Nečekané dopady pandemie. Lidé nechtějí cash a hodnotí zboží na síti

Nárůst uživatelských hodnocení může proměnit reklamní trh a změnit to, jak budeme v budoucnu platit za zboží a služby. Češi jsou však oproti vyspělému světu stále trochu specifičtí.
Propady příjmů v maloobchodu a ve vybraných službách, zvláště v gastronomii a turismu, částečné propady prodejů luxusního zboží. Takové byly očekávatelné dopady pandemie na globální byznys. Poradenská společnost McKinsey & Company však nyní přišla s dalšími, méně viditelnými efekty pandemie, které očekávali pouze insideři.
„K nepříliš očekávaným dopadům covidu-19 na byznys patří zejména dynamický nárůst uživatelských hodnocení zboží na e-shopech a také služeb na sociálních sítích, změny v nakupování aut v Číně či výrazná proměna bankovnictví, v němž dojde k výraznému omezení zaměstnanců v nadcházející dekádě,“ uvádí studie. Podle jejích autorů jen v USA zaznamenaly e-shopy nárůst v počtu uživatelských hodnocení o 40 až 80 procent, což je největší nárůst v uplynulé dekádě, kdy jsou hodnocení standardem. „To má samozřejmě dopad i na efektivitu tradičních reklamních kampaní v klasických médiích. Výrobci by tak měli zaměřit pozornost právě na nejrůznější srovnávače a také vlastní obchodní kanály a na analýzu zákaznických referencí,“ navrhuje McKinsey & Company.
Kolem čtvrtého největšího maloobchodního prodejce potravin v Británii je v poslední době rušno. O převzetí sítě prodejen mají zájem americké private equity společnosti, které spolu vedou bitvu o nejlepší nabídku. Nyní vede se nabídkou sedmi miliard liber investiční skupina Clayton, Dubilier & Rice (CD&R).
Americká přetahovaná o britský řetězec vstupuje do dalšího dějství
Zprávy z firem
Další nečekanou změnu pak analytici zjistili například v preferencích čínských kupců aut. Ti do pandemie byli silně orientovaní na značku. V průběhu pandemie se ale namísto toho zaměřili na levnější vozy a také ty s menší spotřebou. Zároveň vzrostl prodej přes digitální kanály.
Cash na ústupu
Se zrychleným přesunem retailu do online prostředí v důsledku pandemie ve světě výrazně narostl počet bezhotovostních transakcí. Pokles hotovostních transakcí zaznamenala většina vyspělých ekonomik.
„Během pandemie se skutečně změnil způsob toho, jak lidé nakládají s hotovostí. Zčásti to bylo dáno všeobecným poklesem útrat, ale lidé se také báli toho, že se virus může šířit prostřednictvím bankovek, ostatně i proto jsme tehdy zadali výzkum, jak se virus potenciálně šíří tímto způsobem. Zjistili jsme, že riziko je velmi nízké,“ uvedla Bank of England.
Akcie internetového gigantu Alibaba klesly na rekordní minimum. Za čtvrteční seanci odepsaly 5,5 procenta. Trh zachvátily obavy, že Peking zvažuje další regulace technologických firem.
Akcie Alibaby propadly. Investoři mají strach z dalších kroků Pekingu
Money
Nárůst bezhotovostních plateb zaznamenala také Česká bankovní asociace. „Oproti loňskému roku narostl počet lidí využívající „chytré“ způsoby placení – mobilem dnes platí pětina Čechů a na 82 procent lidí upřednostní bezkontaktní platbu kartou. Okamžité platby si za poslední rok vyzkoušely téměř dvě třetiny Čechů a více než polovina populace by vnímala jako přínosnou novinku zavedení plateb na mobil,“ vyplývá z průzkumu České bankovní asociace zaměřující se na platební zvyklosti Čechů. „Navzdory otevřenosti k inovacím se Češi ale nechtějí vzdát hotovosti. Dvě třetiny lidí by její zrušení dokonce považovaly za omezení svobody,“ uvádí asociace.
Podle jejích údajů pak lidé v České republice nejčastěji k platbě na internetu používají platbu debetní kartou. „Platbu kartou skrze platební bránu využívalo v loňském roce 58 procent Čechů, naopak na ústupu je dobírka, kterou využili kupující ve 32 procentech případů,“ dodává ČBA.
Městská organizace Prague City Tourism přichází s novou sérií suvenýrů, jejichž autory jsou přední čeští výtvarníci. Dárkové předměty mají metropoli reprezentovat jako kulturní a udržitelné město.
Praha má nové suvenýry. Navrhoval je i Rony Plesl
Enjoy
Koronavirové restrikce vlády zasáhly kina nesmírně tvrdě. Byla zavřená téměř osm měsíců. Teď se snaží tento marasmus, který provozovatelům biografů, distributorům i filmovým tvůrcům přinesl obrovské finanční ztráty, překonat. Ale jde to ztuha.
Kina se probírají z koronavirové letargie, jde to ztuha. Hitem může být Zátopek
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.