Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Naděje zhasly. Čínský ekonomický motor se po covidu rozjel, a zase zadřel

Naděje zhasly. Čínský ekonomický motor se po covidu rozjel, a zase zadřel
Profimedia
 ČTK

Květnová data z čínského průmyslu a maloobchodu potvrzují, že ekonomické oživení se zadrhává. Údaje se sice zvýšily, ale z loňské nízké základny, kdy hospodářství zatížila přísná pandemická opatření. S odkazem na vládní údaje o tom informují tiskové agentury.

Podle analytiků tak narůstají očekávání, že čínská vláda musí přijmout více opatření, aby podpořila zatím dost nejisté oživení po pandemii.

Čínská průmyslová produkce v květnu vzrostla o 3,5 procenta, což je zhruba tak, jak očekávali analytici. Růst však ve srovnání s předchozím měsícem zpomalil. Výrobci se potýkají se slabou poptávkou doma i v zahraničí.

Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby. Nepřímo tím přiznává potíže s obnovou ekonomiky, míní analytik

„Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v tomto roce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Přečíst článek

Nárůst maloobchodních tržeb o 12,7 procenta byl také nižší než v dubnu a zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na 13,6 procenta. V dubnu vzrostly maloobchodní tržby o 18,4 procenta.

Bublina na realitním trhu

Nejnovější údaje podporují nedávné rostoucí obavy o druhou největší světovou ekonomiku, která se jen pomalu dostává z pandemických minim. Dojem posiluje pokračující slabost čínského trhu s nemovitostmi, který v průběhu let rostl až příliš rychle. Odborníci mluví o bublině. Investice na tomto trhu od začátku roku do května klesly o 7,2 procenta, více, než se čekalo.

Čína se po covidu otevřela světu, ale ne tak docela. Nový zákon o špionáži je rizikem pro návštěvy zahraničních byznysmenů.

Čína se otevřela světu, ale jen trochu. Nový zákon o špionáži odrazuje zahraniční byznysmeny od návštěvy

Naděje vkládané do raketového ekonomického čínského oživení na přelomu roku se nenaplnila. Čínské akcie klesají. Návrat zahraničních manažerů do Číny a tedy i případného kapitálu se navíc stal rizikový kvůli novému zákonu o špionáži a snaze Pekingu kontrolovat informace plynoucí mimo Čínu. Byznysmeni zejména ze Západu tak své cesty do říše středu pečlivě zvažují.

Přečíst článek

Obtížná zůstává i situace na trhu práce - nezaměstnanost mladých lidí vyskočila na rekordních 20,8 procenta. Celková míra nezaměstnanosti zůstala v květnu na 5,2 procenta.

"Všechny dosavadní údaje vyslaly konzistentní signály, že ekonomická dynamika slábne," řekl podle agentury Reuters analytik Č'-wej Čang ze společnosti Pinpoint Asset Management v Hongkongu.

Všechny dosavadní údaje vyslaly konzistentní signály, že ekonomická dynamika slábne," řekl analytik Č'-wej Čang ze společnosti Pinpoint Asset Management v Hongkongu.

Centrální banka se proto snaží stimulovat ekonomiku uvolněnou měnovou politikou. V úterý překvapivě snížila klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu o desetinu bodu na 1,90 procenta. Dnes pak o desetinu bodu snížila úrokovou sazbu u jednoletých úvěrů, které poskytuje bankám a finančním institucím. Je to první takové uvolnění za posledních deset měsíců.

Sbohem Číno. Apple postaví v Indii megatovárnu pro 50 tisíc lidí

Sbohem, Číno. Apple postaví v Indii megatovárnu pro 50 tisíc lidí

Největší dodavatel Applu začne od dubna 2024 vyrábět telefony iPhone v jihoindickém státě Karnátaka. Díky projektu tchajwanské společnosti Foxconn tam vznikne zhruba 50 tisíc pracovních míst. S odkazem na sdělení místní vlády o tom píše zpravodajský web BBC.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Továrna čínského výrobce elektromobilů Leapmotor

Evropa byla zase příliš mírná. Akcie čínských automobilek rostou i přes zavedení cel

Přečíst článek
Čínská továrna automobilky Geely v provincii Če-ťiang na jihovýchodě Číny.

Lukáš Kovanda: Probuzená ekonomika Číny vystrašila Německo a Itálii. Znovu se proto staví proti zákazu spalovacích motorů

Přečíst článek
Pracovníci továrny Foxconnu v čínském Šen-čenu vyrábějící zejména pro Apple

Nastartovaná Čína. Aktivita v továrnách byla v únoru nejvyšší za více než desetiletí

Přečíst článek
Doporučujeme