruba tak, jak očekávali analytici. Růst však ve srovnání s předchozím měsícem zpomalil. Výrobci se potýkají se slabou poptávkou doma i v zahraničí.
„Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v tomto roce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby. Nepřímo tím přiznává potíže s obnovou ekonomiky, míní analytik
Názory
Nárůst maloobchodních tržeb o 12,7 procenta byl také nižší než v dubnu a zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na 13,6 procenta. V dubnu vzrostly maloobchodní tržby o 18,4 procenta.
Bublina na realitním trhu
Nejnovější údaje podporují nedávné rostoucí obavy o druhou největší světovou ekonomiku, která se jen pomalu dostává z pandemických minim. Dojem posiluje pokračující slabost čínského trhu s nemovitostmi, který v průběhu let rostl až příliš rychle. Odborníci mluví o bublině. Investice na tomto trhu od začátku roku do května klesly o 7,2 procenta, více, než se čekalo.
Naděje vkládané do raketového ekonomického čínského oživení na přelomu roku se nenaplnila. Čínské akcie klesají. Návrat zahraničních manažerů do Číny a tedy i případného kapitálu se navíc stal rizikový kvůli novému zákonu o špionáži a snaze Pekingu kontrolovat informace plynoucí mimo Čínu. Byznysmeni zejména ze Západu tak své cesty do říše středu pečlivě zvažují. Čína se otevřela světu, ale jen trochu. Nový zákon o špionáži odrazuje zahraniční byznysmeny od návštěvy
Politika
Obtížná zůstává i situace na trhu práce - nezaměstnanost mladých lidí vyskočila na rekordních 20,8 procenta. Celková míra nezaměstnanosti zůstala v květnu na 5,2 procenta.
"Všechny dosavadní údaje vyslaly konzistentní signály, že ekonomická dynamika slábne," řekl podle agentury Reuters analytik Č'-wej Čang ze společnosti Pinpoint Asset Management v Hongkongu.
Všechny dosavadní údaje vyslaly konzistentní signály, že ekonomická dynamika slábne," řekl analytik Č'-wej Čang ze společnosti Pinpoint Asset Management v Hongkongu.
Centrální banka se proto snaží stimulovat ekonomiku uvolněnou měnovou politikou. V úterý překvapivě snížila klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu o desetinu bodu na 1,90 procenta. Dnes pak o desetinu bodu snížila úrokovou sazbu u jednoletých úvěrů, které poskytuje bankám a finančním institucím. Je to první takové uvolnění za posledních deset měsíců.
Největší dodavatel Applu začne od dubna 2024 vyrábět telefony iPhone v jihoindickém státě Karnátaka. Díky projektu tchajwanské společnosti Foxconn tam vznikne zhruba 50 tisíc pracovních míst. S odkazem na sdělení místní vlády o tom píše zpravodajský web BBC.Sbohem, Číno. Apple postaví v Indii megatovárnu pro 50 tisíc lidí
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.