Nedostatek ruských sazí a návrat covidu v Číně radikálně zdraží pneumatiky

Řidiči s koncem zimy opět přezouvají. Letní pneumatiky ale kvůli dubnovému ochlazení zatím nasadila jen zhruba pětina z nich. Každopádně ať už využívají pneu letní, zimní či celoroční, letos si nebývalé připlatí. A bude hůř.
Pneumatiky zatím meziročně zdražují o 10 až 11 procent. Sada celoročních nebo letních pneu vyjde průměrně na 7908 korun, vyplývá z dat serveru Pneumatiky.cz. V příštích měsících je třeba počítat se zrychlením zdražování. Cenový nárůst bude v pásmu od 20 do 25 procent. Hrozí dokonce nedostatek zejména některých druhů pneu.
Klíčovým důvodem možného nedostatku je kritický výpadek zásobování sazemi, které tvoří plnivo při výrobě pneumatik. Z Ruska pochází více než třetina sazí, které celosvětově gumárenský průmysl využívá. Saze coby plnivo do kaučuku prodlužují životnost pneu, zvyšují odolnost vůči opotřebení a zlepšují přilnavost k povrchu. Tvoří zhruba čtvrtinu hmotnosti pneumatiky.
Levné ruské saze
Ruské saze jsou tradičně velmi levné. Kvůli válce na Ukrajině, západním sankcím a odvetným krokům Rusku se ale nyní výrobci musejí poohlížet jinde, kde je vesměs dráže. Zdražení nakonec pocítí i čeští motoristé.
To však není jediný důvod zdražování. Stoupá také cena již zmíněného kaučuku. Asijský kaučuk, například thajský, využívají čínští i evropští výrobci pneu. Kvůli šíření covidu v Číně je ale tamní výroba mnohde omezena či pozastavena. Zároveň stoupá cena kaučuku, například thajského. Ten od začátku ruské invaze na Ukrajinu zdražil o 50 procent. Vázne totiž logistika jak v Číně, kvůli covidu, tak i v Rusku, kvůli válce a sankcím.
Tyto problémy se ale projeví hlavně s nástupem zimní sezóny, tedy letos na podzim. Řidiči v ČR se musí připravit právě na rekordní zdražení až o 25 procent. Ceny mohou citelně růst u v dalších letech.
Ministerstvo financí USA před čtrnácti dny ruské vládě znemožnilo uskutečňování plateb, které souvisejí s jejím dluhem. Tyto platby tak nelze uskutečňovat prostřednictvím amerických bank. Bidenova administrativa tak dále přitvrdila ekonomické sankce vůči Rusku, tentokrát v reakci na masakr v Buče.
Lukáš Kovanda: Když každý obětuje 7600 korun, Rusko zbankrotuje
Názory
Země se se potýká s nejhorší ekonomickou krizí od získání nezávislosti v roce 1948. Vedle nedostatku pohonných hmot, potravin, léků a dalšího základního zboží ostrovní stát sužují i dlouhodobé výpadky elektřiny.
Nejen Rusko. Bankrot hrozí také Srí Lance, oblíbené destinaci českých turistů
Money
Litva od začátku dubna přestala odebírat plyn z Ruska. K tomuto kroku přistoupilo v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a s požadavkem Moskvy, aby odběratelé ze seznamu takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ platili za ruský plyn v rublech. Litva je první zemí Evropské unie, která ruský plyn přestala nakupovat.
Vypínáme kohout. Litva oznámila, že končí s ruským plynem
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.