Nájemné v Londýně razantně zdražuje. Nemovitosti ale budou podle ekonomů zlevňovat
Nájemné v Londýně razantně roste kvůli poptávce. Za poslední rok stouplo o 12 procent, přičemž volných bytů neustále ubývá, píše server agentury Bloomberg.
Během dubna se v Londýně pronajal rekordní počet bytů, podle makléře realitní kanceláře Hamptons si je pronajímali většinou lidé žijící dosud mimo město. Polovinu nájemníků v londýnských bytech nově tvoří lidé z okolních hrabství: Buckinghamshire, Essex, Hertfordshire, Kent a Surrey.
Lidé se do hlavní města ale stěhují častěji, protože chtějí změnit životní styl, jejich důvodem jsou buď studia v Londýně nebo změna rodinných poměrů. Méně často je důvodem jejich přesídlení návrat do práce.
Investice do nemovitosti patří k tradičním obranám proti velké inflaci. Alespoň to platilo do současné krizové doby. Nyní však tyto poučky platit přestávají a ochranu před inflací byty a domy rozhodně nenabízejí, ukazují data UniCredit Bank, která dlouhodobě sleduje výnosnost investic do nemovitostí. Byty nekupujte, nemá to cenu, ukazují data bank. Výnos se blíží nule
Money
Nájemné v britské metropoli, jak uvádí realitní kancelář Hamtons, narostlo za posledních 12 měsíců o 12,3 procenta, zdražovalo tak nejrychleji od roku 2013. Razantní nárůst cen je podle Bloombergu způsoben tím, že na trhu není dostatek volných bytů. V dubnu bylo k dispozici o 30 procent méně nemovitostí než ve stejném měsíci v předchozím roce.
„Pandemie covidu pomalu odchází a život v hlavním městě se tak vrací do normálu,“ konstatuje Aneisha Beveridge z Hamptons. Tahounem migrace do hlavního města podle ní bude spíš kultura a životní styl než práce.
Nemovitosti v Británii budou zlevňovat
Poradenská společnost Capital Economics ve své analýze předpovídá, že nemovitosti by měly nadále zlevňovat. Zdražovat ale budou podle analytiků hypotéky, a to nejrychleji od konce 80. let.
Hlavní ekonom a expert na trh s nemovitostmi z Capital Economics Andrew Wishart upozornil, že prudký nárůst nákladů na hypotéky v 80. letech způsobil zlevnění nemovitostí o 20 procent. Současný pokles cen podle něj ale nebude tak citelný, a to kvůli napjatému trhu práce i kvůli nižším úrokovým sazbám.
„V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Zájemců o koupi bylo příliš mnoho, takže spíše docházelo k navyšování ceny v průběhu prodeje. Nyní se situace na trhu mění. Drahé hypotéky snižují poptávku po nemovitostech, takže je opět možné vyjednat si příznivější cenu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.Štěpán Křeček: Drahé hypotéky mohou zlevnit nemovitosti
Názory
V budoucích dvou letech tak Wishart předpovídá zlevnění o pět procent. Nejvýrazněji se přitom budou nemovitosti zlevňovat v Londýně a na jihovýchodě Spojeného království, méně citelně pak v severních regionech a Walesu.
Wishart se v této prognóze shoduje s někdejším členem Bank of England Charlesem Goodhartem, který o poklesu cen nemovitostí hovořil již minulý týden.
Průměrná úroková sazba hypoték počátkem dubna činila 4,88 procenta. Za poslední měsíc sazba stoupla o 0,26 procentního bodu a od konce loňského roku o více než jeden procentní bod. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Hypotéky jsou už jen pro bohaté. Úroková sazba ještě poroste, stejně jako nájemné
Money
Brněnské architektonické studio Chybík+Kristof vzniklo před 12 lety. Na svém kontě má řadu realizací a také prestižních ocenění. Například za projekt českého pavilonu na EXPO v Miláně získali bronzovou medaili za architekturu. A právě tuto realizaci, stejně jako návrh dřevěného sídla státního podniku Lesy České republiky (LČR), se kterým vyhráli mezinárodní soutěž, považuje jeden ze zakladatelů ateliéru, Ondřej Chybík, za přelomovou. Jeho padesátičlenný tým se nyní podílí například na návrhu ostravského mrakodrapu, soutěží i pražskou filharmonii na Vltavské. Chybík volá nejenom po změně legislativy, ale i po tom, aby česká společnost víc naslouchala názoru architektů.Chuť stavět v Česku je, finance taky. Projekty ale dusí legislativa, říká architekt
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.