Nejbohatší Němec koupil kontrolní podíl v Lufthanse
Letecká doprava má problémy, jaké neměla desítky let. Námořním a pozemním logistikům se ale daří. Německý miliardář Klaus-Michael Kühne vidí příležitost - stal se největším akcionářem tradičních aerolinek.
Klaus-Michael Kühne podle hlášení na burze zdvojnásobil svůj podíl v Lufhanse tím, že koupil patnáct procent akcií od německé vlády. Ta balík prodávala jako kompenzaci za finanční pomoc, kterou od ní aerolinky dostaly v době covidu. Stát byl dosud v Lufthanse, evropské jedničce mezi aerolinkami, největším akcionářem.
Kühne, který podle Bloombergu míří do správní rady aerolinek, je čestným prezidentem své firmy Kühne + Nagel, jež ho vynesla do čela žebříčku německých miliardářů. Kühne + Nagel je logistický gigant a největší světový námořní rejdař.
Kühne nárůst podílu nekomentoval, nicméně podle Bloombergu není jediným z námořní či pozemní logistiky, koho zaujaly i aerolinky. Logistické firmy dosahovaly v poslední době obrovských zisků a mají příležitost si v aerolinkách, které jsou naopak pod tlakem, zainvestovat.
Francouzský logistický gigant CMA CGM takto v květnu odsouhlasil koupi podílu v Air France- KLM, kontejnerový mogul MSC spolu s Lufthansou kupuje podíl v Italia Transporto Aereo, nástupci padlé Alitalie.
Kühne navíc vlastní třicetiprocentní podíl v německé přepravní společnosti Hapag-Lloyd, také zde je stejně jako v Lufthanse největším akcionářem. Lufthanse patří 12 cargo letadel, které spolu s prostorem uvnitř svých velkých dopravních letadel pronajímá logistickým firmám. Vlastnické spojení může být velkou výhodou.
Čtyřiaosmdesátiletý Klaus-Michael Kühne je s majetkem 35 miliard dolarů považován za nejbohatšího Němce, je představitelem už třetí generace ve vedení rodinné firmy Kühne + Nagel. On sám je příkladem, jak se logistice v posledních dvou letech daří - jeho majetek se během té doby zdvojnásobil.
Akcie Lufthansy po ohlášení transakce od rána přidávají přes dvě procenta, rostou i akcie Hapag-Lloyds a Kühne + Nagel.
Místo očekávaného letního oživení čelí letecká doprava v Evropě stále dalším potížím – nedostatku personálu a narůstajícímu tlaku svých zaměstnanců hrozících stávkami. Důsledkem jsou tisíce zrušených letů, několikahodinová zpoždění a nekonečné fronty, upozorňuje agentura Bloomberg.Chaos na letištích. Lufthansa ruší tisíce letů kvůli nedostatku personálu, další aerolinky kvůli stávkám
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.