Nejbohatší Američané se dívají po kryptoměnách

Miliardáři a institucionální investoři se zajímají o investice do kryptoměn, nehledě na pokles trhu. Má to být ochrana před inflací i spekulace pro budoucnost.
Cena bitcoinu a řady jiných kryptoměn dokázala během uplynulých tří měsíců spadnout na půlku. Přesto teď na jejich adresu přišlo i pár dobrých zpráv. Tak třeba závěr analýzy Goldman Sachs, že 45 procent klientů banky z řad family offices - což jsou investiční vehikly nejbohatších rodin - se zajímá o kryptoměny. A patnáct procent z nich už v nich má zainvestováno. O průzkumu, kterého se zúčastnilo 150 klientů investiční banky z řad rodinných kanceláří, které spravují majetek mezi jednou a pěti miliardami dolarů, informovala agentura Bloomberg a kryptoměnové servery.
Co je ovšem paradoxní, je motiv bohatých Američanů, proč se dívají na možnosti nakupovat kryptoměny. Není to spekulace, jak tomu bývá u takzvaných hloupých peněz (tedy peněz nezkušených hráčů), ale snaha o zabezpečení portfolia. Podle Goldman Sachs se tak jistí proti „vyšší inflaci, prodlouženému období nízkých sazeb a dalším makroekonomickým aspektům vývoje, který následuje po roce bezprecedentních měnových a rozpočtových stimulů,” cituje banka.
Blockchain jako druhý internet
To není vše. Miliardáři také věří v technologie, na kterých běží kryptoměny. To potvrzuje i Melina Flynnová, partnerka Goldman Sachs pro privátní bankovnictví. „Klienti baky se chtějí bavit o blockchainu a zápisu chytrých kontraktů. Mnozí věří, že technologie bude z hlediska efektivity a produktivity tak vlivná, jako byl internet,” uvedla bankéřka.
Začátkem týdne se bitcoin podíval pod hranici 30 tisíc dolarů (své historicky rekordní hodnoty 65 tisíc dolarů dosáhl v půlce dubna) a podobně, jako se během kryptoboomu množily předpovědi raketově rostoucích cen digitálních měn, stejně intenzivně se ozvali pesimisté s tím, že cena vedoucí kryptoměny spadne třeba až k hranici deseti tisícům dolarů.
Kromě Goldman Sachs přišlo s podporou trhu ale ještě další velké jméno. Podle průzkumu Fidelity Digital Assets se celých sedmdesát procent všech institucionálních investorů po světě bude v následujících pěti letech nakupovat digitální měny. A polovina v nich už nějak je. Podle Forbesu má ale průzkum dvě slabiny. Jednak není úplně jasné, co všechno myslí pojmem digitální aktiva a také fakt, že průzkum, kterého se zúčastnilo globálně 1100 respondentů probíhal v prosinci, tedy uprostřed kryptoměnové horečky.
„My ale nevidíme v poptávce ze strany institucionálních investorů materiální změnu ani po poklesu trhu. Je to dáno tím, že se dívají na investice z dlouhodobé perspektivy a umějí je uřídit i během změny cyklu,” vzkázal Forbesu fond. Rodina fondů Fidelity je s objemem majetku kolem pěti bilionů dolarů jedním z největších správců aktiv na světě.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.