Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Nejbohatší Američané se dívají po kryptoměnách

Bitcoin, ilustrační foto
Photostockeditor
Tereza Zavadilová

Miliardáři a institucionální investoři se zajímají o investice do kryptoměn, nehledě na pokles trhu. Má to být ochrana před inflací i spekulace pro budoucnost.

Reklama

Cena bitcoinu a řady jiných kryptoměn dokázala během uplynulých tří měsíců spadnout na půlku. Přesto teď na jejich adresu přišlo i pár dobrých zpráv. Tak třeba závěr analýzy Goldman Sachs, že 45 procent klientů banky z řad family offices - což jsou investiční vehikly nejbohatších rodin - se zajímá o kryptoměny. A patnáct procent z nich už v nich má zainvestováno. O průzkumu, kterého se zúčastnilo 150 klientů investiční banky z řad rodinných kanceláří, které spravují majetek mezi jednou a pěti miliardami dolarů,  informovala agentura Bloomberg a kryptoměnové servery. 

Co je ovšem paradoxní, je motiv bohatých Američanů, proč se dívají na možnosti nakupovat kryptoměny. Není to spekulace, jak tomu bývá u takzvaných hloupých peněz (tedy peněz nezkušených hráčů), ale snaha o zabezpečení portfolia. Podle Goldman Sachs se tak jistí proti „vyšší inflaci, prodlouženému období nízkých sazeb a dalším makroekonomickým aspektům vývoje, který následuje po roce bezprecedentních měnových a rozpočtových stimulů,” cituje banka. 

Blockchain jako druhý internet

To není vše. Miliardáři také věří v technologie, na kterých běží kryptoměny. To potvrzuje i Melina Flynnová, partnerka Goldman Sachs pro privátní bankovnictví. „Klienti baky se chtějí bavit o blockchainu a zápisu chytrých kontraktů. Mnozí věří, že technologie bude z hlediska efektivity a produktivity tak vlivná, jako byl internet,” uvedla bankéřka. 

Začátkem týdne se bitcoin podíval pod hranici 30 tisíc dolarů (své historicky rekordní hodnoty 65 tisíc dolarů dosáhl v půlce dubna) a podobně, jako se během kryptoboomu množily předpovědi raketově rostoucích cen digitálních měn, stejně intenzivně se ozvali pesimisté s tím, že cena vedoucí kryptoměny spadne třeba až k hranici deseti tisícům dolarů.

Reklama

Kromě Goldman Sachs přišlo s podporou trhu ale ještě další velké jméno. Podle průzkumu Fidelity Digital Assets se celých sedmdesát procent všech institucionálních investorů po světě bude v následujících pěti letech nakupovat digitální měny. A polovina v nich už nějak je. Podle Forbesu má ale průzkum dvě slabiny. Jednak není úplně jasné, co všechno myslí pojmem digitální aktiva a také fakt, že průzkum, kterého se zúčastnilo globálně 1100 respondentů probíhal v prosinci, tedy uprostřed kryptoměnové horečky.

„My ale nevidíme v poptávce ze strany institucionálních investorů materiální změnu ani po poklesu trhu. Je to dáno tím, že se dívají na investice z dlouhodobé perspektivy a umějí je uřídit i během změny cyklu,” vzkázal Forbesu fond. Rodina fondů Fidelity je s objemem majetku kolem pěti bilionů dolarů jedním z největších správců aktiv na světě. 

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Luxusní švýcarské hodinky Patek Philippe

Luxusní hodinky jsou nejlevnější za poslední dobu. Růst bitcoinu to brzy změní

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme