Návrat řeckých bank k normálnosti. Po 16 letech mohou obnovit výplatu dividend

Evropská centrální banka (ECB) schválila žádost čtyřem největším řeckým bankám, aby mohly obnovit výplatu dividend. Banky ji zastavily před 16 lety v době dluhové krize. Povolení je další známkou oživení bankovního sektoru a ekonomiky země, uvedla agentura Reuters.
Řecko se v roce 2009 stalo epicentrem dluhové krize. Podařilo se mu však dostat z problémů po třech velkých záchranných balíčcích a přísných úsporných opatřeních, která zahrnovala rekapitalizaci a zestátnění velkých bank v zemi.
Čtyři banky dohromady loni vykázaly zisk zhruba 3,5 miliardy eur (86,2 miliardy korun). Podpořily ho vysoké úrokové sazby a silný ekonomický růst.
„Souhlas dohledu s obnovením výplaty dividend je posledním razítkem pro plný návrat bank k normálnosti,“ uvedl generální ředitel Alpha Bank Vasilis Psaltis.
Eurobank, což je největší banka v Řecku podle tržní kapitalizace, vyplatí na dividendách 342 milionů eur. To odpovídá zhruba 30 procentům čistého zisku za loňský rok. National Bank plánuje vyplatit 332 milionů eur, což je rovněž 30 procent zisku. Alpha Bank dostala povolení vyplatit na dividendách 122 milionů eur, zatímco Piraeus Bank plánuje vyplatit 79 milionů eur.
Bankám také v posledních letech prudce klesl podíl nesplácených úvěrů. Nyní je pod šesti procenty celkového objemu poskytnutých úvěrů, v roce 2016 činil 45 procent.
Řecko loni opět získalo rating v investičním pásmu. Očekává se, že řecká ekonomika letos vzroste o 2,5 procenta. Výrazně tak překoná průměr eurozóny, který podle některých prognóz dosáhne 0,8 procenta.
Důvodem, proč se Češi poohlížejí po nemovitostech v zahraničí, je často přijatelnější pořizovací cena domů a bytů, než jaká je v ČR. Nejvíce se zajímají o Španělsko, Chorvatsko, Itálii a Bali.
Třetina Čechů ukládá peníze do nemovitostí, i těch v cizině
Reality
I letos soutěžní přehlídka České ceny za architekturu nabídne exkurzi napříč tuzemskými stavbami. O prestižní ocenění se ucházejí rekonstrukce trafo stanice, typová chatka nebo prodejna Lidlu. Podívejte se na redakcí vybrané projekty.
Nejčastěji se v Česku staví do 30 milionů a mnohem víc se rekonstruuje, ukazuje architektonické klání
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.